Diéta South Beach

30 septembra, 2011 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  5476
south beach diéta

Autorom diéty South Beach (známa aj ako plážová diéta) je floridský kardiológ Arthur Agatston. Patrí medzi nízkosacharidové redukčné diéty a je trojfázová. Prvá fáza chudnutia je najprísnejšia. Kto ju prekoná, nemal by mať potom problémy stravovať sa optimálne po celý život, udržať si rozumnú váhu a žiť omnoho zdravšie.

Princíp diéty South Beach

Princíp diéty South Beach sa v skratke dá zhrnúť takto: málo tukov, málo sacharidov, veľa vlákniny. Ako sme už spomenuli, táto redukčná diéta je trojfázová. Prvá, dvojtýždňová fáza je najprísnejšia, no podľa Agatstona za tento čas môžete schudnúť až tri kilá. V druhej fáze sa môžete postupne navrátiť k niektorým zakázaným potravinám. Stravovanie v tretej fáze by sa malo stať vašou životnou filozofiou po zvyšok života, inak sa kilogramy vrátia späť.

Fázy diéty South Beach

V prvej fáze su povolené chudé druhy mäsa, kuracie mäso, vajcia, vaječné náhrady, ryby a olivový olej. Ako zdroj sacharidov sa považujú jedlá so zeleniny, šalátov, orechov a malým množstvom nízkotučného mlieka. Hlavné zdroje bielkovín sú ryby, kuracie, morčacie, chudé teľacie, bravčové, hovädzie a jahňacie mäso, jogurty, nízkotučné syry, tuky z orechov, olív, repového olej a arašidov. Veľkost, ktoré má mať samotné jedlo je presne určené. Kladie sa dôraz na celozrnné potraviny a potraviny s nízkym glykemickým indexom.

Nízky glykemický index v obmedzenom množstve tvorí druhú fázu diéty. Dĺžka diéty v tejto fáze trvá 2 týždne alebo pokial Vaše chudnutie nebude adekvátne k Vaším predstavám. Pri nedodržaní režimu príjmania jedla a presahuje príjem povolené množstva je nevyhnutné vrátiť sa do prvej fázy. Konzumácia ovocia je určená na obed a večeru no nie na raňajky. Potraviny nahraďte celozrnným chlebom, sladkými zemiakmi a naturálnou ryžou. Porcie ryže a zemiakov su povolené v malom množstve.

Tretia fáza diéty znamená postupné a pomalé pridávanie zakázaných potravín. Odporúča sa jesť normálne jedlo v normálnych porciách. Avšak, občas sa odporúča vrátiť k prvým dvom fázam. Tretia fáza slúži na to, aby ste si zdravý životný štýl diéty osvojili a udržali na celý život. Diéta South Beach nezakazuje prijímanie zdraviu prospešných tukov, potravín bohatých na vybrané sacharidy v malých množstvách. Diéta neposkytuje dostatok vápnika. V prvej fáze sa Vám predovšetkým podarí efektívne schudnúť nadváhu. Samotná dlhodobá tretia fáza sa v mnohých diétach ani nevyskytuje.

Tretia fáza diéty je za mnou. Ako ďalej?

Vďaka South Beach diéte sa pomocou vhodného jedálnička naučíte regulovať chuť do jedla a veľkosť porcií tak, aby ste nemuseli potraviny vážiť a počítať ich energetickú hodnotu. Nielenže schudnete, ale naučíte sa jesť štyrikrát alebo päťkrát denne a nebudete mať pocit hladu.

Povolené a zakázané potraviny pri diéte South Beach

Povolené potraviny: olivový olej, hydina, ryby, repkový olej, orechy, mlieko, jablká, nízkotučný jogurt, šošovica, cícer, zelenina

Zakázané potraviny: zemiaky, ovocie, chlieb, cereálie, ryža, cestoviny, cukrová repa, mrkva, kukurica

Diéta South Beach a celebrity

Diétu South Beach dodržiavajú aj viaceré celebrity. Postavu si podľa nej udržiavajú Beyoncé Knowles, Gisele Bündchenová, Kim Catrallová alebo Jennifer Lopezová

Pre koho je diéta South Beach určená

Diéta vyhovuje ľudom, ktorým nerobí problém obmedzenie sacharidov a majú záujem zisťovať zloženie každého jedla a jeho samotnú váhu. Zdraviechudnutie popri diéte posilní aj cvičenie.

Foto © Piotr Marcinski – Fotolia.com

Prečítajte si viac: Zónová diéta
Diskusia k článku Diéta South Beach

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskusia k článku Diéta South Beach