Med alebo želatína, čo je zdravšie

15 augusta, 2012 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  5107
zdravé stravovanie - med alebo želatína

Med aj želatínu tvorí predovšetkým cukor. Každá z týchto dobrôt v sebe ukrýva niektoré zdravotné výhody. Obe pochúťky obsahujú stopové množstvá minerálov a vitamínov, ktoré sú súčasťou zdravej výživy. Nutričné rozdiely medzi medom a želé sú minimálne, závisí to však od typu želé.

Med

Med je prírodné sladidlo, ktorý obsahuje fruktózu a glukózu ako aj obyčajný cukor. Početné výskumy prišli k záveru, že med obsahuje strednú až nízku úroveň antioxidantov. Avšak, čim je farba medu tmavšia, tým med obsahuje viac antioxidantov.

Práve antioxidanty pomáhajú chrániť telo pred voľnými radikálmi, ktoré prispievajú k rozpadu buniek a môžu prispievať k chorobám.

Želatína

Želatína sa získavá vyvarením šliach, kostí a koží, ktoré sú bohaté na kolagén. Kolagén sa varením premieňa na glutín, ktorý má rôsolovaciu schopnosť a tvorí podstatnú zložku želatíny. Želé by malo byť schopné udržať si svoj tvar. Doma pripravené želé je zdravšie ako komerčne pripravené želé, pretože obsahuje menej cukru. Komerčne vyrobené želé obsahuje taktiež látky na predĺženie trvanlivosti a zlepšenie farby, či chuti, ktoré nie sú najlepšie pre zdravie.

Med a želatína vo výžive

1 lyžica medu obsahuje: 64 kalórií, žiadny tuk, 17,3 g sacharidov, 11 mg draslíka, stopové množstvá minerálov a vitamínov

1 lyžica želatíny: 56 kalórií, žiadny tuk, 14,69 g sacharidov, 11 mg draslíka, stopové množstvá minerálov a vitamínov

V obchodoch nájdete rôzne typy želé a medu, je len na vás, pre ktorú potravinu sa rozhodnete. Avšak, najlepšia voľba bude tá, keď si vyberiete med nevyhrievaný, nepasterizovaný a nespracovaný, najlepšie z domácej produkcie, pretože ten má najvyššiu výživnú hodnotu. Ak sa rozhodnete pre želé, vyberte si také, kde nie je pridaný cukor ani konzervačné látky.

Ilustračné foto © Printemps - Fotolia.com

Prečítajte si viac: Stratégie DASH diéty
Diskusia k článku Med alebo želatína, čo je zdravšie

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskusia k článku Med alebo želatína, čo je zdravšie