Antónia Mačingová a jej detoxikačná diéta

24 mája, 2013 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  66887
ako schudnúť

Detoxikácia organizmu podľa Antónie Mačingovej

Momentálne sa tešia veľkej popularite náročné i menej náročné detoxikačné plány a programy, ktoré zväčša sľubujú to isté – očistu organizmu od nahromadených škodlivín s pridaným efektom straty pár centimetrov, alebo kíl. Medzi obľúbené patrí v súčasnosti aj detoxikačný program podľa Antónie Mačingovej, očistná kúra so sirupom Neera a kajenským korením, trojdňová diéta a ďalšie. Propagátormi daného typu chudnutia sa často stávajú ľudia zo šoubiznisu, ktorí na základe typov od nutričných špecialistov schudnú často až zdanlivo nemožné čísla.

Overené a zároveň úspešné sa v reálnom živote ukážu len máloktoré detoxikačné diéty, o ktorých si môžete prečítať v časopisoch. Mnohé z nich dokážu byť nebezpečné pre naše zdravie a zapríčiniť dlhodobé problémy s trávením, nadúvaním, neželaný jojo efekt, či dlhodobý problém s nedostatkom živín v tele. Ak si nechcete nahnať nečakané zdravotné problémy, poraďte sa pred akýmkoľvek detoxikačným programom s vašim lekárom.

Cieľ detoxikačného programu podľa Antónie Mačingovej

28–dňový program podľa Antónie Mačingovej sa teší v súčasnosti veľkej obľube. O chudnutí nie je v prvom rade, pri tomto programe, ani zmienky. Cieľom detoxikácie je očistiť organizmus od toxínov, zlepšiť stav pokožky, podporiť vstrebávanie živín v tele a mať celkový dobrý pocit.

Kto je Antónia Mačingová

Mgr. Antónia Mačingová dlhodobo pôsobí najmä v Košiciach. Vyštudovala andragogiku, no zdravým životným štýlom a stravovaním sa zaoberá už 15 rokov. Popud prišiel z radov vlastnej rodiny a ich stravovacích návykov, ktoré priniesli nadváhu a srdcovo–cievne ochorenia. Snaží sa zboriť dávne mýty stravovania a zlých návykov, ktoré už roky praktizujú celé generácie. Tvrdí, že geneticky daná nie je samotná nadváha, ale nesprávne stravovacie návyky. Tvrdenia o tom, že klasická strava roky nikomu neublížila, prečo by mala ublížiť tým ďalším generáciám, si môžete navrávať roky. Nabrať ten správny smer sa dá zo dňa na deň. Správnu cestu stravovania a detoxikácie sa pani Mačingová snaží ukázať najmä svojim čitateľom a návštevníkom besied, ktoré sa uskutočňujú po celom Slovensku a Čechách. Vypracovala jednoduchý detoxikačný diétny plán, ktorý sa dodržiava 28 dní. Jej publikácie „Zhubněte jednou pro vždy“ a „Najedzte sa do štíhlosti“ sa krátko po vydaní stali bestsellerom. Rady, tipy, rozhovory a hlavne recepty sa autorka snaží rozdávať naďalej. Je častým hosťom na diskusných fórach a televízii.

Prečo zvoliť 28-dňovú detoxikáciu

Zložitá doba, ktorá celá plynie nejako moc rýchlo, potrebuje rýchlu stravu, ktorá je hotová hneď. A tak sa odkláňame od klasických pokrmov našej kuchyne a volíme cestu fast foodov a rýchleho občerstvenia. Spôsob, akým utišujeme svoj hlad, vedie už v mladom veku k problémom s nadváhou, zdravotným komplikáciám a k častým návštevám lekára. Človek často bilancuje až v okamihu, keď nastanú komplikácie – životné a zdravotné. Vhodné je, aby sme zmenili svoju stravu skôr ako bude neskoro. Ak už pozorujete na sebe výstražné znaky, ako napríklad zlý stav pleti, problémy s pálením záhy, nepravidelné vylučovanie, zlý spánok, alebo nadváha, je načase pozrieť sa na svoj jedálniček trochu kritickejšie.

Detoxikácia ako proces očisťovania tela vylučovania škodlivých látok je vhodná nielen pri problémoch so zažívaním, ale aj s celkovou únavou a žiaľ, čoraz častejším, syndrómom vyhorenia. Samotná očista môže byť krátkodobá, ale aj dlhodobá. Závisí len od vás na aký dlhý čas ste schopní zrieknuť sa svojich obľúbených jedál a do akej miery ste ochotný zmeniť svoj život aj po skončení detoxikácie.

Detoxikačná diéta Antónie Mačingovej

Detoxikačná diéta Antónie Mačingovej je pomerne pokojný proces, ktorý nevyžaduje prehnané úsilie a nezvládnuteľné obmedzenia. Pravidlá sú jednoduché: stačí vydržať 28 dní (čo je podľa autorky doba potrebná na obnovenie bunky) a denne vypiť 3 až 4 litre prevarenej vody. Pre ľahké orientovanie a aj rýchlejšiu prípravu ponúka autorka aj recepty na detoxikačné pochúťky. Za 28 dní prebieha proces revitalizácie, obnovy kolagénu v bunke a čo je hlavné, prebehne očista čriev. Dôležitý je pitný režim, na ktorý zabúdajú najmä ženy. Podľa autorky, ak vydržíte piť odporúčané množstvo vody 21 dní, vaše telo si vodu bude pýtať samo.

