Dračie ovocie a charakteristika
Dračie ovocie, alebo tiež pitahaya, rastie na niektorých druhoch kaktusov. Plody rastú na trojhranných výhonkoch, ktoré sú pokryté krásnymi kvetmi, z ktorých sa vytvoria veľmi zvláštne plody. Bobule sýtočervenej farby so zelenými listami pripomínajú kožu draka. Plod má okolo 600 gramov a konzumuje sa jeho dužina, ktorá vzhľadom pripomína dužinu kivi. Chuťou pripomína egreš alebo vodný melón.
Pôvod dračieho ovocia
Pitahaya pochádza z tropických častí Južnej Ameriky, kde sa pestuje doteraz. Najväčšími producentmi sú Kolumbia a Nikarague. Rastie aj v Južnej Ázii, najmä v Malajzii, Taiwane a Vietname. Rastlinám vyhovujú teplé pobrežné oblasti, ale aj vyššie nadmorské polohy.
Čítajte: Goji (Kustovnica čínska)
Nutričné zloženie dračieho ovocia
100 gramov dračieho ovocia má energetickú hodnotu približne 60 kalórií. Obsahuje veľa vlákniny a žiadny cholesterol. Obsahuje veľa vitamínov a stopových prvkov ako riboflavín, niacín, železo, fosfor, vitamín A a C a vápnik.
Liečivé účinky a zdravotné výhody konzumácie dračieho ovocia
Dračie ovocie obsahuje veľa antioxidantov, najmä fytoalbumíny, ktoré bojujú s voľnými radikálmi, časticami, ktoré ničia bunkové steny a DNA. Dračie ovocie pomáha bojovať proti rakovine, redukuje obsah cukru v krvi a pomáha nám udržať si dlhodobejšie zdravú pamäť. Dračie ovocie taktiež pomáha znižovať krvný tlak. Jeho konzumácia má pozitívny vplyv na zrak, kožu, kosti a zuby.
Dračie ovocie a pestovanie
Svoj vlastný kaktus si môžete vypestovať aj v domácich podmienkach zo semienok plodu, dužinu ktorého ste už dávno skonzumovali. Stačí ich jemne umyť a uložiť do pieskovitého substrátu z dostatočným množstvom vlahy. Rastlinka pomerne rýchlo vyrastie. Presádzame ju však až vtedy, keď sa nám ukáže kmeň kaktusu. O plodoch, či kvetoch vypestovaných v našich podmienkach, zatiaľ zmienky nie sú.
Použitie dračieho ovocia v kuchyni
Najčastejšie sa konzumuje čerstvé, jednoducho pozdĺžne rozkrojené. V krajinách svojho pestovania sa používa na výrobu štiav, džúsov, likérov, vína a čaju.
Mohlo by vás zaujímať: Mango
Ilustračné foto: Fotolia.com
Diskusia k článku Dračie ovocie (Pitahaya)
Powered by Facebook Comments