Narodenie dieťatka a samotné tehotenstvo je jedným z najkrajších období v živote každej ženy. Po pôrode však nastane obdobie krutého šoku z reality. Starostlivosť o dieťa, zmes hormónov a často aj tlak okolia donútia ženu k tomu, aby sa čoraz viac zaoberala svojim vzhľadom. Mnoho matiek sa preto krátko po pôrode rozhodne nadobudnúť svoje stratené krivky čo najskôr a často aj za akúkoľvek cenu.
Diéta pre kojace matky
Štúdie preukázali, že dojčiaca matka by sa mala vyhýbať prísnym diétam počas celého obdobia dojčenia, prípadne aspoň dva mesiace po pôrode. Proces dojčenia je pre telo často takou záťažou, že žiadna dodatočná diéta nie je potrebná. Len tým, že dojčíte spálite 300 až 500 kalórií za deň. Výskumy tiež preukázali, že dojčenie je pre väčšinu matiek tým najlepším diétnym programom. Akékoľvek obmedzenia, ktoré by sa týkali zloženia stravy dojčiacej matky, by mohli zhoršiť kvalitu či množstvo produkovaného mlieka.
Čítajte: Vlašské orechy patria medzi vitamínové bomby
Kalórie nevyhnutné pre dojčiacu matku
Dojčiacim matkám sa odporúča denný kalorický príjem vo výške 2000 kalórií denne. Najnižšia hranica je 1500 až 1800 kalórií denne. Lekári neodporúčajú klesnúť pod túto hranicu a počas obdobia dojčenia neodporúčajú ani zvýšenú telesnú námahu, prípadne cvičenie. Ak dojčiaca matka staví skôr na vyváženú stravu bohatú na bielkoviny, vitamíny a stopové prvky, môže počas obdobia dojčenia schudnúť 0,5 až 1 kilogram tuku za týždeň, čo mesačne predstavuje stratu približne 3 kilogramov.
Strava dojčiacej matky
Strava dojčiacej ženy by mala predovšetkým obsahovať dostatok zeleniny a ovocia. Každá žena, ktorá dojčí svoje dieťa, by nemala zabúdať na fakt, že jej telo stráca oveľa viac vody ako prijíma. Bežný človek potrebuje na správne fungovanie organizmu prijať denne 8 – 10 pohárov vody. Diéta pre kojace matky odporúča zvýšiť príjem tekutín na 10 – 12 pohárov vody denne. Ak svoje telo zásobujú vodou nedostatočne, môžu byť dehydrované, unavené a v konečnom dôsledku môžu ovplyvniť množstvo tvoriaceho sa mlieka.
Dojčiace matky by sa mali oblúkom vyhnúť moderným diétnym plánom založeným na znížení počtu prijatých sacharidov. Rýchly úbytok váhy dojčiacej matky spôsobí aj pokles množstva mlieka a tým dodatočne náklady spojené s umelou detskou výživou.
Zloženie stravy pre správne dojčenie
Diéta pre kojace matky odporúča stravu zloženú prevažne z bielkovín. Porciu mäsa a rýb by si mali dopriať až 3-krát denne. Je potrebné zvýšiť aj porciu vápnika. Je dobré piť mlieko pred a po každom jedle a pred spaním, aby bola doplnená hladiny vápnika.
Odporúča sa aj zvýšený príjem železa a potravín, ktoré železo obsahujú. V strave netreba zabúdať aj na príjem kyseliny listovej a vitamínu C. Najviac vitamínu C obsahuje mango, guave a pomaranče.
Dojčiaca matka by mala mať vedomosť o svojej váhe a strave. Akákoľvek rýchla zmena váhy či nedostatočné zloženie stravy sa odzrkadlí najmä na kvalite produkovaného mlieka a tým pádom hlavne na dieťati a jeho zdraví v budúcnosti. Dieta pre kojace matky by mala pomôcť hlavne tým ženám, ktoré nevedia, ako sa stravovať počas kojenia.
Ak máte skúsenosti s diétou pre kojace matky, podeľte sa o ne v diskusii pod článkom. Ďakujeme.
Mohlo by vás zaujímať: Týždenný jedálniček v tehotenstve
Ilustračné foto: 123rf.com
Diskusia k článku Diéta pre kojace matky
Powered by Facebook Comments