Prekyslenie organizmu, pitný režim a jedálniček počas detoxikácie

Civilizačnou chorobou sa stáva prekysľovanie organizmu nezdravou stravou a pridávaním konzervantov a umelých látok do potravín. Cieľom tohto druhu detoxikácie je harmonizácia organizmu a odstránenie problémov s prekyslením, preto aj pitie kávy sa odporúča len ľuďom s krvnou skupinou A a AB. Ľudia so skupinou 0 a B si môžu dopriať obilninovú a čakankovú kávovú zmes. Čaje a čajové zmesi sú dovolené. Obmedzené je len pitie bylinkových čajov, pri ktorom je nutné po dvoch týždňoch zmeniť druh. Mačingová odporúča vyhýbať sa počas celých 28 dní váženiu. Dôležité je jesť do pocitu nasýtenia, odporúča sa pridať si do jedálnička vlašské orechy a hrozienka ako alternatívu desiaty a biely jogurt s medom, škoricou a orechmi ako olovrant.

Táto detoxikácia nie je primárne zameraná na stratu hmotnosti, ale na zlepšenie metabolizmu a zlepšenie kvality života. Základom je uvedomiť si nedostatky svojej životosprávy a stravovacích návykov.

Priebeh detoxikácie organizmu

Prvý týždeň detoxikácie

Štartovací týždeň je zameraný najmä na doplnenie živín. Vďaka obsahu vlákniny v ovocí,  zelenine a prísunu vody prebieha očista aj v tráviacom trakte a črevách. Hlavnými potravinami v prvom týždni sú cvikla, fazuľové struky a mrkva. Cvikla je prírodným zdrojom mnohých minerálnych látok, vlákniny a kyseliny listovej, preto sa v detoxikačnom procese stáva hlavným hrdinom.

Druhý týždeň detoxikácie

V tomto týždni už zaraďujeme bielkoviny a sacharidy. Tým sa stáva celý proces očisty pestrejším a nie je takou záťažou ako striktná diéta. Autorka v tomto týždni odporúča probiotiká v prírodnej forme. Vhodným zdrojom je kyslá (kvasená) kapusta.

Tretí týždeň detoxikácie

Tretia fáza by sa mala čo najviac podobať vášmu predchádzajúcemu životu, ale s tým rozdielom, že odstránime nezdravé návyky klasickej slovenskej kuchyne. V tomto období by ste mali pozorovať, že na nasýtenie potrebujete toho zjesť oveľa viac ako na začiatku. Telo sa už prestáva správať ako podvyživené a práve tento fakt by mal spôsobiť úbytok v centimetroch a konfekčných veľkostiach.

Štvrtý týždeň detoxikácie

Posledný týždeň je zrkadlom toho, ako ste sa počas celého procesu očisťovania správali. Ak ste dodržiavali všetky zásady a pravidlá, konečne by ste mali vidieť plody svojej práce v stratených kilách, zvýšenej radosti zo života a čo je najhlavnejšie, znovu nájdenom zdraví.

Od tohto detoxikačného plánu si netreba sľubovať rýchly úbytok na váhe. Treba si uvedomiť, že každá zmena potrebuje, na svoje prejavenie sa, čas. Na základný 28–dňový plán nadväzuje aj následný trojmesačný proces, ktorý autorka nazvala tzv. Schodíkovou metódou. Počas troch mesiacov je potrebné stravovať sa podľa receptov z knihy a istým druhom delenej stravy, ktorý autorka nazvala stravovanie podľa semaforu, ktorá delí potraviny na sacharidové, bielkovinové a neutrálne.

Detoxikačná diéta Antónie Mačingovej a jej prínosy a výhody

Ak úspešne dokončíte celý proces, odmenou vám bude aj mnoho zdravotných benefitov. Najvýznamnejší je pokles hladiny cukru v krvi a hladiny cholesterolu. Ak trpíte Crohnovou chorobou, môže sa vám zlepšiť stav. Pacienti prestávajú byť anemickí, a to najmä vďaka obsahu železa z cvikly. Výrazne opekniete a zlepší sa aj priebeh kožných ochorení. Ženy ocenia detoxikáciu podľa Antónie Mačingovej v každom veku. U mladších žien zmierňuje PMS syndróm a u starších žien prejavy klimaktéria. Strava v jedálničku a jej správne načasovanie tiež pozitívne ovplyvňuje vzhľad a rast nechtov a vlasov. Už počas 28 dní telo prestáva zadržiavať vodu, vylúči nežiaduci lepok, ktorý sa ukladá v tkanivách a deformuje ich. Najväčšou výhodou tohto stravovania je fakt, že telo nie je stresované neustálym nedostatkom, pretože jete až do pocitu zasýtenia.

Ak sa už rozhodnete pre tento typ očisty, alebo zvolíte iný, či vlastný, dôležité je, aby ste mali jasno v tom, čo danou očistou chcete dosiahnuť.

Máte skúsenosti s detoxikačnou diétou podľa Antónie Mačingovej? Podeľte sa o svoje skúsenosti v diskusii pod článkom. Ďakujeme.

Ilustračné foto: 123rf.com

Diskusia k článku Antónia Mačingová a jej detoxikačná diéta

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskusia k článku Antónia Mačingová a jej detoxikačná diéta