Vitamíny rozpustné v tukoch

7 mája, 2012 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  3132
vitamíny rozpustné v tukoch opaľovanie

Medzi vitamíny rozpustné v tukoch patria vitamín A, vitamín D, vitamín E a vitamín K. Nakoľko sú tieto vitamíny rozpustné v tukoch, mali by sme ich konzumovať s tukmi, aby sa zvýšila ich využiteľnosť.

Vitamín A

Vitamín A patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch a taktiež medzi antioxidanty. Medzi hlavné funkcie vitamínu A patrí ochrana epitelu oka, je dôležitý pre správne videnie, pre plodnosť, pre celkový rast a pre normálnu činnosť slizníc a pokožky. Vitamín A má antiinfekčné účinky a dokázal sa aj jeho protirakovinový účinok.

Treba si však dávať pozor na jeho užívanie. Nadbytočné dávky sú pre organizmus toxické.

Vysoké dávky vitamínu A spôsobujú:

  • bolesti hlavy a nechutenstvo
  • zmeny na kostiach, reumatické bolesti kĺbov
  • vypadávanie vlasov
  • hnačky, chudnutie a krvácanie
  • svrbenie a lúpanie kože

Veľmi nebezpečné je predávkovanie sa vitamínom A v tehotenstve. Vitamín A môže poškodiť plod, poškodiť centrálnu nervovú sústavu a možný je aj vznik rázštepu.

Vitamín D

Vitamín D patrí medzi veľmi dôležité vitamíny nevyhnutné pre život. Vitamín D zabraňuje vzniku rachitídy a ovplyvňuje ukladanie vápnika a fosforu v kostiach.

Predávkovanie vitamínom D je toxické a je možné len u syntetického vitamínu. Ak sa v organizme nenachádza dostatok horčíka, jeho toxicita sa ešte zvyšuje a je sprevádzaná nechutenstvom, chudnutím, zvýšením hladiny cholesterolu a vyplavovaním vápnika z kostí, ktorý sa následne ukladá do iných tkanív v organizme. Niektorí autori uvádzajú aj jeho podozrenie z rakovinotvorných účinkov na organizmus.

Rozumné slnenie vám zabezpečí dostatok vitamínu D. Účinok je už po 15 minútach pobytu na slnku.

Vitamín E

Vitamín E okrem toho, že sa zaraďuje medzi vitamíny rozpustné v tukoch, je zaradený aj medzi antioxidanty. Vitamín E je prirodzený antioxidant, ktorý zabraňuje oxidácii vitamínu A a karoténov a ochraňuje pred rakovinou. Tento vitamín je antisterilný, ovplyvňuje úspešný priebeh gravidity a ovplyvňuje pohlavné žľazy.

Zvýšená spotreba vitamínu E je počas tehotenstva. Nemal by sa užívať súčasne so železom alebo s potravou obsahujúcou železo, s liekmi pri ochorení štítnej žľazy a s laxatívami.

Ľudia s cukrovkou, ľudia s vysokým krvným tlakom a ľudia chorí na srdce by mali liečbu týmto vitamínom začínať pozvoľne a postupne jeho dávku zvyšovať.

Vitamín K

Vitamín K ovplyvňuje zrážanlivosť krvi a je potrebný na tvorbu protrombínu v pečeni. Nadmerné dávky vitamínu K – 600 mg a viac sú pre organizmus toxické. Optimálna denná dávka je v rozmedzí 1 – 4 mg.

Pre predávkovaní týmto vitamínom sú spojené aj nasledujúce ťažkosti:

  • potenie a horúčka
  • anémia
  • zvracanie
  • tachykardia

Foto © Yuri Arcurs - Fotolia.com

Prečítajte si viac: Fosfor
Diskusia k článku Vitamíny rozpustné v tukoch

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskusia k článku Vitamíny rozpustné v tukoch