Ako schudnúť s Dukanovou diétou
Autorom Dukanovej diéty je francúzsky doktor Pierre Dukan. Táto redukčná diéta upraví vaše stravovacie návyky a pomôže vám nielen schudnúť, ale aj udržať si vašu váhu. Dukanova diéta sa stala populárnou v roku 2000 a odvtedy jej popularita vďaka médiám a reklame neustále rastie po celom svete. V roku 2012 sa v knižnej podobe dostala do kníhkupectiev aj k nám a podobne ako v ostatných krajinách, aj u nás sa dostala na vrchol rebríčku top najpredávanejších titulov.
Diéta podľa Dukana sa vyznačuje nasledovnými znakmi: vysoký obsah bielkovín, nízky obsah tukov, nízky obsah sacharidov. Diétny plán je zostavený hlavne z bielkovín a zo zeleniny.
Čítajte: Ako schudnúť a nemať chuť na sladké
Výhody Dukanovej diéty
Pýtate sa, aká je hlavná výhoda Dukanovej diéty? Odpoveď je jednoduchá – môžete jesť toľko, koľko chcete. Dukanova diéta sa riadi krédom voľnosť. Počas tejto redukčnej diéty môžete jesť čokoľvek zo zoznamu povolených 100 potravín. Môžete jesť akékoľvek kombinácie jedál v ktoromkoľvek čase, čo znamená, že nie ste počas nej hladní. Ďalšou výhodou diéty je, že nemusíte vážiť potraviny alebo počítať kalórie.
Dukanova diéta však dbá aj na to, aby malo vaše telo dostatok bielkovín, ktoré sú zdrojom potrebnej energie a nepriberá sa z nich. Vďaka tomu nebudete chudnúť zo svalov ale z tukov. Milovníci mäsa sa tejto diéty nemusia báť, lebo mäso je v jedálničku Dukanovej diéty priam potrebné. Súčasťou programu chudnutia sú aj dni, počas ktorých môžete zjesť, čo len chcete. Ide o jeden deň v týždni po ukončení prvých dvoch fáz a je súčasťou tretej fázy.
Dukanova diéta nezaručuje extrémne výsledky v rekordne krátkom čase. Namiesto toho sľubuje, že ak sa budete riadiť pokynmi, budete môcť dosiahnuť svoju vysnenú hmotnosť, ktorú môžete dosiahnuť a udržať si ju po celý zvyšok svojho života.
Čítajte: Tajomstvo úspešného chudnutia od Pierra Dukana
Nevýhody Dukanovej diéty
Skôr ako sa pustíte do Dukanovej diéty, naštudujte si aj jej nevýhody. Prvou nevýhodou je, že úvodná fáza tejto diéty je pomerne radikálna a sú v nej povolené iba bielkoviny, čo znamená konzumáciu hlavne mäsitých pokrmov (hovädzie, teľacie, kuracie mäso, ryby, vajíčka a mliečne výrobky). Telu tak chýba množstvo vitamínov, ktoré má bežne zo stravy prijať, preto je potrebné užívať vitamínové doplnky. Okrem toho prvú fázu sprevádzajú aj ďalšie neželané efekty ako zápach z úst či sucho v ústach.
Ďalšou nevýhodou Dukanovej diéty je nedostatok konzumácie ovocia a zeleniny. Ovocie jete len v tretej fáze a to len jeden kus denne. Sprievodným javom "prepnutia" tela zo sacharidov na bielkoviny môže byť bolesti hlavy, únava, nevoľnosť či podráždenie. Nadmerné dávky bielkovín preťažujú ľadviny a môžu ohrozovať i kardiovaskulárny systém. Tieto symptómy obvykle trvajú 2 až 3 dni, no objavia sa pri väčšine poctivo diétujúcich.
Poslednou nevýhodou Dukanovej diéty je jojo efekt, ktorý je v mnohých prípadoch dietujúcich súčasťou ukončenia poslednej fázy. Mnoh ľudia totiž po schudnutí nabehnú na svoj starý stravovací režim a schudnuté kilá sa vrátia rýchlo naspäť.
Čítajte: Dukanova diéta - klady a zápory
Dukanova diéta a jej 4 fázy
Diéta Pierra Dukana pozostáva zo 4 rôznych fáz. Jednotlivé fázy sú vytvorené tak, aby pomohli vášmu metabolizmu lepšie pracovať. Fázy Dukanovej diéty je potrebné dodržiavať, čím zabezpečujú hlavne ku konci diéty to, že nenastane vo vašom organizme jojo efekt.
Dukanova diéta - 1. fáza - útočná
Počas prvej fázy Dukanovej diéty môžete schudnúť niekoľko kilogramov za pár dní. Dĺžka trvania útočnej fázy závisí od toho, aké máte ciele pri držaní diéty. Prvý fázu treba striktne dodržiavať, aby nepôsobila na váš organizmu negatívnym vplyvom.
