Klinčeky (Eugenia caryophyllus)

16 augusta, 2013 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  5024
korenina klinčeky

Klinčeky

Klinčeky sú koreniny, ktoré pozná azda každý. Svoj názov dostali vďaka svojmu tvaru pripomínajúci klince. Klinčeky sú neotvorené puky kvetov stromu klinčekovec vždyzelený. Do Európy sa klinčeky dostali v 4. storočí. Gréci a Rimania túto koreninu už oddávna využívali na liečbu rôznych neduhov. Klinčeky poznali taktiež v čínskej prírodnej medicíne, kde sú zapísané ako jedny z najstarších rastlinných produktov, ktoré starí Číňania používali.

Charakteristika klinčekov

Klinčekovec pochádza z Moluckých ostrovov, ale dnes sa táto korenina pestuje už aj v iných oblastiach (Madagaskar, Zanzibar či v karibskej oblasti). Klinčekovec je po celý rok zelený a kvitnú na ňom žiarivočervené kvety. Puky kvetov-klinčeky sa zbierajú a sušia. Sušené klinčeky majú červenkastohnedú farbu a používajú sa buď v celku, alebo zomleté. Klinčeky treba používať s mierou, pretože majú veľmi silnú a intenzívnu, ostrú chuť a výraznú arómu.

Čitajte: Šafran

Účinky klinčekov

  • celý klinček stisnutý medzi zubami, tlmí bolesť zubov
  • stimulujú tráviacu sústavu
  • pomáhajú pri pokazenom žalúdku, nutkaní na vracanie, gastroenteritídach, či impotencii

Využitie klinčekov v kuchyni

Z klinčekov sa vyrába špeciálna indická koreninová zmes s názvom garam masálá. Samotné klinčeky možno použiť pri príprave jedál, ako sú omáčky, sladké pečivo, jablkové pokrmy, varené víno, korenené koláče, omáčky, marinády, mleté mäso, ryby alebo iné druhy mäsa. Klinčeky majú všestranné použitie pri dochucovaní jedál. Pridávajú sa taktiež pri výrobe ovocných štiav, kedy im dodávajú príjemnú vôňu.

Pomaranče s klinčekmi odpudzujú hmyz

Do celých pomarančov napichajte z vonkajšej strany klinčeky tenšou stranou dovnútra. Takéto voňavé pomarančové gule použite ako dekoráciu do bytu či domu alebo si ich položte na terasu (klinčeky svojou intenzívnou vôňou odpudia hmyz).

Mohlo by vás zaujímať: Goji (Kustovnica čínska)

Ilustračné foto: 123rf.com

Prečitajte si viac: Šafran (Crocus sativus)Diskusia k článku Klinčeky (Eugenia caryophyllus)

komentárov

Powered by Facebook Comments


Podobné články


Diskusia k článku Klinčeky (Eugenia caryophyllus)