Chudnutie s Garcínia gummi–gutta (Garcínia cambodia)

24 júla, 2013 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  3440
exotické ovocie garcínia

Garcínia gummi–gutta (Garcínia cambodia)

Tento tropický zázrak pochádza z oblasti juhovýchodnej Ázie. Ide o druh garcínie, pochádzajúci z Indonézie, známy pod rôznymi názvami: gambooge, brindleberry, brindall berry, Malabar tamarind, assam fruit, vadakkan puli a kudam puli (pot tamarind). Podobá sa svojím tvarom na tekvicu a je sfarbená do zelenožlta. Stáva sa čoraz populárnejšou najmä kvôli svojim priaznivým účinkom na chudnutie a zhadzovaniu prebytočného telesného tuku.

Výroba garcínie

V súčasnosti sa pestuje prevažne v oblasti juhovýchodnej Ázie (India) a centrálnej Afriky. Na našom trhu sa nachádza množstvo potravinových doplnkov s obsahom garcínie. V tomto prípade siahajte po výrobkoch, ktoré obsahujú aspoň 50 % HCA (kyselina hydroxycitrónová). Odborníci odporúčajú vziať si 500 mg pred každým jedlom. Všeobecne sa neodporúča prekročiť dávkovanie 3000 mg za deň. Na internete je dostupný aj extrakt z tejto rastliny. V Kanade je populárna tzv. zelená káva, ktorá sa pije súčasne s užívaním garcínie a zrýchľuje spaľovanie tukov.

Popis garcínie

Garcínia cambodia je ovocie tvarom podobné tekvici. Na rozdiel od tekvíc rastie však na stromoch. Plody môžu mať rôznu farbu v závislosti od odrody. Najrozšírenejšia odroda je sfarbená do zelenožlta. Stromy môžu dosahovať výšku až 700 metrov.

Garcínia gummi a jej účinky

Garcínia cambodia obsahuje derivát kyseliny citrónovej, konkrétne HCA, ktorá blokuje produkciu enzýmov alfa-amylázy, ktoré zodpovedajú za štiepenie škrobov na dextrózu a maltózu. Zabraňuje tiež premene cukrov na tuky tým, že inhibuje produkciu citrátu lyázy. Keď nemá organizmus dané enzýmy k dispozícii, škroby, tuky a cukry, ktoré neboli vstrebané v črevách, sa odplavujú z tela hrubým črevom. V boji s prebytočnými kilogramami boli účinky užívania garcínie dokazované na štúdii. Počas výskumu dodržiavali účastníci nízkokalorickú diétu o objeme 1200 kalórií denne po dobu 8 týždňov. Skupina, ktorej bolo namiesto extraktu z garcínie podávané placebo schudli v priemere 3 kilogramy. Skupina, ktorá užívala garcíniu schudla v priemere v uvedenom období 14 kilogramov.

Garcínia gummi-gutta má okrem vynikajúcich účinkov na proces chudnutia a potláčanie chuti do jedla, aj pozitívny vplyv na znižovanie hladiny stresu. Garcínia gummi-gutta je vhodná aj ako terapia proti depresiám, pretože vyplavuje látky známe ako serotonín. Serotonín má pozitívny vplyv na náladu, kvalitu spánku a pomáha zbaviť sa stresu. Bez dostatočného množstva serotonínu je telo náchylnejšie k prežívaniu chronickej únavy, strate spánku, stresu, úzkosti, emočného prejedanie sa a depresii.

Vedľajšie účinky garcínie

Garcínia je vo všeobecnosti dobre znášaný prostriedok na znižovanie váhy. Je to prirodzený prostriedok, ale aj napriek tomu sa odporúča poradiť sa pred užívaním so svojim lekárom, alebo lekárnikom. Niektoré vedľajšie účinky sa môžu prejaviť, ak užívate lieky na Alzheimerovu chorobu alebo ste diabetik. Garcínia sa neodporúča tehotným a dojčiacim ženám a osobám mladším ako 18 rokov.

Ilustračné foto: Fotolia.com

Prečítajte si viac: Chudnutie s bylinkami – Lapacho
Diskusia k článku Chudnutie s Garcínia gummi–gutta (Garcínia cambodia)

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskusia k článku Chudnutie s Garcínia gummi–gutta (Garcínia cambodia)