Durian

20 mája, 2013 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  3070
durian

Durian a charakteristika

Ovocie má charakteristický odpudivý zápach, ktorý pripomína zhnité potraviny či pokazené vajcia. Duriany rastú na stromoch – durianovníkoch, ktoré narastú až do výšky 30 metrov. Na stromoch kvitnú žltkasto–biele kvety charakteristické svojou arómou, ktorá pripomína kyslé mlieko. Plod pozostáva z 5 častí, z ktorých každá obsahuje 2 – 3 semená. Zrelé plody padajú zo stromov a sú obľúbené u slonov, opíc a ľudí. Veľkosť plodov je v priemere 15 cm a majú zelenohnedú až olivovú šupku pokrytú pichliačmi. Jedlé semená sú ukryté v obale krémovitej farby a veľkosťou pripomínajú gaštany.

Pôvod durianu

Stromy pochádzajú zo západnej Malajzie a Bornea. V súčasnosti sa pestujú v Thajsku, odkiaľ ho dovážajú na naše územie, v Malajzii, v Singapure a na Filipínach.

Čítajte: Hurmikaki

Nutričné zloženie durianu

Durian je ovocie bohaté na vitamíny, minerálne látky a má vysokú energetickú hodnotu. V 100 gramoch plodu sa nachádza 147 kalórií. Obsahuje veľké množstvo vlákniny, vitamínu C a vitamínov skupiny B. Z minerálnych látok sa v duriane nachádza meď, mangán, horčík a železo.

Liečivé účinky a zdravotné výhody konzumácie durianu

Vďaka vláknine je durian vhodný pre všetkých, ktorí trpia zažívacími problémami a problémami s vyprázdňovaním. Zlepšuje krvný obraz a podporuje zdravý rast buniek a tkanív. Obsahuje esenciálne kyseliny, napríklad tryptofan, ktorý pôsobí ako uspávacia pilulka. V tele sa metabolizuje na melatonín a serotonín, látky ovplyvňujúce zdravý a pokojný spánok.

Durian a pestovanie

Durianu vyhovuje vlhké, teplé a tropické pásmo, preto by sme ho v našich záhradách hľadali márne. Teplota celoročne nesmie klesnúť pod 15 stupňov s úhrnom zrážok 2000 až 4000 mm.

Použitie durianu

Durian sa konzumuje surový, alebo zapečený v ryži. Populárna je aj durianová zmrzlina, džem a šťava, ktorá sa pije s kokosovým mliekom. Durian má charakteristickú chuť, niečo medzi cesnakom, vanilkovým krémom a gaštanovým pyré. Pre jeho charakteristický zápach je v niektorých ázijských krajinách zakázané ho prevážať v MHD.

Mohlo by vás zaujímať: Granátové jablko

Ilustračné foto: Fotolia.com

Prečitajte si viac: Granátové jablkoDiskusia k článku Durian

komentárov

Powered by Facebook Comments


Podobné články


Diskusia k článku Durian