Karambola (Čínska hviezda)

23 mája, 2013 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  4024
karambola

Karambola a jej charakteristika

Karambola je päť až šesťcípy plod, ktorý má ostré hrany a hladkú zelenú, žltú alebo oranžovú šupku. Plody karamboly sú veľké šesť až dvanásť centimetrov a ich hmotnosť sa pohybuje od 50 do 100 gramov. Plod má šťavnatú dužinu jantárovej farby.

Pôvod karamboly

Krajinou pôvodu je India alebo Malajzijský polostrov. V súčasnosti sa pestuje v Brazílii, Izraeli, Kolumbii a Thajsku.

Čítajte: Papája

Karambola a jej nutričné zloženie

Je jedným z nízkokalorických druhov tropického ovocia. V 100 gramoch plodu sa nachádza 31 kalórií. Obsahuje aj veľké množstvo vlákniny, vitamínu C (100 g obsahuje 34,7 mg). Karambola je bohatá na antioxidanty (quercentín a kyselina gallová). Antioxidanty chránia telo pred škodlivým radikálmi a pôsobia preventívne proti rôzny druhom rakoviny. Čínska hviezda, ako karambolu často nazývajú, obsahuje aj vitamíny skupiny B, najmä riboflavín a pyridoxín. Vitamíny skupiny B pôsobia ako pomocné látky pri procese trávenia. V plodoch nájdeme aj malé množstvo stopových minerálnych látok ako draslík, fosfor, železo a zinok.

Liečivé účinky a zdravotné výhody konzumácie karamboly

Karambola má diuretické účinky a takiež expektoračné účinky, kedy sa využíva najmä pri dlhodobom kašli. Draslík pôsobí ako kontrola správnej tepovej frekvencie a optimalizuje hladinu krvného tlaku. Karambola obsahuje veľké množstvo kyseliny šťaveľovej a pri jej nadmernej konzumácii môže dôjsť k otrave a poškodeniu obličiek (zabrániť tomu môže súčasné používanie vápnika). Obzvlášť opatrní by mali byť pacienti s poruchou obličiek, u ktorých je reakcia nezvratná.

Pestovanie karamboly

Karambolu si možno vypestovať aj doma. Stačí ak sa semená zasadia do pestovateľského substrátu s pieskom či perlitom. Semená nezatlačujeme do substrátu príliš hlboko. Klíčenie trvá dva až tri týždne a na pestovanie vám postačí prostredie vášho bytu.

Použitie karamboly

Karambola sa dá konzumovať priamo, alebo ako príloha do šalátov či dekorácia miešaných nápojov a mäsových špecialít.

Mohlo by vás zaujímať: Guave

Ilustračné foto: Fotolia.com

Prečitajte si viac: MarakujaDiskusia k článku Karambola (Čínska hviezda)

komentárov

Powered by Facebook Comments


Podobné články


Diskusia k článku Karambola (Čínska hviezda)