Zbavte sa problémov so spánkom pomocou zdravých potravín

24 septembra, 2013 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  2790
potraviny pre lepší spánok

Hovorí sa, že to, ako sa stravujete ovplyvňuje aj kvalitu nášho spánku. To znamená, že ak si pravidelne doprajeme nejaké nezdravé jedlo, prípadne kalorický nápoj, nebudeme podľa výsledkov štúdie z Pensylvánskej univerzity patriť k tým, ktorí sa dobre a výdatne vyspia. Podľa výsledkov tohto výskumu mali najkvalitnejší spánok ľudia, ktorí sa stravujú zdravo, prípadne vyberajú vhodné kombinácie potravín. Vedci stanovili zoznam 4 nutrientov, ktoré ovplyvňujú kvalitu a dĺžku spánku a zároveň aj pocit oddychu a relax.

Lykopén

Prvotne sa nachádza v paradajkách, grapefruitoch, papáji a vodných melónoch. Je to prírodný karotenoid a rastlinný antioxidant, ktorý má protirakovinové účinky. Jeho blahodarné účinky si však neužijete, pokiaľ paradajky tepelne neupravíte. Pomáha znížiť krvný tlak a odstraňuje nežiaduce účinky kávy, cigariet a alkoholu.

Čítajte: Je glutamát sodný zdraviu škodlivý?

Selén

Vyskytuje sa v orieškoch, morských plodoch, rybách a vnútornostiach. Jeho nedostatok nepriaznivo vplýva najmä na cievny systém. Môže viesť k riziku infarktu myokardu. Je potrebný najmä u tehotných žien, kde jeho nedostatok môže vyvolať až poruchu plodu. V tele pôsobí ako antioxidant, ktorý likviduje voľné radikály.

Vitamín C

Ku zdrojom vitamínu C patria najmä grapefruity, pomaranče, jahody, kivi či citróny. Vitamín C je antioxidant, potrebný pre správne fungovanie cievneho systému a zdravie zubov. Podporuje vstrebávanie železa a tvorbu bielych krviniek. Dôležitý je v období rastu a vývinu detí. Podieľa sa na antioxidačnej ochrane bunkových stien.

Karbohydráty

Konzumácia karbohydrátov spôsobí uvoľnenie hormónu serotonínu, ktorý organizmus uvolňuje a ukľudňuje. Karbohydráty, alebo potraviny bohaté na cukor, výborne doplnia bielkoviny (mliečne výrobky). Ideálnym pokrmom pre skvalitnenie spánku sú cereálie s mliekom, jogurt so sušienkami alebo chlieb so syrom.

Mohlo by vás zaujímať: Fit chladnička, alebo 10 potravín, ktoré vás urobia zdravšími

Ilustračné foto: 123rf.com

Diskusia k článku Zbavte sa problémov so spánkom pomocou zdravých potravín

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskusia k článku Zbavte sa problémov so spánkom pomocou zdravých potravín