Hnedá ryža je výživnejšia ako biela ryža

5 apríla, 2013 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  7022
hnedá ryža a jej účinky

Hnedá ryža, alebo tzv. nelúpaná ryža je vlastne prvotnou, prírodnou  a neopracovanou formou. Jej biela podoba vznikne leštením hnedej ryže. Každé zrno je uložené v obale – v lusku, ktorý je odpadom pri leštení, a teda pri výrobe bielej ryže. Hnedá ryža sa považuje za oveľa výživnejšiu ako biela ryža, práve vďaka svojej zachovanej povrchovej vrstve. V tomto obale sa ukrýva oveľa viac živín. Fakt, že hnedá ryža je oveľa výživnejšia, sa šíri ako blesk a v mnohých domácnostiach si už preto našla svoje čestné miesto.

Prínos hnedej ryže pre zdravie

Jej najväčším prínosom je vysoký obsah vlákniny. Ryža pomáha ustáliť hladinu cukru v krvi, znižuje pravdepodobnosť ochorenia srdca, napomáha tráveniu a znižuje diskomfort pri zápche.

Čítajte: Superpotravina - bobule goji

Diéta s hnedou ryžou

Hnedá ryža je vďačnou súčasťou zásad zdravej výživy, diétnych režimov a ošetrovania rôznych zdravotných problémoch, pretože je ľahko stráviteľná a má minimum kalórií. Neobsahuje cholesterol ani lepok, pomáha udržiavať stabilný krvný cukor a znižovať krvný tlak. Ideálna kombinácia je hnedá ryža a strukoviny, ktorá predstavuje optimálny zdroj bielkovín.

Hnedá ryža a jej vplyv na zdravie

Biela ryža môže zapríčiniť zhoršenie zdravotného stavu pri niektorých ochoreniach (artérioskleróza a srdcovo-cievne ochorenia). Výskumy preukázali pozitívne účinky na organizmus pri pravidelnej konzumácii hnedej ryže v boji s rôznymi druhmi rakoviny. Lekári odporúčajú tzv. ázijský typ stravovania ženám, ako dôležitú súčasť prevencie rakoviny prsníka. Pozitívne liečiteľské účinky má hnedá ryža aj v prípadoch ochorenia tráviacej a vylučovacej sústavy najmä žalúdka, pankreasu a hrubého čreva.

Čítajte: 5 potravín, ktoré vám pomôžu posilniť imunitný systém

Ak máte časté problémy s vypadávaním vlasov či pokožkou, skúste do svojho jedálnička zaradiť hnedú ryžu s jej kombináciou vitamínov B1, B3, B6, magnézia a železa.

Hnedá ryža mnohých k sebe pripútala svojou naturálnou chuťou, oproti ktorej stojí biela ryža obohacovaná o rôzne umelé sladidlá a príchute. V boji s nezdravými stravovacími návykmi víťazí hnedá ryža s prínosom pre zdravie človeka. Je totiž komplexnou potravinou vhodnou pre všetky generácie.

Zaraďte hnedú ryžu do svojho jedálnička a pripravte si z nej šalát.

Mohlo by vás zaujímať: Čo by ste mali piť a  kedy by ste to mali piť

Ilustračné foto Fotolia.com

Prečítajte si viac: Zázvor, zázrak prírody


Značky: hnedá ryža


Diskusia k článku Hnedá ryža je výživnejšia ako biela ryža

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskusia k článku Hnedá ryža je výživnejšia ako biela ryža