Surinamská čerešňa a jej charakteristika
Surinamská čerešňa, tiež často nazývaná aj Brazílska čerešňa, Cheyenne čerešňa alebo Pitanga je rastlina pôvodom z amazonského dažďového pralesa. V teplejších oblastiach sa používa Pitanga ako okrasný krík.
Plod Surinamskej čerešne
Surinamská čerešňa má silnú chuť podobnú mangu. Toto ovocie má výborné nutričné zloženie a obsahuje množstvo vitamínu A a C, fosforu, vápnika, železa, riboflavínu a niacínu. Surinamská čerešňa je bohatá na antioxidanty lykopén, beta-kryptoxantíny, gama-karotén a rubixantín. Ovocie sa dá veľmi ľahko odšťaviť a s prídavkom cukru sa používa pri výrobe džemov, želé, zmrzliny a ovocných pohárov. Surinamskú čerešňu možno tiež pridať ku kvaseniu do vína, octu či likérov.
Čítajte: Chren
Výhody konzumácie Surinamskej čerešne
Surinamská čerešňa má výborné antiseptické vlastnosti a pomáha pri problémoch s hnačkami a inými gastrointestinálnymi problémami. Taktiež môže byť efektívna pri odstraňovaní respiračných problémov. Pitanga sa používa pri liečbe nádchy a prechladnutia.
Surinamská čerešňa a jej využitie
Plody surinamskej čerešne sú vysoko cenené najmä v oblasti Brazílie. Okrem plodov sa využívajú aj jej listy v miestnej medicíne už stovky rokov. Olej získavaný z listov Pitangy je účinný proti mnohým chorobám a preto sa veľmi často využíva pri príprave tradičných brazílskych liekov.
Olej získaný z listov má vysoký obsah tanínov, ktorý má dobré vlastnosti na štruktúru pleti. Pomáha normalizovať nadmernú tvorbu mazu na pokožke hlavy a pomáha pri liečbe seboroickej dermatitídy.
Alfahydroxy kyseliny obsiahnuté v surinamskej čerešne využívajú už stáročia na omladenie pleti. Pomáhajú zlepšiť stav pokožky, odstrániť akné či zredukovať vrásky. Taktiež pomáha pri zlepšení štruktúry vlasov. Alfahydroxy kyseliny prenikajú do štruktúry vlasov, kde ovplyvňujú stabilitu keratínu, bielkoviny, ktorá tvorí štruktúru vlasu a dodáva jej pevnosť.
Olej zo Surinamskej čerešne
Olej získavaný z listov Surinamskej čerešne sa využíva pri liečbe horúčky, reumatizme, žalúdočných ochoreniach, hnačke, strate hmotnosti, pri liečbe arteriálnej hypertenzie, dne, malárií a tiež ako menštruačný stimulant.
Mohlo by vás zaujímať: Guave
Ilustračné foto: wikipedia.org
Diskusia k článku Surinamská čerešňa (Pitanga)
Powered by Facebook Comments