Oman pravý (Inula helenium)

9 mája, 2015 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  3601
diety-a-chudnutie-oman-pravy

Oman pravý je rastlina, ktorej sa dobre darí v miernom pásme. Rastie kdekoľvek na miestach s dostatočnou vlhkosťou, napríklad v priekopách či vlhkých poliach. Oman pravý je známy svojimi liečivými účinkami a neraz je ho možné nájsť aj pod inými názvami ako je konský liek či chrastová rastlina.

Charakteristika omanu pravého

Pôvod omanu pravého môžeme nájsť v strednej Ázii. Jedná sa, na pohľad, o atraktívnu rastlinu, ku ktorej sa viaže povesť, ktorá hovorí o tom, že oman vyrástol zo sĺz Heleny Trólistajskej. Táto vysoká rastlina s oválnymi listami, posiatimi drobnými chĺpkami kvitne žltými kvietkami, ktoré nápadne pripomínajú kvety slnečnice. Aj preto má oman pravý aj ďalší názov a to divá slnečnica.

Oman pravý a jeho účinky

Oman pravý má hrejivé účinky, ktoré sa využívajú napríklad pri zápale priedušiek a pľúcnych infekciách. Taktiež pomáha pri astme a dokáže uľahčiť vykašliavanie. Z listov omanu sa vyrába masť, ktorá má schopnosť liečiť kožné ochorenia, pomáhať pri liečbe herpesu a svrabu. O omane sa často tvrdí, že dokáže urýchliť nástup menštruácie a do istej miery liečiť anémiu. Žuvanie čerstvého koreňa omanu pravého dokáže osviežiť dych.

Využitie omanu pravého v kuchyni

Z omanu pravého sa využíva najmä jeho koreň a listy. Tie možno pridávať do šalátov alebo z neho pripraviť čaj, ktorý dokáže podporiť trávenie a chuť do jedla. Jeho korene sa lúpu a sušia, čím dostanú výraznú horkú chuť. Je taktiež možné ich pridávať do rôznych šalátov. Oman pravý sa často používa na ochucovanie rôznych likérov a nápojov (najčastejšie vermut). Oman naložený v cukre je možné konzumovať ako cukríky.

Prečitajte si viac: Myrta (Myrtus communis)
Diskusia k článku Oman pravý (Inula helenium)

komentárov

Powered by Facebook Comments


Podobné články


Diskusia k článku Oman pravý (Inula helenium)