7 spôsobov ako poraziť „opicu“

20 januára, 2014 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  3249
alkohol a opica

Odborníci na výživu a lekári neodporúčajú zvýšenú konzumáciu alkoholu, a už vôbec nie v diétnom režime. Niekedy sa však alkoholu vyhnúť nedá. Dokonca, v niektorých prípadoch, môže mať relaxačné a uvoľňujúce účinky, ak bude prijímaný v malých množstvách.

Či a ako bude na vás alkohol účinkovať sa dá zlepšiť následnou starostlivosťou o organizmus. Tu je niekoľko tipov:

1. Hydratácia

Všeobecne známy fakt je, že alkohol a káva dehydrujú organizmus. Odporúča sa po každom poháriku vypiť aspoň jeden pohár vody. Na druhý deň by ste mali zvýšiť príjem tekutín až na 3 litre. Výborným liekom na opicu je kokosová voda, ktorá obsahuje vysokú hladinu elektrolytov. Ak nemáte dostupnú kokosovú vodu, stačí pridať štipku morskej soli a citrónovej šťavy do obyčajnej vody. Skvelé sú aj zelené koktaily a šťavy, ktoré majú vysoký obsah minerálov.

Čítajte: Voda a pitný režim

2. Dajte si béčko

Alkohol odčerpáva vitamíny z organizmu. Vitamíny skupiny B sú zodpovedné za mnoho metabolických procesov v organizme. Pečeň sa detoxikuje najmä vďaka vitamínom skupiny B. Najrýchlejšie ich doplníte prísunom B-komplexu.

3. Dobre sa najedzte

Väčšina z nás si myslí, že žalúdok sa upokojí, keď zje niečo mastné. To môže, naopak, zhoršiť celkový pocit a trávenie. Siahnite po zdroji bielkovín a tzv. dobrých tukoch: vajíčka, avokádo, ryby...

Čítajte: Aké džúsy sú vhodné pri detoxikačnej diéte

4. Najedzte sa pred konzumáciou alkoholu

Vždy sa uistite, že nejdete piť s prázdnym žalúdkom. Vtedy sa alkohol vstrebáva pomalšie. Odporúča sa konzumácie sacharidov, ktoré sa pomaly uvoľňujú, napr. hnedá ryža, quinoa, sladké zemiaky či sushi. Vyhýbajte sa kofeínu, ktorý ešte viac zaťaží vašu pečeň.

 5. Vypoťte sa

Cvičenie stimuluje lymfatický systém, vylučuje z organizmu toxíny a rozprúdi krv. Navyše uvoľňuje endorfíny. Skvelá na opicu je jóga.

6. Choďte si zaplávať

Každá telesná aktivita vám prospeje. Pri plávaní nepotrebujete vynakladať veľkú námahu a pomerne veľkú regeneračnú silu.

Čítajte: Jarná detoxikácia organizmu

7. Podporte svoju pečeň

V hlúbovej zelenine (brokolica, karfiol, kel, kapusta, ružičkový kel) sú obsiahnuté enzýmy, ktoré podporujú detoxikáciu pečene. Vhodný je aj čaj z koreňa púpavy, alebo citrónová voda s jablčným octom. Konzumujte strúhanú mrkvu s citrónovou šťavou, morskou soľou a doprajte si zelený koktail.

 

Po náročnom večeri sa odporúča oddychovať, dopriať telu dostatočné množstvo tekutín a vitamínov. Ak už sa konzumácii alkoholu nedá vyhnúť, snažte sa siahnuť za každým pohárikom alkoholu po dvojnásobne veľkom pohári vody.

Mohlo by vás zaujímať: Zdravá diéta

Prečítajte si viac: 3 recepty zdravých raňajok
Diskusia k článku 7 spôsobov ako poraziť „opicu“

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskusia k článku 7 spôsobov ako poraziť „opicu“