Ketogénna diéta

10 februára, 2013 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  18084
ketogénna diéta

Ketogénna diéta, ketolátky, ketóza

Ketogénna diéta je charakteristická príjmom potravín s vysokým obsahom tukov a proteínov a veľmi nízkou konzumáciou sacharidov. Diéta je určená pre deti a dospievajúcich s epilepsiou, taktiež aj pre niektorých dospelých trpiacich epilepsiou a pri ďalších chorobách. Ketogénnu diétu taktiež držia ľudia, ktorí chcú rýchlejšie spáliť telesný tuk a schudnúť. Názov ketogénna diéta vychádza z faktu, že pri tomto type stravovania sa v tele zvyšuje produkcia ketolátok. Ketolátky sú zlúčeniny, ktoré vznikajú v priebehu metabolizmu tukov a zvyčajne sa vylučujú močom. Abnormálne vysoká úroveň ketolátok v organizme sa nazýva ketóza a práve dosiahnutie ketózy je cieľom ketogénnej diéty.
Veľa ľudí si myslí, že ketogénna diéta je diéta s vysokým obsahom bielkovín. Avšak, ketogénna diéta sa vyznačuje príjmom vysokého obsahu tukov s menším príjmom bielkovín a sacharidov vo veľmi obmedzenom množstve. Tiež sa môže nazývať ako nízkosacharidová diéta, nakoľko je príjem sacharidov na minimálnej úrovni.

Ketogénna diéta a jej funkcie

Funkcia ketogénnej diéty je zlepšenie liečby epileptických záchvatov u detí, dospievajúcich a dospelých. Taktiež je vhodná na liečbu niektorých ďalších vzácnych metabolických porúch a spomaľuje progresiu ďalších ochorení ako napríklad amyotrofickú laterálnu sklerózu. Ketogénna diéta je taktiež populárna medzi ľuďmi, ktorí chcú schudnúť a nabrať svalovú hmotu.

Využitie ketogénnej diéty

Ketogénna diéta je vhodná nielen na chudnutie, ale aj na zmiernenie vážnych zdravotných problémov. Ketogénna diéta sa používa pri:

  • používa sa pri liečbe rakoviny a pomáha rakovinu dostať do stavu remisie
  • pomáha pri Alzheimerovej chorobe a pomáha pacientom zlepšiť ich duševnú bystrosť
  • zlepšuje príznaky epilepsie a pomáha odstrániť epileptické záchvaty
  • pomáha diabetikom pri kontrole hladinu cukru v krvi
  • znižuje negatívne príznaky pri celiakii a pri ďalších príznakoch autoimunitných reakcií
  • ketogénna diéta umožňuje rýchle a zdravé chudnutie s menším pocitom hladu a chuti na jedlo

Ak sa konzumuje vysoký obsah tukov a nízky obsah sacharidov, nemá to žiadny negatívny vplyv na zdravie. Ak však človek konzumuje vysoký príjem tukov a aj vysoký príjem sacharidov, vedie to k obezite a k iným zdravotným komplikáciám.

Množstvo ľudí používa ketogénnu diétu na zlepšenie zdravia, na zlepšenie trávenia, v boji proti chorobám a na účinné a efektívne chudnutie.

Ketogénna diéta a jej prínosy

Prínosy ketogénnej diéty sú viditeľné pri kontrole vzniku záchvatov. Pacienti, ktorí dobre reagujú na jedálniček sú schopní viesť takmer normálny život.

Ketogénna diéta a jej potenciálne nežiaduce účinky

  • abnormálne vysoká hladina krvných lipidov po ukončení diéty
  • dehydratácia
  • zníženie kostnej hustoty
  • zápal pankreasu
  • spomalenie rastu spôsobené nedostatkom bielkovín
  • vznik obličkových kameňov alebo žlčových kameňov
  • nevoľnosť a zvracanie
  • zápcha
  • častejšie infekcie spôsobené oslabeným imunitným systémom
  • poruchy menštruačného cyklu
  • nedostatok vitamínov a minerálnych látok

Ketogénna diéta a jedálniček

Jedálniček typickej ketogénnej diéty je zložený z bielkovín (ryby, mäso, vajíčka a pod.), z prírodného tuku (smotana, kokosový olej, maslo, olivový olej) a zo zelenej listovej zeleniny. Pri prechode z bežnej stravy na ketogénnu diétu je nutné konzumovsť veľké množstvo tuku. Akonáhle sa dosiahne ketóza, zvyčajne po 24-48 hodinách, podiel prijatých kalórií z tukov sa mierne znižuje.

Väčšina tukov sa skladá z triglyceridov s dlhými reťazcami. Avšak, pri ketogénnej diéte je najlepšie konzumovať triglyceridy so strednými reťazcami, ktoré sa prevažne nachádzajú len v prírodných tukoch (napr. v kokosovom oleji). To umožňuje vstúpiť do stavu ketózy konzumáciou s oveľa menšieho percenta tukov z celkového počtu prijatých kalórií.

Ak je príjem sacharidov prísne obmedzený a príjem tukov a bielkovín je vyšší, telo sa prepne na získavanie energie spaľovaním tukov, miesto sacharidov. Telo začne spaľovať uložený tuk. Tuk predstavuje pre telo stabilný zdroj energie a pomaly ho uvoľňuje. Toto je základom prakticky akejkoľvek nízkosacharidovej diéty.

Príklad denného jedálnička pri ketogénnej diéte

Raňajky: vajíčka so slaninou, smotana na šľahanie a maslo, jedno jablko

Olovrant: arašidové maslo zmiešané s maslom

Obed: tuniakový šalát so zelerom a zelenou listovou zeleninou, majonézou a šľahačkou

Olovrant: keto jogurt (pripravený zo smotany na šľahanie, kyslej smotany, jahôd a umelého sladidla)

Večera: kuracie prsia s hlávkovým šalátom a zelenými fazuľkami

Olovrant: keto puding (pripravený zo smotany na šľahanie, vajíčok a prírodnej vanilky)

Ukončenie ketogénnej diéty

Ketogénna diéta je dlhodobá diéta, ale u malých detí nie je určená na dlhú dobu. Deti, ktoré na ketogénnu diétu reagujú dobre, môžu ju držať aj dva roky. Špeciálne stravovanie však nesmie byť náhle prerušené. Do jedálnička treba pomaly pridávať aj iné potraviny a pozorovať daný stav, či sa zhorší alebo sa pri určitých potravinách dokáže udržať pod kontrolou.

Prečítajte si viac: Diéta s javorovým sirupom




Diskusia k článku Ketogénna diéta

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskusia k článku Ketogénna diéta