Diéta pre diabetikov

3 októbra, 2011 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  9373
diéta pre diabetikov

Diéta kladie dôraz na prijímanie rastlinných tukov, dostatočného množstva vlákniny a pravidelný stravovací režim. Diebatická diéta je určená pre ľudí s cukrovkou.

Čo to vlastne je cukrovka? Je to porucha látkovej premeny, pri ktorej nastáva zvýšenie hladiny glukózy v krvi. Okrem liekov pri cukrovke dobre pomáha upraviť hladinu glukózy aj zdravá strava. Zdravá výživa diabetikov by mala obsahovať zníženie sacharidov a upravuje sa zastúpenie jednotlivých druhov sacharidov. K nevhodným potravinám sa radia cukor, sladkosti, zákusky, múčniky, sladké pokrmy, čokoláda, sladené nápoje, kompóty, med, kandizované ovocie. Tuky v skrytej forme sa nachádzajú vo veľkom množstve potravín ako údeniny, tukové pečivo, majonézové výrobky, smotanové a plnotučné mliečne výrobky. Aj táto spomínaná strava sa v diéte zakazuje alebo obmedzuje. Alternatívou môžu byť potraviny s nižsím obsahom tuku alebo pri sladkej chuti umelé sladidlá, ktoré nezvyšujú hladinu cukru v krvi. Pri výbere potravín sa môžete riadiť Glykemickým indexom potravín, ktorý nám napomôže určiť zvýšenie hladinu cukru v krvi po ich požití. Strava by mala obsahovať iba rastlinné tuky a tuky z rýb, ktoré su prospešné pre zdravie. Zdravá výživa v podobe celozrnných obilninových výrobkov, zeleniny a primeraného množstva ovocia a strukovín vytvára dostatočný príjem vlákniny. Ten je potrebný pri úprave cholesterolu a zvyšuje sa účinnosť prevencie aterosklerózy. Strava diabetika by mala byť v pravidelných časových intervaloch 4 – 6 krát denne. Pri liečbe inzulínom je nútený prispôsobiť si príjem potravy inzulínovému režimu.V počiatočnej fáze orientácie diabetika v potravinách mu sú nápomocné potraviny označené ako DIA.

Prečítajte si, ako by mal vyzerať jedálniček cukrovkára.

Diabetická diéta upravuje hladinu glukózy v krvi, je prevenciou vzniku diabetických komplikácií a tým zlepšuje zdavotný stav diabetikov. Táto diéta je zdravá výživa, ktorá napomáha aby sa človek dožil vysokého veku v dobrom zdravotnom stave. Je určená každému diabetikovi bez ohľadu na typ cukrovky. Strava diéty je plnohodnotná a obsahuje všetky živiny potrebné pre organizmus, preto je vhodná pre celú rodinu. Ak diabetici konzumujú dia výrobky spolu s celou rodinou, tak by mali deti konzumovať ich varianty bez umelých sladidiel. Strava sa dá zakúpiť v každej špecializovanej predajni a vo väčšine supermárketov. Pri zvýšenej fyzickej aktivite je diéta účinna aj ako chudnutie.

Foto © Piotr Marcinski - Fotolia.com

Prečítajte si viac: Diéta pre tehotné
Diskusia k článku Diéta pre diabetikov

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskusia k článku Diéta pre diabetikov