Kľukva

26 mája, 2013 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  4046
brusnice kľukva

Kľukva

Kľukva močiarna je malý krík s tenkými plazivými konárikmi, ktoré sú len riedko olistené. Na koncoch konárov, alebo pri bode zrastu, sa nachádzajú sýto ružové kvety. Plodom sú 5 až 10 centimetrov veľké bobule. Sú sfarbené do červena a v období dozrievania sú ukryté v machu.

Pôvod kľukvy

Domovom tejto rastliny sú arktické a subarktické pásma Severnej Ameriky a Kanady. Dobre sa jej darí aj vo vlhkých, priam močiarnych pôdach štátov Massachusetts a Wisconsin. Na Slovensku rastie jeden z druhov kľukvy, tzv. kľukva močiarna, a to najmä na Orave a v podtatranskej oblasti.

Čítajte: Zázvor (Ďumbier)

Nutričné zloženie kľukvy

Kľukva je zdrojom arbutínu (17 %), kyseliny ursolovej, tanínu, kyseliny gallovej, trieslovín a flavonoidov významných pre naše zdravie.

Liečivé účinky a zdravotné výhody konzumácie kľukvy

V európskom ľudovom liečiteľstve sa používa kľukva pri ochoreniach močového traktu. Listy kľukvy obsahujú prírodnú zlúčeninu – hydroquinon, ktorá má antibakteriálne účinky. Využíva sa najmä na prípravu čaju. Odvar pomáha pri hojení rán, poranených ďasnách, popáleninách a vredoch.

Pestovanie kľukvy

Kľukve vyhovujú kyslé suché pôdy. Rastlinám prospieva hnojenie a dostatočné zavlažovanie. Niekedy je potrebné pre lepšiu plodnosť a zdravie rastliny zastrihávanie. Prirodzene sa vyskytujú najmä v močiarnych oblastiach, a preto by sa podmienky pestovania mali tým prírodným čo najviac priblížiť.

Použitie kľukvy

Kľukva sa využíva najmä ako prísada do čajov, sirupov, likérov, štiav a zaváranín. Plody sa dajú konzumovať aj v prirodzenej forme. Majú podobnú chuť ako brusnice. Listy rastliny sa používajú na zápar vhodný ako astringend. Šťava pripravená lisovaním sa používa pri chorobách z nachladnutia.

Mohlo by vás zaujímať: Chren

Ilustračné foto: Fotolia.com

Prečitajte si viac: Goji (Kustovnica čínska)



Diskusia k článku Kľukva

komentárov

Powered by Facebook Comments


Podobné články


Diskusia k článku Kľukva