Hladovka

30 septembra, 2011 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  6372
hladovka

Najstarší a najprísnejší návod ako schudnúť ponúka radikálna redukčná diéta s názvom hladovka. Diéta spočíva vylúčením jedla a príjmaním tekutín vo forme vody alebo štiav.

Chudnutie je pri hladovke zapríčinené nepríjmaním žiadnej stravy. Hladovka je známa v mnohých kultúrach a náboženstvách ako druh pokánia. Keď človek nepríjma žiadne jedlo tak sa hladina cukru v krvi zníži, lebo telo nodostáva zdroj energie. Organizmus potom vysiela signál, ktorý vo Vás vyvoláva pocit hladu. V prvej etape hladovky pochádza získaná energia z glykogénu uloženého v svalstve a v pečeni. Vďaka tomuto procesu vydrží Vaše telo ešte niekoľko hodín alebo niekoľko porcií vynechaného jedla. Neskôr sa začnú svaly a tuky meniť na glukózu aby telo malo ďalší zdroj energie. Po nastúpení stavu, ktorý sa volá ketóza spôsobí hladovka odvodnenie organizmu a rozpad svalovej hmoty, nakoľko ju tvoria samé bielkoviny. Zmenšené zásoby draslíka, sodíka či vápnika ma negatívny dopad na organizmu, a pri nedostatku draslíka može nastať aj smrť, kvôli vplyvu na srdce. Vďaka veľkému objemu vody sa z tela môžeme zbaviť odpadových látok. Pri diéte ako je hladovka treba dávať veľký pozor na zvýšenú produkciu odpadových látok v krvi a na vedľajší produkt ako je rozpadávanie svalstva. Hladovka dá zabrať najmä Vaším obličkám a iné orgány budú trpieť nedostatkom energie. V snahe zmierniť následky rozpadu svalovej hmoty sú niektoré obmeny tejto diéty len čiastočnou hladovkou a zahŕňajú konzumáciu štiav.

Diéta v podobe hladovky ponúka rýchle chudnutie, ale z dlhodobého hľadiska je pre človeka nebezpečná. Po ukončení diéty horzí riziko, že sa človek začne prejedať. Hladovka by nemala trvať viac ako dva dni a je pri nej nutnú dodržať obmedzenú aktivitu. Každý, ktorý by chcel vyskúšať túto diétu s názvom Hladovka by sa mal najkôr poradiť so svojím lekárom.

Foto © gudrun - Fotolia.com

Prečítajte si viac: Diéta South Beach
Diskusia k článku Hladovka

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskusia k článku Hladovka