Diéta pre športovcov

26 septembra, 2011 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  8053
diéta pre športovcov

Stravovanie je pre športovcov veľmi dôležitým kľúčom k vytúženému úspechu. Športovci sa musia zdravo stravovať a cvičiť, aby boli so svojim výsledkom spokojný. Diéta pre športovcov je určená pre ľudí, ktorí chcú nadobudnúť telesnú silu a zvýšili svoju hmotnosť.

Stravovanie športovcov spočíva v tom, že zvýšia energetickú hodnotu prijímaného jedla. Jedlo však musí byť vyvážené, čo sa týka živín a musí byť taktiež chuťovo atraktívne. Veľmi dôležitou zásadou pri tejto diéte je pestrosť stravy. Zloženie stravy sa podobá racionálnej strave, ale jej množstvo je zvýšené asi o 15-20 % denne.

Jedlá pripravujeme obvyklými spôsobmi ako sú varenie, pečenie a dusenie. Pri tejto diéte je výber potravín veľmi bohatý a neobmedzený, prednosť má však jedlo, ktoré je energeticky výdatné a pritom biologicky hodnotné.

Pri diéte pre športovcov uprednostňujeme najmä mlieko a mliečne výrobky, dostatok mäsa každého druhu a samozrejme veľa zeleniny a ovocia. Na to, aby sme zabezpečili zvýšený príjem energie v potrave, podávame jedlo 5x denne.bMusíme si však dávať pozor na to, aby jedlo nebolo ťažko stráviteľné a príliš mastné. Vyhýbame sa vyprážaniu, aby sme tak predišli pripálenému tuku. Korenie a soľ používame len v malom množstve.

Okrem zdravého stravovania športovcov treba aj pravidelne cvičiť. Na to, aby sa svalové tkanivo rozvíjalo správnou cestou a tempom, musíme postupovať vždy pomaly a postupne. Prekrmovaním by sme dosiahli zvýšenie telesnej hmotnosti, ale nezdravej, ktorá by sa prejavila pribúdaním telesného tuku a nie svalov.

Foto © Andres Rodriguez – Fotolia.com

Prečítajte si viac: Diéty upravujúce životosprávu
Diskusia k článku Diéta pre športovcov

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskusia k článku Diéta pre športovcov