5 prirodzených spôsobov ako dostať hormóny pod kontrolu

7 júna, 2014 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  5692
šetriaca diéta

Mnoho ľudí má problémy s tým, že sa necítia vo svojej koži, aj keď lekárske správy hovoria niečo iné. Môžu za to hormóny.

Príznaky sa líšia. Jeden môže mať problém s migrénou, ďalšia má menštruačné kŕče horšie ako nočná mora a vy možno bojujete s nečakanými návalmi tepla.

Aj keď sa odporúčania v týchto prípadoch môžu líšiť od stavby tela či veku. Jedno však majú spoločné – odpoveďou na problémy sú hormóny. Verte svojej intuícii a tomu, že bylinky vám môžu pomôcť. Na začiatok vyskúšajte zopár tipov ako dostať hormóny pod kontrolu:

1. Odstráňte chemikálie z potravín, vody a okolia

Používajte filtračné kanvice a systémy na vodu. Aj keď je voda vo vodovodoch kontrolovaná pravidelne, jej kvalita sa môže líšiť v závislosti od lokality či kvality potrubia. Filtrovaním sa vyhnete aj BPA a ftalátom, ktoré obsahujú plastové fľaše.

2. Nakŕmte svoju pečeň

Vaša pečeň odbúrava prebytočné hormóny, ktoré telo už nevyužíva. Aby správne fungovala, je potrebné dodávať jej fytonutrienty z kapustovitej zeleniny ako je brokolica, kapusta, kel a karfiol. Naložte si na tanier každý deň aj cesnak a cibuľu.

3. Podporte pečeň bylinkami

Koreň púpavy, lopúcha a pestrec mariánsky sú jedny z najlepších byliniek, ktorými môžete podporiť fungovanie pečene. Servírujte si čaj, tinktúru alebo použite pestrecové semená ako prísadu priamo do jedla. Pozor však, ak beriete lieky na predpis.

4. Nebojte sa fytoestrogénov

Vo svete koluje mnoho dezinformácii o tzv. „rastlinných estrogénoch.“ Pravdou zostáva, že rastlinné estrogény dokonale vyrovnajú hladinu estrogénov u ľudí, ktorí trpia ich nedostatkom. Potraviny ako sója, jahody a niektoré bylinky ako ďatelina lúčna zahrňte do svojho jedálnička a vyrovnáte si tak hladinu estrogénov.

5. Zaistite dobré prekrvenie panvovej oblasti

Ak máte počas menštruácie problém so silným krvácaním alebo vylučujete príliš veľa tmavohnedej krvi, častejšie používajte obklad zo zázvoru alebo masírujte panvovú oblasť sezamovým olejom.

Je veľa zdravotných komplikácií, ktorých pôvod nedokáže objasniť ani najpokročilejšia medicína. Ak dlhodobo bojujete s problémami, ktoré môžu mať pôvod v nedostatku (či naopak prebytku) hormónov, skúste sa poradiť s lekárom alebo zájdite na akupunktúru. Predovšetkým však dôverujte svojej intuícii.Značky: hormony


Diskusia k článku 5 prirodzených spôsobov ako dostať hormóny pod kontrolu

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskusia k článku 5 prirodzených spôsobov ako dostať hormóny pod kontrolu