Diéta pri cukrovke

21 decembra, 2011 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  7092
diéta pri diabetes mellitus

Diabetes mellitus alebo cukrovka je chronické ochorenie, ktoré je trvalé a pri ktorom sa zvyšuje hladinu krvného cukru. Pri cukrovke je dôležité dodržiavať vhodnú diétu, nakoľko pri neliečenej alebo nedostatočne liečenej cukrovke vznikajú komplikácie, ktoré môžu závažne ovplyvniť život pacienta. Cukrovka je charakteristická chronickou hyperglukémiou, ktorá vzniká v dôsledku účinku inzulínu, defektu sekrécie inzulínu alebo oboch prípadov súčasne.

Prečítajte si, ako by mal vyzerať jedálniček cukrovkára.

Diabetes mellitus 1. typu

Cukrovka 1. typu sa vyskytuje v mladších vekových skupinách, vzniká v dôsledku úrazu, infekcie alebo genetickej predispozície. Tento typ cukrovky je charakteristický tým, že je v tele absolútny nedostatok inzulínu. Cukrovka 1. typu sa nazýva aj cukrovka závislá na inzulíne, t.z. že je pri nej potrebné dodávať inzulín.

Diabetes mellitus 2. typu

Cukrovka 2. typu sa vyskytuje u ľudí po 30. roku života a neskoršie. Tento typ cukrovky je charakteristický tým, že sa naruší sekrécia inzulínu a zníži sa senzitivita tkanív (svaly, tukové tkanivo a pečeň).

Diéta pri cukrovke

Diéta pri cukrovke sa nerozlišuje od toho, či sa jedná o cukrovku 1. typu alebo o cukrovku 2. typu. V oboch prípadoch cukrovky má byť diéta založená na jej pestrosti, racionalite a mala by sa približovať strave zdravého jedinca.

Okrem úpravy stravy je veľmi dôležité upraviť aj telesnú hmotnosť a každý deň mať primeranú telesnú aktivitu.

Diéta pri cukrovke musí zabezpečovať dostatočný energetický príjem, správny podiel základných živín, dôležité je taktiež správne časové rozdelenie prijímania potravy a vyberať potraviny podľa ich vhodnosti.

Cieľom diabetickej diéty je udržiavať glykémiu a koncentráciu lipidov v normálnych hodnotách, zabraňovať výraznému zvyšovaniu glykémie a vyhýbať sa komplikáciám, ktoré môžu nastať pri diabete.

Foto © Gina Sanders - Fotolia.com

Prečítajte si viac: Nízkocholesterolová diéta
Diskusia k článku Diéta pri cukrovke

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskusia k článku Diéta pri cukrovke