Dračie ovocie a jeho nutričné zloženie

24 februára, 2013 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  4296
dračie ovocie

Dračie ovocie (Pitaya)

Dračie ovocie pochádza z niekoľkých druhov kaktusov a tiež je známe pod názvom Pitaya. Najviac komerčné sú plody z druhu Hylocereus undatus. Zaujímavé je, že tento kaktus kvitne len v noci. Dračie ovocie sa pestuje v tropických oblastiach po celom svete. Je charakteristické svojou mierne sladkou dužinou a obsahuje množstvo vitamínov a minerálov. Môže sa jesť čerstvé alebo sušené, obe formy sú však plné živín.

Veľkosť porcie dračieho ovocia

Následné nutričné informácie sa vzťahujú na jedno surové dračie ovocie, ktoré má hmotnosť 100 gramov. Jeho nutričná hodnota sa berie z vnútornej dužiny. Obsah tuku v týchto informáciách pochádza zo semien.

Koľko kalórií má dračie ovocie

Porcia dračieho ovocia má 60 kalórií. Z toho je 34 kalórií vo forme sacharidov, 18 kalórií vo forme tuku a 8 kalórií vo forme bielkovín.

Aké vitamíny sú v dračom ovocí

Dračie ovocie obsahuje množstvo vitamínov, akými sú napríklad vitamín A, C a vitamíny skupiny B a minerálne látky. Vitamín A je dobrý pri prevencii vzniku očných chorôb a udržiava zdravú pokožku. Vitamín C pomáha posilňovať imunitný systém a v jednom kuse ovocia ho nájdete približne 9 mg. Dračie ovocie má rad vitamínov zo skupiny B, vrátane vitamínu B1, B2 a B3. Vitamíny skupiny B pomáhajú hydratovať pokožku, znižujú hladinu LDL „zlého“ cholesterolu v krvi a zvyšujú chuť do jedla.

Okrem vitamínov nájdete v dračom ovocí aj minerálne látky. Dračie ovocie obsahuje 8,8 g vápnika, 36,1 mg fosforu a 0,65 mg železa. Taktiež obsahuje draslík, chróm a horčík.

Vláknina v dračom ovocí

Dračie ovocie je dobrým zdrojom vlákniny a to takmer 1 gram vlákniny na každých 100 gramov čerstvého plodu dračieho ovocia. Keď sa dračie ovocie vysuší, obsah vlákniny stúpne na viac ako 10 gramov. Závisí to však aj od toho, ako moc je dračie ovocie vysušené. Dračie ovocie možno jesť aj s kožou, treba sa však uistiť, že neobsahuje žiadne plesne a nečistoty.

Cholesterol a tuky

Dračie ovocie má nízky obsah cholesterolu a minimálne množstvo tukov. Cholesterol v dračom ovocí sa nachádza práve v semenách. Preto keď budete jesť dračie ovocie, odstráňte z neho semienka a znížite tak príjem cholesterolu na minimum.

Autor: Ing. Alena Mitášová

Ilustračné foto © bennyartist - Fotolia.com

Diskusia k článku Dračie ovocie a jeho nutričné zloženie

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskusia k článku Dračie ovocie a jeho nutričné zloženie