Najľahší spôsob, ako viesť deti k zdravému stravovaniu

4 mája, 2015 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  3683

Čo je potrebné urobiť pre to, aby deti začali jesť zdravo? Stačí len žiarivý zelený smajlík. Áno, vážne.

Tvrdia to vedci z Lekárskeho centra detskej nemocnice v Cincinnati, ktorí tento fakt overili v rámci dvojfázového výskumu na 300 študentoch, na základnej škole v Cincinnati.

Keď bol tento smajlík umiestnený na obaloch nízkotučného mlieka v školskej jedálni, podiel detí, ktoré si toto mlieko vzalo, vzrástol zo 7,4% na 48% - čo je vlastne 549% nárast. V tom istom čase sa predaj čokoládového mlieka znížil z 86,5% na 44,6% celkového predaja mlieka.

Človek by si mohol myslieť, že deti a zelenina k sebe príliš nepasujú. Avšak po zavedení zelených smajlíkov si deti dávali na tanier o 62% zeleniny viac. Výber ovocia takisto stúpol o 20%.

Následne, v druhej časti výskumu tím vedcov ponúkol tzv. „taniere sily“, čiže predpripravené jedlo pozostávajúce zo štyroch najzdravších elementov stravy: ovocie, zelenina, nízkotučné biele mlieko a celozrnné pečivo. Žiaci, ktorí si vybrali tento tanier, dostali odmenu v podobe nálepky.

Malá odmena v podobe nálepky lákala deti, aby si vybrali práve túto zdravšiu možnosť a bolo prekvapivé, že pozitívny obrázok (smajlík) sa ukázal byť tak efektívnym spôsobom k zdravému stravovaniu.

Samozrejme, ideálna by bola nejaká kombinácia s iným atraktívnym prvkom. Inými slovami, na dosiahnutie zdravšieho stravovania detí musíme vytvoriť niečo podobné, ako je model McDonald´s Happy Meal – veľký smajlík na balení a samozrejme vo vnútri balenia nesmie chýbať malá hračka – avšak ponúkané bude jedlo, ktoré je pre deti skutočne dobré.

Diskusia k článku Najľahší spôsob, ako viesť deti k zdravému stravovaniu

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskusia k článku Najľahší spôsob, ako viesť deti k zdravému stravovaniu