Dukanova diéta – klady a zápory

14 marca, 2012 1 komentář Zdieľať Zobrazení :  6309
dukanova diéta klady zápory

Dukanova diéta je založená na prijímaní nízkeho obsahu sacharidov (uhľohydrátov) a vysokého obsahu bielkovín. V Dukanovej diéte neexistuje žiadne obmedzenie, koľko môžete zjesť počas jednotlivých štyroch fáz diétneho plánu, treba sa však držať prísnych pravidiel.

Dukanova diéta – fázy

V prvej fáze diétneho plánu sa konzumujú potraviny výhradne bielkovinového charakteru. Môžete si vybrať zo zoznamu 72 produktov s nízkym obsahom tuku bohatých na bielkoviny. Patria sem napríklad kura, morka, vajíčka, ryby a nízkotučné mliečne výrobky. Táto fáza trvá približne 5 dní, aby sa dosiahlo rýchle chudnutie. Počas týchto piatich dní môžete konzumovať sacharidy len vo forme ovsených otrúb. Na rozdiel od Atkinsovej diéty, Dukanova diéta v prvej fáze zakazuje konzumáciu zeleniny a prísne obmedzuje tuky.

V ďalších 3 fázach diétneho plánu Dukanovej diéty sa postupne zavádzajú do jedálnička určité druhy ovocia, zeleniny a sacharidov. Nakoniec jedálniček obsahuje všetky potraviny.

Dukanova diéta – cieľ

Cieľom Dukanovej diéty je postupná strata hmotnosti, až 2 kilá za týždeň. Dukanova diéta podporuje dlhodobú reguláciu telesnej hmotnosti. Táto diéta nie je časovo obmedzená a môže sa držať aj dlhší čas. Bielkovinový deň by mal tvoriť 1 deň v týždni a dôležité je pravidelné cvičenie.

Dukanova diéta – výhody

  • môžete schudnúť veľmi rýchlo, čo môže byť dosť motivujúce
  • je to prísny diétny plán a niektorým ľuďom to vyhovuje
  • jednoduchá kontrola prijatých potravín
  • nemusíte vážiť potraviny alebo počítať kalórie
  • okrem potravín bohatých na tuky, s nízkym obsahom soli a potravín bohatých na bielkoviny nie je v Dukanovej diéte žiadne iné obmedzenie
  • v prvých dvoch týždňoch môžete jesť koľko chcete

Dukanova diéta – nevýhody

  • na začiatku diéty sa môžu objaviť vedľajšie účinky – zápach z úst, sucho v ústach, únava, závraty, nespavosť, nevoľnosť spôsobená z nedostatku sacharidov
  • nedostatok zeleniny a ovocia môže v skorých fázach spôsobiť problémy, ako sú napríklad zápchy

Dukanova diéta – zhodnotenie

Rýchle chudnutie môže byť motivujúce, ale je neudržateľné a nezdravé. Dukanova diéta nie je nutrične vyvážená. V prvej fáze budete potrebovať vitamínové doplnky a vlákninu vo forme otrúb. Je tu nebezpečenstvo, že tento typ stravy môže zvýšiť riziko vzniku dlhodobých zdravotných problémov. Pri držaní Dukanovej diéty je vysoké riziko, že vás prestane baviť a rýchlo sa vzdáte.

Foto © michaeljung - Fotolia.com

Prečítajte si viac: Ako schudnúť s jogou
Diskusia k článku Dukanova diéta – klady a zápory

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskusia k článku Dukanova diéta – klady a zápory