Rasca (Carum carvi)

3 februára, 2014 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  3446
rasca

Rasca

Rascu si v dávnych časoch veľmi cenili a verili, že ochraňuje proti démonom a čarám. Taktiež sa verilo, že rasca pomáha pri uhryznutí jedovatým hadom, že pomáha obnovovať zrak alebo zabraňuje padaniu vlasov. Taktiež sa tradovalo, že keď dá žena svojmu mužovi niekoľko rascových semienok do vrecka, jeho srdce neukradne iná žena.

Charakteristika rasce

Rasca rastie divo v celej Ázii, Európe, dokonca už aj v Kanade a v Spojených štátoch. Rascu vo veľkom pestujú v Rusku a v Holandsku. Rasca dorastá do výšky 20 cm a má biele alebo ružovkasté kvety.

Čítajte: Badián

Účinky rasce

Rozdrvené semená rasce pomáhajú pri menštruačných bolestiach a kŕčoch, pri žalúdočnej nevoľnosti a pri kolike. Z rascových listov sa pripravuje odvar, ktorý pomáha pri silných maternicových a črevných kŕčoch, uvoľňuje zastavené vetry a napráva trávenie.

Využitie rasce v kuchyni

Čerstvé listy rasce možno pridať do šalátov alebo navrch čerstvo uvarenej zeleniny. Posekané rascové listy sú dobré pri príprave smotanových krémov, dusených pokrmov a polievok. Semená rasce sa používajú na dochutenie rascových cukríkov. Z rascového oleja sa vyrába rascovica (likér). Celými semenami sa ochucujú koláče, slané tyčinky, chlieb a sušienky. Rozomleté semená rasce sa pridávajú do prášku karí korenia. Mierne opražené semená rasce sa jedia s jablkami alebo so syrom. Dokonca, semená rasce sa namáčajú do cukru a jedia sa ako cukríky.

Mohlo by vás zaujímať: Klinčeky

Prečitajte si viac: Badián (Illicium verum)Diskusia k článku Rasca (Carum carvi)

komentárov

Powered by Facebook Comments


Podobné články


Diskusia k článku Rasca (Carum carvi)