Vlašské orechy patria medzi vitamínové bomby

29 mája, 2013 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  6000

Plod Orecha kráľovského pochádza pravdepodobne z oblasti Strednej Ázie, ale rovnako mohol do našich končín prísť aj od Stredozemného mora. Vlašský orech spolu z ďalšími olejnatými plodmi patrí k potravinám s komplexným zložením živín a vitamínov. Orechy prinášajú prospech kardiovaskulárnemu systému a srdcu.

Nutričné zloženie vlašských orechov

Tuky tvoria až tri pätiny hmotnosti vlašského orecha. Obsahujú 14,3 % vysoko kvalitných bielkovín a 13,5 % uhľohydrátov, čo ich činí vhodnú potravinu pre diabetikov. Sú zdrojom nenasýtených mastných kyselín a to najmä kyseliny linolovej kyseliny linolénovej. Kyselina linolová je dôležitá najmä v detstve. Vytvára množstvo protilátok a stavbu nervového tkaniva. Taktiež znižuje hladinu cholesterolu. Kyselina linolénová je mastná kyselina patriaca medzi omega 3 kyseliny. Zabraňuje vzniku krvných zrazenín, brzdí zápalové procesy a znižuje cholesterol.

Vitamíny nachádzajúce sa vo vlašských orechoch

Orechy sú tiež výborným zdrojom vitamínov. Zastúpené sú najmä vitamíny skupiny B (B1, B2,B3 a B6), ale aj vitamín E a stopové minerálny látky (fosfor, draslík, horčík). Najzastúpenejšou minerálnou látkou je však zinok, ktorého orechy obsahujú dokonca viac ako mäso.

Vitamín B1 je vitamín dôležitý pre správne fungovanie srdca a rovnováhu v nervovej sústave. Pyridoxín (vitamín B6) je dôležitou stavebnou látkou červených krviniek a stará sa o správne fungovanie mozgu. Vitamín E je prírodným energetickým zdrojom, ktorý spomaľuje starnutie buniek, znižuje krvný tlak, riziko infarktu či mozgovej porážky. Orechy obsahujú aj meď, ktorá je dôležitá pre vstrebávanie železa v črevách a pri prevencii chudokrvnosti.  Veľkým pozitívom orechov je obsah mangánu, ktorý pozitívne vplýva na potenciu u oboch pohlaví.

Použitie vlašských orechov v kuchyni

Odborníci odporúčajú konzumovať hrsť orechov každý deň, čo je 6 až 10 kusov. Majú všestranné použitie a aj spôsoby konzumovania. Aj keď sú orechy skutočnou vitamínovou bombou, nezabúdajme na fakt, že by mal byť súčasťou pestrej stravy.

Mohlo by vás zaujímať: Čučoriedky sú plné vitamínov a fytonutrientov

Diskusia k článku Vlašské orechy patria medzi vitamínové bomby

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskusia k článku Vlašské orechy patria medzi vitamínové bomby