Tekvica

28 augusta, 2015 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  3661
tekvica

Snáď ani neexistuje zelenina, ktorá by tak vystihovala jeseň ako práve tekvica. Možno je to tým, že mnohí si ju spájajú s vyrezávanými halloweenskými strašidielkami, ktoré sa z jej oranžových guľatých plodov vytvárajú. Tekvica však v sebe skrýva oveľa viac ako len dekoráciu. Je nabitá látkami, ktoré pozitívne vplývajú na zdravie človeka. Okrem toho ju môžete jesť do prasknutia a nemusíte sa báť o svoju postavu.

Pôvod tekvice

Nad pôvodom tekvice by si mnohí ani len hlavu nelámali. Áno, tekvica pochádza z Ameriky. Konkrétne zo Strednej, z ktorej sa cez Severnú Ameriku dostala až k nám do Európy. Dnes už sa vo svojich rôznych odrodách a tvaroch pestuje takmer všade. Aj u nás je veľmi populárnou jesennou plodinou.

Pokiaľ si však pôvodnú tekvicu predstavíte ako veľkú oranžovú „hlavu“, mýlite sa. Starovekí Američania totiž poznali tekvicu iných tvarov. Boli rôznotvaré a krivé, takže haloweensky lampáš by ste z nich asi nevyrezali.

Charakteristika tekvice

Tekvica sa pestuje takmer všade. Už od nepamäti sa tekvice pestovali pozdĺž riek a potokov spolu so slnečnicou a fazuľou. Neskôr sa začala pestovať s kukuricou. Zaujímavosťou, ktorú ste možno ešte nepočuli je, že tekvica, kukurica a fazuľa sú tradične pestované ako „tri sestry“.

Tekvica je potravinou, na ktorú by ste mali myslieť pri svojej diéte, alebo keď sa chcete začať zdravo stravovať. Tekvica má totiž veľmi nízku kalorickú hodnotu, ale obsahuje mnoho karoténov. Najmä jej šťavnatá dužina je skvelou voľbou pre vylepšenie vášho jedálnička, nakoľko obsahuje veľké množstvo vlákniny, ktorá priaznivo pôsobí na trávenie a na vyprázdňovanie. Pohrdnúť by ste nemali ani tekvicovými jadierkami. Tie sú totiž nie len chutné, ale taktiež obsahujú mnoho látok, ktoré pozitívne vplývajú na zdravie a krásnu štíhlu postavu.

Tekvica je skvelým zdrojom vitamínu C a betakaroténu (ten sa dokáže v našom tele premeniť na vitamín A), vitamíny zo skupiny B ako napríklad B1 (thiamín), kyselinu pantoténovú a nikotínovú (niacín). Obsahuje aj vitamín E, ktorý v tele pôsobí ako antioxidant. Okrem toho môžeme v tejto zdravej plodine nájsť aj množstvo minerálov, ako napríklad meď, železo, horčík, či draslík.

Účinky tekvice

Ako sme spomínali, tekvica je vhodná pre tých, ktorí túžia po krásnej a bezchybnej postave a potrebujú schudnúť nejaké to kilečko navyše. Nie len že dokáže zbaviť črevá jedov a podporiť trávenie, pomáha odbúravať tukové vankúšiky v tele a znížiť hladinu tukov v krvi. Okrem toho však pomáha posilňovať imunitný systém, obranný obal nervových vlákien a zásobuje organizmus vitamínom A. Tekvica pozitívne pôsobí aj pri problémoch s obličkami a prostatou, vďaka jej močopudným účinkom. Tekvicu môžeme využiť taktiež ako jemné prírodné preháňadlo.

Tekvica a jej účinky.

Radi lúskate? Jadierka z tekvice, ktoré naberajú na popularite obsahujú mnohé zdraviu prospešné látky, preto ich konzumáciou rozhodne nešetrite. Vďaka nim nemusíte mať strach z črevných parazitov.

Tekvicové jadierka a ich účinky.

Využitie tekvice v kuchyni

Z tekvice uvaríme doslova čokoľvek. V jej prípade sa fantázii naozaj medze nekladú. Rôzne prívarky, polievky, hlavné jedlá, omáčky, pyré, plnky či dokonca kompóty sú čoraz viac obľúbené. Tekvicu môžete využiť aj ako prílohu k hlavnému jedlu miesto ryže či zemiakov. Skvelá je aj vypážaná, zapekaná a  aj grilovaná. Poznáte tekvicový olej? Je skvelou a zdravou náhradou bežných olejov. Určite nezabúdajte aj na jeho využitie pri príprave šalátov.

Z tekvicou v kuchyni môžete doslova čarovať a to akokoľvek. Dôkazom je už len to, že v každej krajine si ľudia našli vlastný spôsob ako túto zeleninu pripraviť. Z tekvice si tiež môžete pripraviť Mrkvovú polievku s tekvicou a zázvorom, je naozaj vynikajúca.

Náš tip

V prípade tekvice pre vás nemáme tip, skôr odporúčanie. Skúste si doma pripraviť druh tekvice nazývaný hokaidó. Mnoho skvelých receptov nájdete aj priamo na našej stránke.

 

 

 

Prečitajte si viac: Kaleráb


Značky: tekvica


Diskusia k článku Tekvica

komentárov

Powered by Facebook Comments


Podobné články


Diskusia k článku Tekvica