Vanilka (Vanilla planifolia)

2 septembra, 2013 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  4541
vanilkový struk

Vanilka

Vanilka má pôvod v Južnej Amerike. Keď ju Španieli priviezli do Európy, čoskoro sa stala najobľúbenejšou ochucovacou prísadou.

Charakteristika vanilky

Vanilku už poznali starí Aztékovia, ktorí s ňou dochucovali čokoládu. Vanilka je struk popínavej orchidey, ktorá rastie na východnom pobreží v Južnej Amerike. Kvety vanilky sú zelené a malé, ktoré opeľujú kolibríky. Ak sa vanilka pestuje v inej časti sveta, ako v Južnej Amerike, musia ju opeľovať ručne. Indonézia v súčastnosti vyprodukuje ročne až 80 % vanilky. Vanilkové struky sa zbierajú ešte nedozreté a následne sa fermentujú pomocou pary. Vanilkové kryštáliky narastajú na vonkajšej strane strukov. Po usušení sú tieto kryštáliky dlhé, tenké a pomerne tmavé. V súčastnosti možno v obchodoch zohnať aj umelú vanilku, jej chuť však nie je taká, ako z pravej vanilky.

Účinky vanilky

Vanilka sa v liečiteľstve nevyužíva. Avšak, vanilka podporuje trávenie a zlepšuje chuť do jedla.

Čítajte: Muškátový orech

Využitie vanilky v kuchyni

Vanilka sa využíva pri príprave najmä sladkých pokrmov. Pridáva sa na dochucovanie čokolády, pudingov, koláčov, zmrzliny, bublaniny, šľahačky či ryžového nákypu. Pri príprave krémov možno použiť celé vanilkové struky. Použité struky sa dajú vybrať, usušiť a znovu použiť.

Vanilkové struky taktiež možno skladovať v cukre (vo vzduchotesnej nádobe), kedy vanilková aróma prenikne do cukru a príjemne ho prevonia. Takýto cukor možno použiť na dochucovanie jedál.

Z vanilkových strukov možno pripraviť vanilkovú esenciu. Vanilkové struky namočíte do alkoholu (podľa vášho výberu) a necháte luhovať. Vanilkovú esenciu možno použiť pri príprave sladkých pokrmov.

Iné využitie vanilky

Vanilkový extrakt sa využíva pri výrobe parfumov.

Mohlo by vás zaujímať: Škorica

Ilustračné foto: 123rf.com

Diskusia k článku Vanilka (Vanilla planifolia)

komentárov

Powered by Facebook Comments


Podobné články


Diskusia k článku Vanilka (Vanilla planifolia)