51 tipov na chudnutie, ktoré skutočne fungujú

30 decembra, 2014 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  8641
51 tipov ako schudnúť

Schudnúť raz a navždy nie je jednoduché

Práve naopak, zdravé a efektívne chudnutie môže byť občas frustrujúce ako jazda na kolotoči, raz ste hore a raz dole. Naším cieľom je dosiahnuť, aby bola cesta za zdravím, kondičkou a vysnenou váhou zábavnejšia a ľahšia. Práve preto sme pre vás pripravili 51 tipov na chudnutie, ktoré skutočne fungujú. Zaveďte čo najviac týchto zdravých, šikovných tipov na schudnutie do svojho života a sledujte, ako perfektne vám to s nimi bude klapať.

Tip na chudnutie 1

Neseďte na zadku

Výskum dokázal, že akoukoľvek prirodzenou fyzickou aktivitou spálite denne neuveriteľných 350 kalórií, čo samozrejme vedie k samotnému schudnutiu. Stačí umyť riad, vstať a prepnúť TV program, alebo sa len tak obšmietať. Majte na pamäti, že sa ráta naozaj všetko! Každý malý kúsok je súčasťou veľkého úspechu, a preto nepodceňujte ani tie najprimitívnejšie činnosti, hýbte sa a efekt sa čoskoro dostaví.

Tip na chudnutie 2

Myslite na šalát

Znie to síce šialene, ale je to tak. Výskumy tvrdia: ak sa nechcete cítiť plní, myslite na to, že jete niečo ľahké. A nie je to iba o psychike, vaša predstava o jedle pôsobí na tvorbu hormónu ghrelín, ktorý zastavuje pocit plnosti. Takže sa namiesto šalátu vo vašom jedle zamerajte na kalorickejšie veci: syr, avokádo, oriešky. Pomáha to tiež pri výbere zdravého jedla, ktoré vyzerá ako maškrta, napríklad: vynikajúci vývar alebo citrónovo-cesnakové krevety so zeleninou.

Tip na chudnutie 3

Nejedzte pred telkou

PO PRVÉ, štúdie opakovane dokázali úzku spojitosť medzi obezitou a časom stráveným pri televízore – a preto televízna buchta a nie televízny zeler. PO ĎALŠIE, štúdie dokázali, že ľudia, ktorí jedia pred TV obrazovkou konzumujú o 280 kalórií viac, ako tí, ktorí pri jedení nesledujú TV. Faktom je, že za každé dve hodiny strávené pri televízore sa riziko obezity zvyšuje o 23% a nie len to, keď pozeráte televíziu, necvičíte alebo spíte. Pekne si sadnite za stôl, zjedzte jedlo, zacvičte si počas reklamnej prestávky a vymeňte hodinu pred televízorom za hodinu cvičenia, a tak budete každým dňom bližšie a bližšie k svojej vysnívanej váhe.

Tip na chudnutie 4

Cvičte

Jasné ako facka. Všetci dobre vieme, že pri cvičení pálime kalórie, ale vedeli ste, že ich naše telo spaľuje aj počas spánku? Takže nie sme na tom až tak zle, ako sme si mysleli. Výskum Harvardovej univerzity z roku 2010, ktorý sa zaoberal chudnutím, odporúča robiť denne 60-minútové mierne intenzívne cvičenie; 30 minút cvičenia tiež preukázalo pozitívny účinok na zdraví, no na úbytku váhy sa takmer nijako neodrazilo.

Tip na chudnutie 5

3 zdravé hlavné jedlá a 2 zdravé snacky

Väčšine ľudí stačia na denný prísun kalórií 3 hlavné jedlá a 2 malé pochúťky. S týmto vedomím si môžete dopredu naplánovať prísun kalórií na každé jedlo a dobrotu, a potom sa toho už len držať. Dbajte na to, aby ste jedli zdravo a vaša vytúžená váha bude na dosah.

Tip na chudnutie 6

Veľa, veľa vlákniny

Dostatočný príjem vlákniny je pri chudnutí veľmi dôležitý. V podstate je to jeden z najpodstatnejších nástrojov, ktorý vám pomáha dosiahnuť ideálnu váhu. Dôvod: spôsobuje pocit plnosti; vláknina totiž absorbuje vodu a tým zväčšuje svoj objem v žalúdku. Ten následne zvyšuje tvorbu leptínu, čo je hormón, vďaka ktorému cítite plnosť. Nájdite si zdroje vlákniny, ktorú ľahko strávite a jedzte ju každý deň, môžete skúsiť napríklad brokolicu, ľanové semienka alebo jablká.

Tip na chudnutie 7

Nevynechávajte žiadne jedlo

Ak to budete robiť, vaše telo si začne pýtať kalorickejšie jedlá namiesto tých zdravých.

