Chudnutie s bylinkami – Lapacho

24 júla, 2013 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  3980
chudnutie a čaj lapacho

Čaj lapacho

Lapacho je čaj známy predovšetkým v Južnej Amerike. Je označovaný aj ako čaj Inkov a jeho kôrou sa liečili už aj samotný vládcovia Inkov. Populárny je najmä v Brazílii. V súčasnosti sa pestuje na území Bolívie, Brazílie, Peru a severnej Argentíny. Kôra na prípravu čaju sa získava z odrody stromov Lapacho Corado a Lapacho Morado, ktorá je sfarbená do červena. Do povedomia západného sveta sa Lapacho so svojim liečivými účinkami dostalo až v 90. rokoch 20. storočia. Je obľúbený kvôli blahodarným účinkom na zdravie, a to predovšetkým na proces chudnutia.

Výroba lapacha

Čaj sa pripravuje z kôry stromu. Po zbere kôry je oddelená cenná vnútorná kôra. Táto kôra sa následne suší pri vysokej teplote v tmavej miestnosti. Kôra sa oddelí od listov a zeminy vo vodnom kúpeli. Pri domácej príprave sa používa čajová zmes z kôry stromu lapacho v množstve 4 ČL na liter vriacej vody. Je dobré nechať čaj prevariť ešte 5 minút a následne nechať ešte 15 – 20 minút lúhovať. Pri príprave je nutné vyhýbať sa hliníkovým nádobám.

Popis lapacha

Čaj má charakteristickú silnú zemitú chuť. Ak vám prekáža ťažká chuť čaju, môžete si ho trochu prisladiť.

Účinky lapacha

Lapacho neobsahuje kofeín, ale zato ukrýva množstvo základných vitamínov a minerálov. Obsahuje železo, vápnik, horčík, mangán, jód, bór a bárium. Pôsobí preventívne proti rôznym chorobám a je prírodným antibiotikom. Pravidelné pitie tohto čaju znižuje riziko vzniku artritídy, cukrovky, rakoviny, črevných problémov a infekcií močového traktu. Zmierňuje príznaky chrípky, prechladnutia, popálenín a kvasinkovú infekciu. Je účinný aj ako prostriedok zmierňujúci nežiaduce účinky niektorých liekov na chronické ochorenia. Účinky čaju lapacho sa potvrdili aj pri pacientoch s HIV.

Čaj lapacho a chudnutie

V boji s nadbytočnými kilami je čaj lapacho silným bojovníkom. Odstraňuje z tela toxíny a ťažké kovy. Pomáha odstraňovať usadeniny v cievach. Zlepšuje látkovú výmenu a posilňuje srdce a obehový systém. Pôsobí močopudne, pozitívne na kvalitu spánku a zlepšuje potenciu. Okrem iného, normalizuje aj hladinu cukru v krvi. Je vhodný aj pri rekonvalescencii mononukleózy a boreliózy. Pomáha tlmiť pocit hladu, a tým pádom je vhodný aj pre všetkých dietujúcich.

Nežiaduce účinky lapacha

Čaj Lapacho sa neodporúča deťom do 3 rokov, tehotným a dojčiacim ženám a neodporúča sa ľuďom, ktorý bojujú s nízkym krvným tlakom. Zvážte jeho užívanie aj vtedy, ak máte hnačku.

Ilustračné foto: 123rf.com

Prečítajte si viac: Čaj na chudnutie Pu-erh
Diskusia k článku Chudnutie s bylinkami – Lapacho

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskusia k článku Chudnutie s bylinkami – Lapacho