Delená strava

30 septembra, 2011 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  13287
delená strava

Chudnutie založené na princípe, že strava, ktorú konzumujeme, nekombinujeme v jednom chode so škrobom, bielkovinami a kyslím ovocím sa nazýva delená strava. Patrí medzi redukčné diéty.

Vďaka v tele nahromadeným toxínom a kyslých odpadových látok následkom kombinovania škrobov a bielkovín jedným jedlom vznikajú zdravotné problémy. Delená strava vraví o tom, že všetko čo zjeme vytvára v našom tele kyslé, alebo zásadité látky a správnym kombinovaním potravín si môžeme zachovať rovnakú rovnováhu. Na zachovanie rovnováhy v organizme by malo naše stravovanie obsahovať: jedno zásadité jedlo /len ovocie a zelenina/, škrobové jedlo /skupina sacharidov/ a jedno jedlo s obsahom bielkovín /skupina bielkovín/.

Zdravá strava ako zelenina, šaláty a ovocie sú zásadité a neutrálne, preto sa môžu jesť s každým jedlom ako hlavná súčasť diéty. Diéta zakazuje konzumáciu rafinovaných a priemyselne spracovaných potravín. Bielkoviny, škroby a tuky sa odporúčajú konzumovať len v malých množstvách. Samotné potraviny pri delenej strave by mali byť medzi sebou dodržané časovým odstupom 4 až 4,5 hodiny. Návod ako schudnúť dopĺňa aj počas diéty možná detoxikácia, ktorá by sa mala uskutočniť raz týždenne. Strava by mala byť založená na čerstvom ovocí a šalátov v časovom intervale od piatka večera do soboty popoludnia.

Delená strava – bielkovinová skupina potravín

Bielkovinová skupina v delenej strave má obsahovať iba bielkoviny. Potraviny, ktoré sú bohaté na bielkoviny sú tie, ktoré obsahujú viac ako 10 % bielkovín. Bielkoviny sa rozdeľujú na bielkoviny živočíšneho pôvodu a bielkoviny rastlinného pôvodu. Rastlinné bielkoviny sú neplnohodnotné, pretože majú zlý pomer esenciálnych aminokyselín, preto ich je dobré kombinovať s bielkovinami živočíšneho pôvodu. Potraviny živočíšneho pôvodu (mlieko, mäso, vajíčka) obsahujú veľa vitamínu skupiny B, minerálne látky a vitamíny.

Bielkovinové potraviny

Živočíšneho pôvodu:

mäso - mäso vyberáme biele a chudé, najmä hydina

ryby - ryby vyberáme chudšie, losos

mlieko a mliečne výrobky

jogurty, syry a kefíry

vajcia

Rastlinného pôvodu:

sója

výrobky zo sóje

tofu

Delená strava – neutrálna skupina potravín

V neutrálnej skupine potravín sa nachádzajú potraviny, ktoré tvoria prílohu alebo oblohu jednotlivým skupinám (bielkovinovej a sacharidovej skupiny). Neutrálnu skupinu potravín tvoria potraviny, ktoré vie organizmus dobre stráviť. Neutrálne potraviny však treba konzumovať v obmedzenom množstve.

Neutrálne potraviny

tuky, maslo, olivový olej, ľanový olej, slnečnicový a repkový olej

zelenina, kapusta, všetka koreňová zelenina, karfiol, brokolica, cibuľa cesnak, pažítka, baklažán

olejnaté semená  a  plodiny, slnečnicové jadrá, sezamové  semiačka

šaláty, ľadový, hlávkový, ružičkový kel, čakankaorechy, vlašské, mandle, mak, kokos,

korenené pochutiny, ocot, horčica, pretlaky, bylinky, koreninové prípravky  a zmesi

chren, melón, fazuľka na zeleno a veľa iného

huby, šampiňóny, hliva ustricová, akékoľvek lesné huby

želatína, agarové stužovače

Delená strava – sacharidová skupina potravín

Sacharidová skupina potravín v delenej strave je tvorená väčšinou rastlinnými potravinami.

Potraviny, ktoré patria do sacharidovej skupiny:

  • nelúpaná ryža
  • cestoviny (celozrnné, kuskus, grahamové)
  • proso, raž, ovos, obilniny
  • celozrnné výrobky
  • cereálie bez prídavku cukru (müsli)
  • zemiaky, sladké zemiaky, zemiakový škrob
  • čerstvé ovocie
  • sušené ovocie
  • klíčky
  • med, javorový sirup

Zo sacharidov sa snažíme zredukovať, najlepšie úplne vylúčiť jednoduché cukry (sacharóza). Na dosladzovanie nápojov a pokrmov volíme prírodné sladidlá, napríklad med a javorový sirup.

Pokiaľ sa plánujete stravovať podľa princípov tejto diéty, určite si prečítajte aj jedálniček delenej stravy. Ak sa už podľa princípov delenej stravy stravujete, podeľte sa o recepty v diskusii pod článkom.

Delená strava bude priťahovať hlavne ľudí, ktorí vyhľadávajú rastlinné jedlo a neprekáža im prísny režim, ktorý oddelená strava ako diéta vyžaduje. Táto zdravá výživa je prospešná pre zdravie nakoľko propaguje konzumáciu veľkého množstva zeleniny a ovocia. Naopak opakujúca detoxikácia môže byť v týždňových intervaloch veľmi obmedzujúca. Delená strava vylučuje fajčenie, prepracovanosť, nezdravé psychické stavy a stres a negatívne myšlienky na koľko sú kyselinotvorné. Záver o tom, či je delená strava zdravá a prospešná alebo zdraviu škodlivá si už musí spraviť každý sám.

Máte s delenou stravou skúsenosti? Podeľte sa o ne v diskusii pod článkom. Ďakujeme.

Foto © monticellllo - Fotolia.com

Prečítajte si viac: Hladovka
Diskusia k článku Delená strava

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskusia k článku Delená strava