Aké džúsy sú vhodné pri detoxikačnej diéte

22 mája, 2013 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  6755
recepty a raňajky

Niektoré populárne detoxikačné programy sa neopierajú o žiadny vedecký základ. Stoja skôr na všeobecných poznatkoch a skúsenostiach. Väčšina z  nich v záujme očisty organizmu zredukuje kalórie na minimum, kladie dôraz na zvýšený pitný režim a pitie laxatívnych čajov. Takýto detox vám môže skôr ublížiť ako pomôcť. Ak máte pocit, že váš organizmus potrebuje prečistiť, zamerajte sa na zeleninové a ovocné šťavy, orechy a celozrnné výrobky, proteíny s nízkym obsahom nasýtených tukov, ovocie a zeleninu.

Tieto džúsy sú vhodné pri detoxikačnej diéte

Džús z paradajkovej šťavy

Paradajka je vhodnou alternatívou ovocnej šťavy a pri očiste organizmu nám pre svoju hustotu môže nahradiť polievku. Paradajky obsahujú antioxidant lykopén, ktorý pôsobí preventívne proti ochoreniam srdca, autoimunitným a neurologickým ochoreniam. Paradajky pôsobia preventívne aj proti niektorým druhom rakoviny (pľúc, žalúdka, prostaty).

Šťava z granátového jablka

Pitie tohto druhu šťavy preukázateľne znižuje hladinu zlého cholesterolu v krvi, a to najmä u pacientov trpiacich diabetom a vysokým krvným tlakom. Šťava z granátového jablka je silným antioxidantom a pomáha aj pri procese dialýzy, kedy znižuje riziko vzniku zápalu. Jeden kus plodu granátového jablka obsahuje 15 % odporúčanej dennej dávky vitamínu C. Šťavu z granátového jablka môžete pridať do ľadového čaju, alebo ju piť zriedenú.

Džús z fialového hrozna

Šťava z fialového hrozna môže byť skvelou alternatívou k alkoholickým nápojom. Rovnako ako červené víno obsahuje flavonoidy, ktoré prospievajú najmä srdcu. Hroznová šťava je mierne laxatívum a má antivírusové a antibakteriálne vlastnosti. Obsahuje vitamíny A, B1, B2 a C, rovnako ako minerálne látky chróm a draslík. Vitamín A podporuje dobrý zrak a chróm pomáha telu spracovať cukor. Jeden pohár hroznovej šťavy má 152 kalórií.

Brusnicový džús

Brusnicová šťava je veľmi dobrým pomocníkom pri častých ochoreniach močového ústrojenstva. Má antibakteriálne vlastnosti a prispieva aj k zdraviu ďasien. Ak ste na detoxikačnej diéte, brusnicový džús vám môže nahradiť dávku kofeínu a nemusíte tak piť kávu. Pozor však na sladidlá a kukuričný škrob, ktorý sa občas do brusnicovej šťavy pridáva na zlepšenie chuti.

Ak máte dobré skúsenosti s inými šťavami počas detoxikácie, podeľte sa s nami a môžete uviesť aj recepty na ich prípravu.

Mohlo by vás zaujímať: Hnedá ryža je výživnejšia ako biela ryža

Ilustračná fotka: 123rf.com

Prečítajte si viac: Čo jesť pri zdravom chudnutí
Diskusia k článku Aké džúsy sú vhodné pri detoxikačnej diéte

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskusia k článku Aké džúsy sú vhodné pri detoxikačnej diéte