Tip na chudnutie 8

Strava a cvičenie, nerozluční súrodenci

Cvičenie samo o sebe neznamená víťazstvo, v skutočnosti je pravdepodobne strava to najdôležitejšie, hoci ak chcete byt naozaj zdraví, potrebujete obe. Ako sa hovorí, hamburger tak ľahko nevytrasieš. Zdravá strava v kombinácii s cvičením, ktoré vás baví, je tá správna cesta k ideálnej figúre.

Tip na chudnutie 9

Vyhýbajte sa skrytým cukrom

Vedeli ste, že jedlo často obsahuje skryté cukry? Aj keď na obale nestojí slovo CUKOR, stále sa vo vnútri môžu skrývať nejaké sladké prísady. Napríklad: kukuričný sirup s vysokým obsahom ovocných cukrov, dextrín, glukóza a fruktóza...a takto by sme mohli pokračovať do nekonečna. Zoznámte sa s týmito cukrami a vyhýbajte sa im na metre.

Tip na chudnutie 10

Stanovte si presný čas na jednotlivé jedlo a držte sa toho

Jasné, vieme, že rutiny sú nudné, ale pokiaľ budete jesť v presnom časovom intervale, vyhnete sa konzumácii neplánovaného jedla. Povedzme si úprimne, často sa stáva, že najdostupnejšie jedlo nie je dvakrát zdravé, preto sa to volá fast food (rýchle občerstvenie) a nie zdravé občerstvenie!

Tip na chudnutie 11

Zabudnite na čarovné tabletky a pseudochudnutie

Chudnutie a udržovanie váhy (to najdôležitejšie) si vyžaduje zmenu vášho životného štýlu od základov, no nikde nie je napísané, že to musíte spraviť okamžite. Začnite pomalými zdravými krokmi a postupne prídete do cieľa. Dôležité je uvedomiť si, že ide o dlhodobú zmenu. Tabletky, či podobné alternatívy na chudnutie možno vyriešia váš problém, no iba nakrátko (s extra balíčkom zdravotných problémov) a potom, ako to už býva zvykom, sa dostaví povestný jojo efekt a vy môžete začať makať odznova! Pozrite sa na to z dlhodobej perspektívy. Denne robte malé zdravé rozhodnutia a nie len že si chudnutie užijete, ale aj výsledok bude oveľa kvalitnejší.

Tip na chudnutie 12

Zakážte si maškrtenie

Vždy to začína rovnako: pohľad na lepkavú sladkú polevu alebo lahodná vôňa škorice. Aj emócie hrajú svoju rolu. Taký jablkový koláč po nevydarenom dni môže vo vás vyvolať príjemný pocit domova alebo pracovný týždeň zakončíte čínou. V skutočnosti nemáte chuť na jedlo, ale na pocit spojený s ním. Takže keď budete mať nabudúce zase chúťky, zastavte ich, uvedomte si pocit, ktorý hľadáte a nájdite inú cestu, nezávislú od jedla. Ak sa vám to nepodarí hneď, uvedomte si, že pomaly ďalej zájdete.

Tip na chudnutie 13

Pite zelený čaj

Zrejme to nie je pre vás žiadna novinka, ale zelený čaj napomáha chudnutiu. Dôvodom je, že zelený čaj obsahuje obdivuhodné množstvo antioxidantov, známych ako katechíny. Vedci prišli na to, že zelený čaj je nie len zdraviu prospešný, ba čo viac, zabraňuje hromadeniu tuku vo vnútri tukových buniek.

Tip na chudnutie 14

Nepite kalórie

Väčšina malinoviek, je len voda napumpovaná cukrom. Džús je veľmi bohatý na prírodné cukry čo znamená, že je dosť kalorický, takže 1 pohár denne je tak akurát. Alkohol je rovnako kalorický, navyše neobsahuje takmer žiadne nutričné hodnoty (v podstate je to jed), tak sa radšej vyvarujte jeho nadmernej konzumácii.

Tip na chudnutie 15

Jedzte mliečne výrobky

Štúdie dokazujú, že kalcium nájdené v mliečnych výrobkoch zvyšuje množstvo spálených kalórií v každej bunke. Princíp znie: čím viac kalcia v bunke, tým viac spálených kalórií. Len sa uistite, že váš výrobok je nízkotučný. Ak máte intoleranciu laktózy, siahnite po iných zdrojoch kalcia, napr.: tmavá listová zelenina, mandle, ovos alebo losos.

