Exotické ovocie, ktoré podporuje trávenie

17 mája, 2013 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  5733
excoticke-ovocie-ktore-podporuje-travenie-diety-a-chudnutie

K realite bežného života dnes čoraz viac patria problémy s trávením, nafukovaním, či zápchou. Príčinou potiaží býva nepravidelná strava a jej nie práve zdravé zloženie. Zmeniť stravu a pomôcť si, dokážeme aj sami. Stačí, ak do jedálnička zaradíme porciu ovocia, ktoré má priaznivé účinky na trávenie, napríklad papáju, ananás alebo figy.

Exotické ovocie, ktoré podporuje trávenie

Papája

Papája je plodom malého tropického stromu s dutým kmeňom Carica papaya pôvodom zo Strednej Ameriky a Mexika. Tvarom je podobná avokádu, ale má oranžovú dužinu. Jej dostupnosť a príprava je pomerne jednoduchá. Dá sa konzumovať surová, varená, alebo ako nápoj. Nezrelé plody majú vzácnu látku – enzým papaín, ktorý patrí medzi proteolytické enzýmy, čiže štiepi bielkoviny. Tento enzým je súčasťou doplnkov výživy, ktoré sa užívajú pri problémoch s trávením. Tablety zvyčajne obsahujú 6 až 150 mg papaínu a užívajú sa po jedle. Po plodoch papáje by mali siahnuť ľudia trpiaci gastrointestinálnymi problémami, objavili sa u nich žalúdočné vredy, alebo tí, ktorí majú problémy so slinivkou brušnou.

Ananás

Ananás je tropické ovocie pôvodom z Južnej Ameriky. Na naše územie sa dostal vďaka Kolumbusovi, ktorý ich priniesol z Karibských ostrovov. Ananás je populárny najmä ako ovocie a kuchynská prísada. Má však aj priaznivý účinok na telesné funkcie, najmä na trávenie. Obsahuje enzým bromelain, ktorý štiepi bielkoviny. V našom tele sa bromelain prirodzene vyskytuje. Môže sa však strácať kvôli stagnujúcemu pankreasu alebo pri nedostatočnom množstve žalúdočných kyselín. Proces štiepenia bielkovín, pri ktorom je bromelain nápomocný, je dôležitý pre správne a rýchle hojenie rán a stavbu tkanív. K ľahšiemu tráveniu nám pomáha aj voda a vláknina. Ananás ich v 100 gramovej parcii obsahuje takmer 10 gramov. Ananás obsahuje aj draslík, ktorý reguluje rovnováhu tekutín v organizme, ktorá je dôležitá pre správne fungovanie čriev a pôsobí ako prevencia zápchy.

Figy

Aj napriek tomu, že figy nerastú v našich zemepisných šírkach, medzi konzumentami majú veľa priaznivcov. Ich najväčším pozitívom je vysoký obsah vlákniny, najmä v sušených plodoch. Pol pohára sušených fíg obsahuje 7,3 mg rozpustnej (diétnej) vlákniny. Rozpustná vláknina má mnoho zdravotných výhod. Pomáha normalizovať krvný cukor, hladinu cholesterolu v krvi a pomáha kontrolovať chuť do jedla. Figy sú pre svoje priaznivé účinky nazývané aj prírodné laxatívum. Táto vlastnosť však nemusí byť prospešná pre každého. Niektorí z nás môžu mať z neškodnej konzumácie aj nežiaduce účinky, napríklad dlhotrvajúcu hnačku.

Ak poznáte ešte ďalšie ovocie alebo zeleninu, ktorá pomáha pri trávení, zapojte sa do diskusie pod článkom a podeľte sa s nami o vaše skúsenosti.

Mohlo by vás zaujímať: 5 potravín, ktoré vám pomôžu posilniť imunitný systém

Ilustračné foto: Fotolia.com

Prečítajte si viac: Pohánka nie je obilnina
Diskusia k článku Exotické ovocie, ktoré podporuje trávenie

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskusia k článku Exotické ovocie, ktoré podporuje trávenie