Chudnutie po pôrode

14 augusta, 2013 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  3275
ako schudnúť po pôrode

Chudnutie po pôrode

Počas tehotenstva sa len málo žien zaoberá tým, koľko priberú. Hlavné je mať zdravé dieťa a pekné tehotenstvo. Svoju pôvodnú váhu získajú mnohé až o niekoľko mesiacov po pôrode. Existuje mnoho „zaručených“ metód ako čo najrýchlejšie vrátiť ručičku na váhe tam, kde sme boli zvyknutí.

Jedným zo zaručených mýtov je chudnutie počas dojčenia, ktoré u niektorých žien funguje zaručene a na iné má úplne opačný efekt. Pravidlom by však malo byť, že počas dojčenia sa vyvarujte akejkoľvek striktnej redukčnej diéty, ak chcete, aby bolo vaše dieťa zdravé. Počas dojčenia je dôležitá pestrá strava bohatá na živiny. V prvom štvrťroku po pôrode sa matka musí sústrediť na zdravú stravu plnú živín, aby čo najrýchlejšie a prirodzene vrátila telu silu, zdravie a kondíciu. Nezdravá strava v tehotenstve či nedostatočne výživná strava po pôrode môže v budúcnosti viesť k oveľa závažnejším zdravotným problémom, napríklad k osteoporóze.

Čítajte: Prečo by nemala chýbať cvikla na tanieri

Diéta matiek po pôrode

Diéta a cvičenia v prvých mesiacoch po pôrode neprichádzajú veľmi v úvahu. Mnoho žien je vyčerpaných neustálym kolobehom dojčenia, nočného vstávania a domácich prác. Je náročné prispôsobovať svoj program ďalšiemu malému členovi rodiny. Samotné dojčenie je namáhavá činnosť, ktorá stojí nemálo síl a kalórií. Ženy, ktoré sú krátko po pôrode, by sa mali s určitosťou vyhýbať akémukoľvek prehnanému cvičeniu. Popri dojčení stačí starostlivosť o domácnosť a bežné domáce práce na to, aby si mamičky spevnili kritické partie a nevyšli z cviku. Dôležité je vyhýbať sa nadmernému stresu, ktorý škodí nielen zdraviu matky, má vplyv na kvalitu a množstvo mlieka, ale aj spomaľuje proces chudnutia.

Čomu sa vyhnúť po pôrode

Samozrejme, dôležité je vyhnúť sa stresu, nadmernému hluku, znečisteniu a udržiavať bezpečný a pokojný domov. Matka by sa mala vyvarovať ochoreniam, prípadne užívaniu chemických liekov. Stavte na bylinkové a prírodné liečivá, ktoré neovplyvňujú kvalitu a množstvo mlieka.

Čítajte: Exotické ovocie, ktoré podporuje trávenie

Pár tipov

-          pár mesiacov po pôrode zaraďujte telesnú aktivitu postupne a pravidelne

-          pravidelne dojčite

-          jedzte potraviny bohaté na bielkoviny

-          vyberajte si potravinové doplnky, ktoré doplnia stratené minerálne a stopové prvky

-          pite viac vody (10 až 12 pohárov denne)

-          vyhýbajte sa tučným a mastným jedlám, ktorých príjem nezaručí väčšie množstvo mlieka

-          riaďte sa pokynmi a radami odborníkov a lekárov

Po pôrode, ale aj počas tehotenstva, zvýšte prísun listovej zeleniny, ktorá vplýva na regeneráciu tkanív a buniek. Dojčiaca matka by si mala dopriať aj celozrnné potraviny, ktoré prirodzene doplnia hladinu sacharidov v tele a zasýtia na dlhší čas. Do stravy zaraďte veľa mliečnych produktov a potravín bohatých na bielkoviny.

Mohlo by vás zaujímať: Diéta po pôrode

Ilustračné foto: Fotolia.com

Diskusia k článku Chudnutie po pôrode

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskusia k článku Chudnutie po pôrode