Proteínová diéta

29 júla, 2012 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  6243
proteínová diéta

Cieľ proteínovej diéty

Cieľom proteínovej diéty je úbytok na váhe. Počas proteínovej diéty sa konzumujú potraviny s vysokým obsahom bielkovín, čo znamená, že konzumácia sacharidov je obmedzená. V typickej strave je obsah bielkovín z celkovej prijatej energie 10-15% za deň, zatiaľ čo pri proteínovej diéte sa obsah prijatých bielkovín pohybuje okolo 30-50% z celkovej prijatej energie za deň.

Ako proteínová diéta funguje

Proteínová diéta môže obmedziť metabolizmus človeka. Ak sú sacharidy (zdroj energie) prísne obmedzené, telo začne spaľovať vlastný tuk a využívať ho ako náhradu energie, ktorú telo potrebuje. Tento stav sa nazýva ketóza. Ketóza okrem spaľovania tukov prináša aj radu nežiaducich účinkov, ako je bolesť hlavy, nevoľnosť, podráždenosť, problémy s obličkami a búšenie srdca.

Proteínová diéta, ako na ňu

Proteínová diéta existuje v mnohých prevedeniach. Tento typ diéty nemusí však vyhovovať každému. Najviac výživná je s vysokým obsahom bielkovín a s nízkym obsahom tuku a so stredným obsahom sacharidov. Menej výživná je s vysokým obsahom bielkovín, s vysokým obsahom tukov a nízkym obsahom sacharidov.

Proteínová diéta - potraviny

Rozhodli ste sa držať proteínovú diétu a neviete ktoré potraviny sú vhodné na konzumáciu? Nasledujúce riadky vám predstavia celý rad rôznych potravín, ktoré možno konzumovať pri proteínovej diéte.

Steak

Nikde nenájdete viac bielkovín, ako v peknom šťavnatom steaku. Ak ste opatrní na príjem tukov, môžete zvoliť miesto hovädzieho steaku kuracie prsia bez kože.

Biele mäso

Kuracie mäso a hydina má vysoký obsah proteínov. Ak máte radi biele mäso, budete jesť oveľa menej tuku, ako keď zvolíte tmavé mäso. Ak chcete schudnúť rýchlejšie, odstráňte z mäsa kožu, v ktorej sa nachádzajú nasýtené tuky.

Bravčová panenka

Bravčová panenka je biele mäso a v dnešnej dobe je k dispozícii naozaj všade. Ak máte záujem držať proteínovú diétu, siahnite po tomto druhu mäsa.

Ryby

Ryby obsahujú veľa bielkovín a takmer vždy sú s nízkym obsahom tuku. Dokonca aj ryby, ktoré majú viac tuku, sú dobrá voľba pri proteínovej diéte. To preto, lebo ryby obsahujú srdcu prospešné omega-3 mastné kyseliny.

Vajcia

Vajcia sú snáď najväčšou klasikou a rozhodne najlacnejšou formou proteínu. Ak máte obavy z tukov a cholesterolu, jedzte len vaječné bielka, ktoré sú dobrým zdrojom bielkovín bez vysokého obsahu cholesterolu.

Sója

Sója je výborným zdrojom rastlinných bielkovín. Konzumácia 25g sójového proteínu denne môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu a ochraňovať pred ochoreniami srdca.

Ďalšie potraviny bohaté na proteíny:

  • fazuľa
  • nízkotučné mliečne výrobky
  • cereálne tyčinky
  • celozrnné výrobky

Proteínová diéta a chudnutie

Proteínová diéta pomáha ľuďom schudnúť. Úbytok na hmotnosti je zaznamenaný v krátkom čase, nakoľko bielkoviny dodávajú organizmu pocit sýtosti dlhší čas. Práve tento fakt pomáha zahnať chuť na rôzne dobrôtky a vedie to k pomerne rýchlemu chudnutiu. Spojte rýchle chudnutie s uspokojujúcim pocitom sýtosti a zistíte, prečo sú proteínové diéty také populárne. Bohužiaľ, mnoho ľudí po skončení diéty dosiahne rýchlo pôvodnú váhu.

Proteínová diéta a riziká

Tento typ diéty býva často spájaný s rôznymi ochoreniami. Nakoľko sa zvýši príjem bielkovín na úkor ovocia a zeleniny, môže často nastať vyššie riziko vzniku rakoviny. Medzi ďalšie zdravotné riziká proteínovej diéty patria: zvýšená hladina cholesterolu, srdcové ochorenia, osteoporóza a ochorenia obličiek.

Ak chcete držať proteínovú diétu, poraďte sa so svojim lekárom.

Foto © Kesu - Fotolia.com

Prečítajte si viac: Fit diéta
Diskusia k článku Proteínová diéta

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskusia k článku Proteínová diéta