Zázvor, zázrak prírody

4 apríla, 2013 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  6339
zázvor

Tradičná čínska medicína pozná účinky zázvoru už tisícročia. Táto trvalá rastlina s dlhými zatočenými stonkami a bielo – žltými kvetmi obsahuje až 3 % prírodných esenciálnych olejov (gingerol, kapsaicín zingerol, pálivý shogaol) . Práve olejom vďačí nielen za svoju charakteristickú vôňu, ale aj liečivé účinky, ktoré sa zázvoru pripisujú.

Použitie zázvoru

Zakrútené stonky – rizoidy – sú časti rastliny, ktoré sa používajú v homeopatii, tradičnej medicíne, potravinárstve, farmácii a orientálnej kuchyni. Zázvor sa dá veľmi dobre uchovávať ako zaváranina, prípadne korenina či drvený prášok, tinktúra a aróma, ktoré sa dajú kúpiť v obchodoch so zdravou výživou.

Okrem tradičných spôsobov využitia, ako sú odvary, čaje alebo koreniny sú aj ďalšie možnosti a metódy ako vám zázvor môže zmeniť život vďaka svojim nutričným zložením, ktoré priaznivo vplýva na zdravie.

Zázvor a vplyv na zdravie

Zázvor obsahuje látky, najmä gingerol, ktoré zabraňujú nadúvaniu a upokojujú rozbúrené žalúdočné kyseliny, či uľavujú od nepríjemných kŕčov. Tieto vlastnosti dnes využívajú lieky proti tehotenskej nevoľnosti,  nadúvaniu a plynatosti, ktoré sú voľnopredajné v lekárňach. Podľa niektorých štúdií pomáha utlmovať aj nevoľnosti vznikajúce počas chemoterapeutickej liečby a znižuje jej nežiaduce účinky.

Zázvor sa odporúča ako domáci liek pri bolestiach hrdla, pretože narušuje väzkosť hlienu (vďaka esenciálnemu oleju sesquiterpenoidu), jeho sekréciu a pomáha aj pri bolestiach hrdla. Okrem toho, čaj alebo odvar zo zázvoru vás príjemne zohreje a uľaví pri horúčkovitých stavoch.

Zázvor pôsobí aj ako antihistaminikum. Je účinnou zbraňou proti sennej nádche a iným formám alergií, aj vďaka antitoxickým a proti plesňovým účinkom.

Pri podrobnejších výskumoch preukázal aj protizápalové účinky, ktoré môžu využiť najmä pacienti trpiaci reumou, osteoartritídou a inými svalovým ochoreniami. Má dokonca lepšie účinky ako chemicky pripravené liečivá, špeciálne podávané a upravené pre pacientov s chorobami pohybového ústrojenstva.

Obsah prírodných esenciálnych olejov pomáha uľavovať od komplikácií pri vredových ochoreniach žalúdka, ale aj hnačke a dyspepsii. Zázvor taktiež pomáha znížiť krvný tlak a zabraňuje tvorbe krvných zrazenín.

Zázvor je zázračným darom prírody, ktorý je v dnešnej dobe ľahko dostupný a niektorí odvážlivci si ho môžu vyskúšať dopestovať aj vo svojej záhradke, alebo sa stačí prejsť do najbližšieho supermarketu.

Vyskúšajte tieto recepty zo zázvoru zázvorové pivo alebo ďumbierovú medicínu.

Ilustračné foto Fotolia.comZnačky: zázvor


Diskusia k článku Zázvor, zázrak prírody

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskusia k článku Zázvor, zázrak prírody