Dĺžka prvej fázy závisí od toho, koľko kilogramov chcete zhodiť:
< 5kg 1.fáza trvá 2 dni
5-10kg 1.fáza trvá 3 dni
20kg 1.fáza trvá 5 dní
20kg < 1. fáza trvá 7 dní
Nikdy však nedržte prvú fázu dlhšie ako desať dní!
V prvej fáze Dukanovej diéty sa jedia len bielkoviny – mäso, vajíčka, ryby. Dôležité je vypiť aspoň 2 litre tekutín. Ak diétu držíte viac ako 5 dní, musíte jesť multivitamínové tabletky.
Vhodná úprava mäsa je varenie alebo pečenie, určite sa vyhnite vyprážaniu mäsa. Pokiaľ budete konzumovať vajíčka, počet bielkov je neobmedzený, avšak žĺtkov môžete zjesť maximálne 4 za týždeň.
Počas prvej fázy môžete jesť aj ovsené otruby. Ovsené otruby zachytávajú cukry a tuky a vedia organizmus dobre zasýtiť.
Čítajte: Dukanova diéta - jedálniček 1. fázy
Dukanova diéta - 2. fáza - výletná
V druhej fáze Dukanovej diéty sa dostanete na svoju vysnenú hmotnosť. V tejto fáze sa striedajú čisto bielkovinové dni a bielkovinovo-zeleninové dni. Priemerná dĺžka tejto fázy je založená na pláne: 3 dni na každé kilo, ktoré chcete zhodiť.
Povolené bielkoviny počas druhej fázy sú rovnaké ako v prvej fáze. V druhej fáze pridáte do jedálnička zeleninu. Počas druhej fázy sú povolené taktiež ovsené otruby a príjem tekutín by mal byť dva až tri litre denne. Do jedálnička môžete taktiež pridať Tofu. Okrem striedania čisto bielkovinových a bielkovinovo-zeleninových dní môžete pridať aj pohybovú aktivitu. Ideálne sú rýchla chôdza, beh alebo korčuľovanie.
Čítajte: Dukanova diéta - jedálniček 2. fázy
Dukanova diéta - 3. fáza - konsolidačná
3 fáza Dukanovej diéty nastáva vtedy, keď ste sa dostali na svoju požadovanú hmotnosť. Pokiaľ sa teraz vrátite k svojim predošlým stravovacím návykom, veľmi rýchlo naberiete kilogramy späť. Dĺžka tejto fázy trvá toľko, koľko kilogramov ste schudli. Napríklad, ak ste schudli 3 kilá, túto fázu budete držať 30 dní. Každé schudnuté kilo = 10 dní tretej fázy.
Tretia fáza je oveľa voľnejšia ako predchádzajúce fázy. Môžete do jedálnička pridať jeden kus ovocia denne, okrem banánov, orieškov a hrozna. Taktiež môžete pridať dva krajce celozrnného chleba za jeden deň. Dvakrát do týždňa si môžete dopriať šošovicu, zemiaky, ryžu alebo cestoviny. Taktiež môžete zjesť 200-250 gramov škrobových jedál za týždeň.
Počas tretej fázy nezabúdajte na to, že sa má dodržiavať čisto bielkovinový deň jedenkrát do týždňa a dvakrát do týždňa môžete zjesť čokoľvek, na čo budete mať chuť.
Dukanova diéta - 4. fáza - definitívna stabilizácia
Počas stabilizačnej fázy má vaše stravovanie úplnú voľnosť. Jedenkrát za týždeň si doprajte čisto bielkovinový deň. Iné obmedzenia táto fáza neprináša. Ak si však chcete udržať hmotnosť, musíte si uvedomiť, že sa budete musieť aj naďalej stravovať zdravo a s rozumom a pravidelne športovať. Táto finálna fáza sa dodržiava resp. udržuje po celý život. Aby sa vaše kilá udržali na požadovanej hmotnosti, je ale potrebné dodržiavať tieto tri jednoduché pravidlá:
1. Konzumujte 3 lyžice ovsených otrúb denne.
2. Vyberte sa pešo po schodoch kedykoľvek je to možné.
3. Majte čisto bielkovinový deň jedenkrát do týždňa.
Patríte aj vy medzi tých, ktorí Dukanovej diéte veria, alebo ste jej odporcovia? Aké sú vaše skúsenosti s Dukanovou diétou? Podeľte sa s nami o ne v diskusii pod článkom, ďakujeme!
Mohlo by vás zaujímať: Dukanova diéta verzus Atkinsova diéta
Foto © Subbotina Anna - Fotolia.com
Diskusia k článku Dukanova diéta Pierra Dukana
Powered by Facebook Comments