Superpotravina – bobule goji

20 mája, 2013 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  5189
kustovnica lekárska

Bobule goji sú malé červené bobuľky, ktoré pestujú hlavne na pláňach Číny a Mongolska. Vďaka svojim vlastnostiam ich označujeme ako superpotravinu. Goji, alebo inak kustovnica čínska, je označovaná ako najzdravšie ovocie na svete. Chuťou sa podobá brusniciam či sušeným hrozienkam.

Nutričné zloženie goji

Goji je právom označovaná ako vitamínová bomba. Obsahuje viac vitamínu C ako pomaranče, viac betakaroténu ako mrkva a viac železa ako steak. Taktiež obsahuje viac železa ako špenát a viac antioxidantov ako červené hrozno. Goji obsahuje 18 rôznych aminokyselín, vlákninu a 21 stopových prvkov. Obsahuje dokonca karotenoidy – žlté až oranžové farbivo rozpustné v tukoch, ako jediné ovocie na svete. Čínske ovocie je bohaté aj na antioxidanty, ktoré neutralizujú voľné radikály, ktoré zapríčiňujú starnutie organizmu a napomáhajú vzniku rakovinových buniek.

Zdravotné výhody konzumácie goji

S týmto arzenálom vitamínov a zdraviu prospešných látok prináša goji svojim konzumentom mnoho zdravotných benefitov. Pomáha udržiavať  zdravý kardiovaskulárny systém a trávenie, pomáha pri vytváraní a správnom fungovaní svalov. Betakarotén je dôležitý pre zdravú pokožku a je vhodný ako prevencia proti rakovine kože. Obsah antioxidantov je dôležitý pre imunitný systém a pôsobí ako prevencia proti pôsobeniu voľných radikálov.

Konzumácia goji stimuluje tvorbu červených krviniek a ochraňuje bunky pečene. Zlepšuje metabolizmus tukov a je vhodný ako súčasť chudnutia. Goji je dobrým bojovníkom proti únave, zabraňuje starnutiu a povzbudzuje pamäť.

Použitie goji

Výnimočné vlastnosti tohto ovocia sa využívajú j v kozmetike, liečiteľstve a alternatívnej medicíne. Goji môžeme konzumovať v rôznych podobách, surové aj sušené. Pridávať sa môže do jogurtov, koláčov, šalátov, musli alebo sa z neho pripravuje čaj. Len bobule goji vám určite otočia život o 180 stupňov k lepšiemu. Ak si ich však obľúbite, nielenže si pochutnáte, ale aj spravíte niečo pre svoje zdravie.

Ak patríte medzi pravidelných konzumentov tohoto exotického ovocia, podeľte sa s nami, akými spôsobmi tieto zázračné bobule konzumujete.

Mohlo by vás zaujímať: Je pitie kávy zdravé?

Ilustračné foto: Fotolia.com

Diskusia k článku Superpotravina – bobule goji

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskusia k článku Superpotravina – bobule goji