Ako by mala vyzerať zdravá diéta

12 apríla, 2013 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  5170
bezlepková diéta

Začať zdravo chudnúť a vyberať tie správne potraviny môže byť zložitejšie ako sa zdá, najmä pri toľkej prevahe informácií o nutričných hodnotách. Pri vytváraní vhodného a hlavne zdravého diétneho plánu by sme nemali zabúdať na to, že pre zdravé chudnutie je potrebné prijímať jedlo bohaté na živiny, ale zároveň kaloricky chudobné.

Zdravá diéta

Diétna strava, a strava vhodná na proces zdravého chudnutia, by mala obsahovať najmä potraviny v ich prirodzenej forme. Najviac živín a vitamínov sa nachádza v potravinách, ktoré nie sú v každej samoobsluhe samozrejmosťou. Poobzerajte sa v obchodoch so zdravou výživou či biopredajniach. Pripravte si jedlo bohaté na bielkoviny, s rovnováhou sacharidov a zdravých tukov. Vhodnými zložkami sú chudé mäso, sójové bôby, orechy, hydina, ryby, olivový a ľanový olej, pšeničné klíčky, zelenina, ovocie, hnedá ryža a nízkotučné mliečne výrobky. Nezabúdajme na to, že každá porcia diétneho jedla by mala obsahovať predovšetkým bielkoviny.

Zabudnite na polotovary

Niektoré potraviny, označené ako diétne alebo nízkotučné, sa môžu zdať ako výborné a rýchle riešenie vhodnej stravy na chudnutie. V mnohých prípadoch platí skôr opak. Nepomôžu, naopak, sabotujú snahu zhodiť prebytočné kilá. Zabudnúť treba na mrazené jedlá, vopred pripravené polotovary, balené sušienky, lupienky a studené lahôdky. Obsahujú chemické konzervačné látky, rafinované cukry, sodík, tuky a množstvo soli, ktorá zbytočne v tele viaže vodu. Nezabúdajte, že zdravá diéta je zástancom čerstvých potravín.

Ideálny kalorický príjem

Sledovanie počtu prijatých kalórií je najlepší spôsob ako mať prehľad o ubúdaní kíl na váhe. Ak by sme mali schudnúť 0,5 kila telesnej hmotnosti týždenne, museli by sme znížiť príjem kalórii o 3 500 týždenne. Dobrá pomôcka na sledovanie kalorických hodnôt potravín sú kalorické tabuľky.

Poraďte sa s odborníkom

Pri akejkoľvek diéte, a najmä ak plánujeme drasticky schudnúť, je vhodné poradiť sa s odborníkom na výživu, prípadne so svojim lekárom. Postupujme tak aj pri voľbe vhodnej športovej aktivity a diétnych obmedzeniach. Vyhnete sa tak neželaným a nečakaným zraneniam z náhleho preťaženia organizmu, prípadne problémom s potravinovou intoleranciou a zažívaním.

Ako by podľa vás malo vyzerať zdravé chudnutie a zdravé stravovanie? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti v diskusii pod článkom. Ďakujeme!

Ilustračné foto Fotolia.com

Prečítajte si viac: Ako schudnúť s Dukanovou diétou
Diskusia k článku Ako by mala vyzerať zdravá diéta

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskusia k článku Ako by mala vyzerať zdravá diéta