Stop očným problémom – okuliare, kontaktné šošovky alebo zdravá strava?

8 mája, 2012 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  2583
kontaktne-sosovky

Moderná a rýchla doba prináša so sebou mnoho vymožeností. Stále väčšie televízory, mobil v každej ruke a počítače nájdete už naozaj všade. Toto všetko vnímate celým telom a najviac však vašimi očami. Oči sú čoraz viac unavené, podráždené a začervenané. Niet divu, že počet ľudí s okuliarmi a kontaktnými šošovkami sa stále zvyšuje. Čo by ste mali jesť, ak vás trápia unavené oči?

Stravovanie pri začervenaných a unavených očiach

Celý deň strávený sedením za počítačom, každý večer pri pozeraní televízie, či prebdená noc. To všetko sa dá vyčítať z vašich očí. Ak máte podobné problémy, nosíte dioptrické okuliare alebo kontaktné šošovky, vyskúšajte zaradiť do svojho jedálnička nasledujúce vitamíny.

Vitamín A

Vitamín A patrí do skupiny vitamínov rozpustných v tukoch. Nachádza sa v živočíšnych zdrojoch vo forme vitamínu A a takisto ho možno nájsť v rastlinných zdrojoch vo forme betakaroténu, ktorý sa následne mení v organizme na vitamín A. Jeho nedostatkom vzniká šeroslepota, rohovka oka sa stáva mäkšou, koža je zvráskavená a vlasy sú bez lesku.

Vitamín B2

Vitamín B2 je taktiež dôležitý pre zdravie vašich očí. Jeho nedostatkom vznikajú kožné problémy, anémia a v neposlednom rade aj očné choroby, ktoré sa prejavujú zhoršením videnia, svetloplachosťou a zápalom rohovky.

Kontaktné šošovky a zdravé oči

Vitamín A a vitamín B12 sú dôležité pre zdravé oči. Ak však nosíte okuliare a kontaktné šošovky, nemali by ste podceňovať príjem týchto vitamínov. Ak vám po úprave jedálnička aj naďalej slzia a bolia oči, navštívte očného lekára, ktorý vám oči vyšetrí. Po vyšetrení vám predpíše vhodné dioptrie. Ak nechcete nosiť okuliare, zvoľte pohodlnejšiu cestu, a to kontaktné šošovky. Kontaktné šošovky sú vhodné pre tých, ktorí radi žijú aktívny život, radi športujú alebo sa nevedia vzdať slnečných okuliarov na ktoré sú zvyknutí.

Farebné šošovky

Vhodnou voľbou sú taktiež aj farebné šošovky. Farebné šošovky sa vyrábajú aj dioptrické aj nedioptrické. Sú vhodné na zvýraznenie alebo úplnú zmenu farby dúhovky v oku.

Foto © Fernando Madeira - Fotolia.com

Prečítajte si viac: Molybdén
Diskusia k článku Stop očným problémom – okuliare, kontaktné šošovky alebo zdravá strava?

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskusia k článku Stop očným problémom – okuliare, kontaktné šošovky alebo zdravá strava?