5 príznakov alergie na lepok, o ktorých ste doteraz nevedeli

27 januára, 2014 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  12786
bezlepková diéta

Citlivosť na lepok sa stáva novou civilizačnou chorobou. Väčšina lekárov pozná len základné príznaky celiakie ako tráviace problémy, no celiakia má ďalšie skryté príznaky, ktoré dokážu byť oveľa zákernejšie.

Odhaduje sa, že takmer 18 miliónov ľudí trápia problémy s intoleranciou lepku. Je však ďalšie množstvo pacientov, ktorí o tom nevedia.

Väčšina ľudí s intoleranciou lepku nemá žiadne tráviace ťažkosti. Ak sa objaví v medicínskom prostredí nový príznak, do praxe sa informácia dostane až za 17 rokov. Citlivosť na lepok má celú škálu príznakov a účinkov na zdravie. Na jednej strane môžu byť pacienti, ktorí nepociťujú žiadne obmedzenia. Na druhom konci spektra stoja pacienti, u ktorých sa rozvinula celiakia ako autoimunitné ochorenie, ktoré ohrozuje zdravotný stav pacienta.

Čítajte: Bezlepková diéta

Varovné signály alergie na lepok

1. Migréna a bolesti hlavy

Až 56 % ľudí, ktorí majú diagnostikovanú diagnózu migréna, sa za ňou skrýva celiakia. Ak títo pacienti vylúčili zo stravy lepok, migrény sa vytratili.

2. Problémy s mozgom

Lepok obsahuje gluteomorphines, ktorý môže pôsobiť ako morfín a spôsobovať stavy podobné opojeniu alkoholom, alebo drogami. Lepok v ojedinelých prípadoch môže spôsobiť aj zápal mozgu.

3. Depresie

Lepok môže spôsobiť perforáciu čreva a narušiť jeho schopnosť absorbovať niektoré živiny ako vitamín B, železo, vitamín D, omega-3 mastné kyseliny a zinok. Tieto živiny stoja primárne za výživou mozgu a ovplyvňujú náladu.

4. Bolesti kĺbov

Lepok útočí na organizmus a spôsobuje usadzovanie škodlivých látok v kĺboch. Toto následne spôsobuje opuch, bolesť a zápal.

5. Kožné vyrážky

Zápalové prejavy kože  sú prejavmi nežiaduceho vplyvu lepku v organizme. Ak sa márne trápite s problematickou pokožkou, vyskúšajte bezlepkovú kúru len na pár dní a pozorujte prípadné zlepšenie.

Čítajte: Bezlepková diéta - dovolené potraviny, Bezlepková diéta - zákazané potraviny

Ako si otestovať citlivosť na lepok

Existujú dva spôsoby, ako môžeme zistiť prípadnú citlivosť na lepok:

Krvné testy

Existuje niekoľko druhov krvných testov, ktoré dokážu v krvi odhaliť prítomnosť lepku

Domáci test na lepok

Existuje niekoľko domácich testov, ako sa môžete otestovať na alergickú reakciu. Napr. vylúčte na dva týždne zo stravy lepok.

Mohlo by vás zaujímať: Bezlepková diéta - jedálniček

Diskusia k článku 5 príznakov alergie na lepok, o ktorých ste doteraz nevedeli

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskusia k článku 5 príznakov alergie na lepok, o ktorých ste doteraz nevedeli