DASH diéta

7 augusta, 2012 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  16852
dash diéta

DASH diéta – Zdravá strava pre zníženie krvného tlaku

DASH diéta dáva dôraz na veľkosti porcií, na pestrú stravu a na správne množstvo živín. Zistite, ako môže DASH diéta zlepšiť vaše zdravie a znížiť krvný tlak.

DASH diéta – charakteristika

DASH je skratka pre diétne postupy k zníženiu hypertenzie. DASH diéta je celoživotný prístup k zdravému životnému štýlu, ktorý je založený na konzumácii zdravej stravy a primeraného pravidelného cvičenia. DASH diéta je určená na liečbu alebo na prevenciu vysokého krvného tlaku, ktorý sa odborne nazýva hypertenzia. DASH diéta odporúča znížiť príjem sodíka v prijatej strave a jesť pestrú stravu bohatú na živiny, ktoré pomáhajú znížíť krvný tlak, ako je vápnik, horčík a draslík.

Sledovaním a úpravou stravy podľa princípov DASH diéty, môžete byť schopný znížiť krvný tlak na nižšie hodnoty už za 2 týždne. V priebehu doby sa môže váš krvný tlak znížiť o 8 až 14 bodov, čo môže významne zlepšiť stav zdravotných rizík.

Čítajte: Stratégie DASH diéty

DASH diéta a zdravotné výhody

DASH diéta prináša nielen zdravý spôsob stravovania, ale ponúka aj prínos pre vaše zdravie nielen v už spomínanom znížení krvného tlaku. DASH diéta môže ponúknuť ochranu proti osteoporóze, rakovine, srdcovo-cievnym ochoreniam, mŕtvici či cukrovke. Pri DASH diéte robíte niečo nielen pre vaše zdravie, ale môžete pri tom schudnúť až niekoľko kilogramov.

DASH diéta a sodík

Kľúčovým cieľom DASH diéty je znížiť príjem sodíka, nakoľko práve sodík môže zvýšiť krvný tlak u ľudí, ktorí sú precitlivení na jeho účinky. Okrem štandardnej DASH diéty existuje aj verzia ešte s väčším obmedzením sodíka v strave. Môžete si preto vybrať verziu diéty, ktorá je vhodná pre váš zdravotný stav:

  • Štandardná DASH diéta - môžete konzumovať až 2300 miligramov sodíka denne.
  • DASH diéta s nízkym obsahom sodíka - môžete konzumovať až 1500 miligramov sodíka denne.

Obe verzie stravovania v DASH diéte sú zamerané na zníženie obsahu množstva sodíka v strave v porovnaní s tradičným stravovaním, kedy môžete prijať až 3500 miligramov a viac sodíka denne. Ak si nie ste istí, aká verzia DASH diéty je pre vás vhodná, poraďte sa so svojim lekárom.

DASH diéta a chudnutie

DASH diéta nie je určená na podporu chudnutia, ale môže byť použitá ako súčasť pri chudnutí. DASH diéta je založená na príjme asi 2000 kalórií denne. Ak sa snažíte schudnúť, jedzte denne priemerne 1600 kalórií.

Tipy na zníženie sodíka v strave

Potraviny, ktoré sa konzumujú počas DASH diéty, obsahujú prirodzene nízky obsah sodíka. To znamená, že ak sa budete držať výživových odporúčaní, prirodzene znížite príjem sodíka. Príjem sodíka môžete tiež znížiť takto:

  • miesto soli používajte pri varení koreniny
  • počas varenia ryže, cestovín alebo obilnín nepridávajte soľ
  • kupujte potraviny s označením „bez sodíka“, „nízka hladina sodíka“, „bez pridania sodíka“, „veľmi nízky obsah sodíka“ a pod.
  • vyhnite sa konzumácii konzervovaných potravín

Jedna čajová lyžička kuchynskej soli obsahuje až 2300 miligramov sodíka a 2/3 čajovej lyžičky kuchynskej soli až 1500 miligramov sodíka. Začnite si čítať údaje na potravinách a môžete byť prekvapení, koľko sodíka obsahujú niektoré spracované potraviny.

Ak chcete začať s DASH diétou, odporúčame ju zaradiť do bežného života postupne. Potraviny sa vám môžu zdať bez soli málo výrazné, preto DASH diétu zavádzajte postupne a postupne znižujte obsah soli v jedlách, kým nedosiahnete svoj cieľ. Telo si môže zvykať na nové jedlo, chute a recepty pri DASH diéte niekoľko týždňov a vaše chuťové poháriky na menej slané veci.

Máte skúsenosti s DASH diétou? Podeľte sa o ne v diskusii pod článkom.

Mohlo by vás zaujímať: Diéta pri hypertenzii

Foto © Sebalos - Fotolia.com

Prečítajte si viac: Diéta Beverly Hills
Diskusia k článku DASH diéta

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskusia k článku DASH diéta