Guave

24 mája, 2013 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  2724
ovocie guave

Charakteristika guave

Guave je strom dorastajúci do výšky niekoľkých metrov. Má drobné biele kvety, z ktorých sa vyvárajú bobule guľatého alebo vajcovitého tvaru dosahujúce dĺžku až 12 centimetrov. Šupka zrelých plodov má svetlozelenú alebo žltú farbu a vo vnútri sa nachádzajú štyri až päť komôrok so šťavnatou bledozelenou alebo žltou dužinou, ktorá chuťovo pripomína zmes fíg, hrušiek a dulí.

Pôvod guave

Pôvod tohto ovocia je v tropickej Latinskej Amerike. Dnes sa pestuje prevažne v Afrike, Kalifornii, Indii a v celej Južnej Amerike.

Čítajte: Tamarind

Nutričné zloženie guave

Guave je bohaté na rozpustnú vlákninu, vitamíny A, C, kyselinu listovú a minerálne látky meď, draslík a horčík. Guave obsahuje štyrikrát viac vitamínu C ako pomaranč. Taktiež obsahuje karotenoidy a polyfenoly, najmä s antioxidačným účinkom. Červeno-oranžové plody majú väčší obsah prospešných látok ako žlto-zelené plody.

Liečivé účinky a zdravotné výhody konzumácie guave

Guave sa v ľudovom liečiteľstve využíva ako prostriedok proti hnačke, vďaka svojim antibakteriálnym účinkom. Využíva sa aj v kozmetike ako astringend. Esenciálne oleje ukryté v tomto ovocí majú značné protirakovinové účinky. Používa sa aj ako prostriedok na tíšenie bolesti.

Pestovanie guave

Guave sa pestuje najmä v tropickom a subtropickom pásme. Silnejšie stromy vydržia aj krátkodobé mrazy (do -4 stupňov). Je jedným z mála druhov ovocia, ktoré zarodí aj pri pestovaní v byte. Ak ho vypestujete zo semienka, z plodov sa budete tešiť minimálne dva až osem rokov.

Použitie guave

V mnohých krajinách sa guave konzumuje surová. V Mexiku z nej vyrábajú obľúbený nápoj Aqua fresca. Používa sa v studenej a teplej kuchyni (prísada do omáčok), pri výrobe cukroviniek a dezertov alebo ako sušené ovocie. Používa sa do džemov a rôznych druhov cukríkov a lízaniek. Čaj uvarený z guave sa v domorodej medicíne pokladá za liečivý.

Mohlo by vás zaujímať: Hurmikaki

Ilustračný obrázok: Fotolia.com

Prečitajte si viac: CurubaDiskusia k článku Guave

komentárov

Powered by Facebook Comments


Podobné články


Diskusia k článku Guave