S tukmi proti tukovým vankúšikom

9 apríla, 2013 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  5531
zdravé tuky v potravinách

Tuk nám pomôže zhodiť prebytočné kilá. Zázrak? Nie, len premyslené vedecké pozorovanie. Tuk totiž nie je niečo, čo nám má v tele prekážať. Tuk je od narodenia nevyhnutný pre správny vývoj a rast organizmu. Správny tuk dodáva telu energiu, chráni naše orgány, pomáha spracovávať živiny a posilňuje bunkové membrány. Treba pamätať na to, že nie všetky tuky sú prospešné, a že nemajú rovnaký pozitívny vplyv na naše zdravie. Strava založená stereotypne len na fastfoodoch a vyprážaných jedlách vedie k nárastu hmotnosti. Štúdie dokázali, že v tomto prípade súvisí nárast hmotnosti viac s nutričnými hodnotami tohto druhu potravy a nie s obsahom nasýtených tukov.

Aké tuky jesť

V diéte sú prospešné najmä tuky nenasýtené, mononenasýtené a polynenasýtené. Zdroje týchto tukov sú oriešky, ryby, avokádo, semená, listová zelenina, olivový olej a obsahujú pridanú hodnotu - veľké množstvo živín. Takéto potraviny svojim nutričným zložením a teda aj obsahom zdravých tukov pomáhajú zabrániť kôrnateniu tepien, udržiavajú zdravé srdce a pomáhajú spaľovať prebytočný tuk, najmä tuk z oblasti brucha. Práve tuk na bruchu býva pre väčšinu ľudí nepríjemným estetickým problémom, ktorý potrebujú riešiť.

Vylúčiť čo najviac tuku z potravy nemusí byť teda tou správnou cestou pri chudnutí. Odbočte od regálov z nízkotučným potravinami. V mnohých z nich je totiž podstatná časť tuku nahradená cukrom a soľou, aby sa zachovala ich chuť. Pre vašu diétu a proces chudnutia sú sabotážou.

Aký tuk spaľuje tukové vankúšiky

Telo potrebuje tri druhy živín pre správne fungovanie: sacharidy, lipidy a bielkoviny. Gram tuku má energetickú hodnotu dvakrát vyššiu ako gram bielkovín či sacharidov. Ak sa teda rozhodnete pre nízkotučnú diétu, myslite na to, že nedodávate telu dostatočné množstvo paliva na spaľovanie tuku, a teda budete chudnúť pomalšie. Na to, aby ste spálili staré uložené zásoby, potrebujete telu prikúriť novým, zdravším palivom. Nenasýtené mastné kyseliny sú tým správnym krokom. Zdrojom tohto paliva sú najmä omega 3-mastné kyseliny obsiahnuté v rybách a morských plodoch a omega 6 mastné kyseliny, ktoré nájdeme v semenách, orechoch, slnečnicovom a sezamovom oleji. Tieto esenciálne kyseliny si telo nedokáže vytvoriť samo, a preto je dôležité zvyknúť si a pridať si ich do jedálnička.

Tuk dobre zasýti

Tuk trávi organizmus pomalšie, preto sa udržuje v tráviacom trakte dlhšie. Mononenasýtené kyseliny tiež pomáhajú udržať hladinu cukru v krvi, čo znamená, že dlhšie udrží pocit sýtosti. Večera zložená z omega 3-mastných kyselín dokáže udržať človeka sýteho až o dve hodiny dlhšie ako nízkotučné jedlo. Chudnutie s nenasýtenými kyselinami prináša tiež oveľa väčší efekt, čím vydržíte chudnúť oveľa dlhšie, pretože toto chudnutie nie je plné obmedzení.

Tuk prináša svaly a šťastie

Ľudia sa boja diét a redukčných programov, pretože by sa museli vzdať svojich obľúbených maškŕt. Maškrty nám robia radosť, zlepšujú náladu a výskumy ukázali, že nízkokalorické verzie tento efekt neprinášajú práve preto, že neobsahujú tuk. Omega 3-mastné kyseliny zvyšujú hladinu serotonínu v mozgu, ktorý pomáha zlepšovať náladu, zvyšuje motiváciu a utišuje pocit náhleho hladu, ktorý vo väčšine prípadov vedie k zbytočnému prejedaniu sa.

Prijímať „dobré“ tuky spolu s dobrým tréningom pomáha budovať svalovú hmotu, zlepšovať metabolizmus a tým aj spaľovanie tukov z rizikových oblastí. Dobré tuky sú teda ako spaľovače tukov v tele. Ak vás teda trápi, že ako sa zbaviť tuku na bruchu, ako sa zbaviť podkožného tuku a ako sa zbaviť celulitídy, mali by ste začať jesť zdravé tuky. Nikto vás nenúti, aby ste boli stále zatvorený v telocvični a naťahovali sa s činkami. Vyjdite na čerstvý vzduch alebo sa pridajte ku kolektívnej aktivite, napríklad turistike. Nezabúdajte, že pohyb by vám mal prinášať radosť a tukové vankúšiky budú hneď minulosťou.

Tuk vytvára to práve jedlo pre vás

Veľa živín a vitamínov, A, D, E a K, sú rozpustné v tukoch, čo znamená, že ich telo neprijme bez tuku a vylúči ich bez spracovania. Pri nesprávnom užívaní vitamínov, alebo ich nedostatku riskujete zdravotné problémy ako slepota, suchá pokožka, krehké kosti, bolesti svalov a abnormality pri zrážaní krvi.

Tieto vitamíny sú dôležité pre udržanie energie, koncentrácie, a zdravej svalovej hmoty, čo prispieva k udržiavaniu hmotnosti. Vitamín E je silný antioxidant, ktorý pomáha udržiavať metabolizmus v zdravom móde. Vitamín D rozpúšťa tuk, a to najmä v oblasti brucha a pásu. Je lepšie prijímať látky, ktoré rozpustia tuk priamo v tele, ako keby máte podstúpiť zbytočné a drahé odsávanie tukov pomocou rôznych medicínskych postupov. Takže dať si ​​šalát (špenát, paradajky, mrkva) s vysokým obsahom živín je dôležité pre zdravie, zalejte ho dostatočne olivovým olejom, aby si vitamíny našli tú správnu cestu, a aby ste si opäť mohli utiahnuť opasok o jednu dierku užšie.

Ilustračné foto Fotolia.com

Prečítajte si viac: Je pitie kávy zdravé?
Diskusia k článku S tukmi proti tukovým vankúšikom

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskusia k článku S tukmi proti tukovým vankúšikom