Diéta pri akútnej hnačke

7 marca, 2012 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  4582
diéta pri akútnej hnačke

Čo spôsobuje hnačku

Hnačku môže spôsobiť veľa vecí. Môže ju spôsobiť strava, lieky alebo rôzne liečebné postupy. Pri hnačke je dôležité pozerať sa na to, čo jete, ak máte hnačku, pretože hnačka môže spôsobiť dehydratáciu.

Na čo dbať pri hnačke

  • Pite aspoň 8 až 10 pohárov tekutiny každý deň. To nahradí stratené tekutiny. Voda, džúsy (s výnimkou slivkovej šťavy), vývar, zázvorová limonáda a slabý čaj sú dobrými zdrojmi tekutín.
  • Sledujte, ako dlho máte hnačku. Ak hnačka trvá dlhšie ako 2 dni, kontaktujte svojho lekára. Liečba hnačky je odlišná pre každého jednotlivca.

Potraviny spôsobujúce hnačku

Tieto potraviny môžu spôsobiť hnačku: potraviny s obsahom kofeínu – káva, silný čaj a cola. V niektorých prípadoch to môže byť mlieko a mliečne výrobky, ako sú mlieko, syry, puding a zmrzlina. Ak máte hnačku, spomínané potraviny vyraďte zo svojho jedálnička. Ak sa hnačka nezlepší, kontaktujte svojho lekára.

Liečba hnačky – diéta

  • obmedzte potraviny s vysokým obsahom tuku, vyprážané jedlá, mäso, dezerty, prebytočné maslo, margarín a smotanu
  • snažte sa znížiť množstvo vlákniny, vláknina sa nachádza predovšetkým v ovocí a zelenine, celozrnnom pečive, orechoch a semenách
  • niektorí ľuďom môžu spôsobovať problémy semená a šupky z ovocia a zeleniny alebo konzervy
  • skúste jesť niekoľko malých porcií jedál denne
  • obmedzte sušené ovocie, bobule, rebarboru, strukoviny (šošovica, fazuľa), hrach, kukurica, brokolica, špenát a orechy. U niektorých ľudí tieto potraviny zhoršujú hnačku.
  • pri zvýšenej plynatosti a kŕčoch obmedzte nasledujúce potraviny: sušená fazuľa, hrášok a brokolica, kapusta, karfiol, cibuľa, ružičkový kel, sýtené nápoje, pivo a žuvačky

 Foto © Jane Doe – Fotolia.com

Prečítajte si viac: Diéta pri hemoroidoch
Diskusia k článku Diéta pri akútnej hnačke

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskusia k článku Diéta pri akútnej hnačke