Diéta po pôrode

14 mája, 2012 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  5001
diéta po pôrode

Pôrod dieťaťa je jedna z najťažších a emocionálne najúžasnejších zážitkov v živote ženy. Žena sa zoznamuje s jej novou životnou rolou, rolou matky, ale tiež sa musí vysporiadať so zmenami a so stresom, ktoré jej tehotenstvo a pôrod priniesol. Zdravá strava po pôrode vám pomôže cítiť sa lepšie a pomôže vám dostať sa do normálu rýchlejšie.

Kojenie a kalórie navyše

Materské mlieko predstavuje najzdravší spôsob, ako nakŕmiť dieťa. Ak dojčíte, je nutné si uvedomiť, že vaše telo potrebuje kalórie navyše pre tvorbu mlieka. Dojčenie spáli v priemere každý deň 500 kalórií. Preto treba jesť viac, ako ste boli zvyknutá pred otehotnením, aby ste nahradili stratené kalórie pri dojčení.

Kojenie a tekutiny

Dostatok tekutín sú počas kojenia naozaj nevyhnutné. Tekutiny sú potrebné na tvorbu materského mlieka. Aj keď nedojčíte, mali by ste dodržiavať správny pitný režim. Dostatkom tekutín po pôrode zmiernite problémy zo vzniknutými zápchami, ktoré sú po pôrode veľmi časté. Vhodné je piť mlieko, ovocné šťavy a veľké množstvo vody.

Jedzte často a v malých porciách

Po pôrode dieťaťa je normálne, že sa cítite niekoľko dní alebo dokonca týždňov veľmi unavene. Je dôležité prijímať pravidelne dostatok energie formou malých častých jedál, ktoré vám zabezpečia dostatočný a pravidelný prísun energie. Uistite sa, že váš každodenný jedálniček obsahuje potraviny zo všetkých potravinových skupín: obilniny, ovocie, zeleninu, mäso, mliečne výrobky, strukoviny a orechy v správnom pomere. Prečítajte si článok o potravinovej pyramíde a dozviete sa viac o správnom dennom zložení stravy.

Dôležité železo

Počas kojenia je dôležitý dostatočný prísun železa. Jedzte potraviny bohaté na železo, ako je mäso, fazuľa, šošovica a tmavá listová zelenina, ktorými si doplníte vzniknuté straty železa. Aj nedostatok železa môže spôsobiť únavu.

Vláknina

Zápchahemoroidy sú dva problémy, ktoré sprevádzajú ženy po pôrode. Konzumáciou potravín s vysokým obsahom vlákniny, akými sú celé zrná, otruby, ovocie a zelenina zmiernite bolesti z hemoroidov a pomôžete znížiť vznik zápchy.

Ak máte skúsenosti s diétou po pôrode, podeľte sa o ne v diskusii pod článkom. Ďakujeme.

Foto © Fotowerk - Fotolia.com

Prečítajte si viac: Protikvasinková diéta
Diskusia k článku Diéta po pôrode

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskusia k článku Diéta po pôrode