Tip na chudnutie 16

Vyčistite si okolie

Ak chcete skutočne schudnúť, zbavte sa všetkých rád o tom, čo máte jesť: vyhoďte staré kuchárky a namiesto nich si pred spaním prezerajte „zdravé“ knihy o varení. Žiadna zmrzlina, žiadne muffiny. Ignorujte reklamy na nezdravé jedlo a marketing, ktorý vám sľubuje stratu váhy a radšej si pozrite nejaký program o zdravom jedle. Vyhnite sa v práci pochúťkam v kuchynke a zapojte do vášho plánu za zdravím aj kolegov (no nezabúdajte, že koniec koncov je to najmä na vás). Inak povedané, rozhliadnite sa okolo seba a vyhláste: „Ja som tu pánom!“

Tip na chudnutie 17

Zaplaťte si osobného trénera

Motivácia je základ a keď vás má kto kopať do zadku, dokážete aj nemožné. Jasné, že to nie je len o tom, ale tréner vám ukáže ako sa správne hýbať, ako sa naštartovať, či upokojiť tak, aby ste sa nezranili. Na druhú stranu osobný tréner môže byť trochu drahý špás, a práve preto existujú rôzne fantastické programy na cvičenie.

Tip na chudnutie 18

Varte menšie porcie

Pokiaľ si navaríte len toľko, koľko chcete zjesť, vyhnete sa zákerným dupliam, ktoré vás vrátia o krok späť.

Tip na chudnutie 19

Majte pri sebe ľahký zdroj bielkovín

Už sme hovorili o tom, že bielkoviny napomáhajú chudnutiu, no väčšina z nich sa nedá len tak zobrať so sebou a schovať do vrecka. Preto sa vždy uistite, že máte po ruke malú proteínovú bombu. Napríklad varené vajíčka, proteínový prášok, oriešky alebo plátky sušeného mäsa. Udržiavanie hladiny bielkovín v tele vám zaručí, že schudnete tuky a nie svaly.

Tip na chudnutie 20

Potraviny s nízkym glykemickým indexom

Podľa výskumov má konzumácia GI potravín úžasný účinok na chudnutie (najmä u žien)- ľudia v skupine s nízkym glykemickým indexom spálili dvakrát viac kalórií, ako tí v skupine s vysokým GI. Jedzte šošovicovú polievku, banány alebo ďalšie produkty s nízkym GI.

Tip na chudnutie 21

Prežúvajte, prežúvajte a ešte raz prežúvajte

Je dokázané, že ľudia s priemernou telesnou hmotnosťou prežúvajú približne 15 krát, a naopak ľudia s nadváhou len 12 krát, tak skúste požuť jedlo viackrát. Nielen, že budete pomalšie jesť, bude vám aj lepšie tráviť a stimuluje to vaše chuťové bunky, čím sa vyhnete konzumácii extra kalórií, obsiahnutých v korení.

Tip na chudnutie 22

Viac bielkovín

Vedci odporúčajú jesť potraviny bohaté na bielkoviny. Dôvod je prostý, bielkoviny napomáhajú udržiavaniu svalovej hmoty a úbytku telesného tuku, zatiaľ čo vy chudnete. Taktiež obsahujú veľa Peptidu YY (PYY), ktorý potláča chuť do jedla. Je potrebné poznať vhodné množstvo, pretože príliš veľa bielkovín sa môže negatívne odraziť na činnosti obličiek. Majte to na pamäti!

Tip na chudnutie 23

Nepreháňajte to s ovocím

Všetci máme radi ovocie, je to predsa perfektná náhrada za sladkosti a koláčiky, no kľúčom je miera. Ovocie je napustené prírodnými cukrami, napríklad hrozno je takmer samý cukor a existujú dôkazy, že sladké jedlo vyvoláva pocit hladu. Berte teda ovocie ako maškrtu a nenapchávajte sa ním. Vymeňte niektoré ovocie za zeleninu alebo si nájdite ovocie s nízkym glykemickým indexom. Mladý hrášok, plátky uhorky, zeler alebo čokoľvek, čo vám napadne. Skúste si robiť výživové bomby zo zdravého ovocia.

Tip na chudnutie 24

Posilňujte

Vaše telo bude svalnatejšie a práve svaly podporujú činnosť vášho metabolizmu, čo znamená, že spálite viac a to nie výlučne pri cvičení. Výsledok je krajšie a pevnejšie telo a tuky spálené zadarmo. Pokiaľ ste žena, nemusíte mať strach z obrovských svalov, sú to len fámy, pretože ženy nemajú prirodzený testosterón. Výskumy dokázali, že keď človek zdvíha 85% svojho osobného maxima 8 krát po sebe, spaľuje 8 násobok toho, čo by spálil pri posilňovaní s menším závažím a viacerými opakovaniami. Rada znie: ťažké, ale s mierou.

Tip na chudnutie 25

Zamerajte sa na krátkodobé a dlhodobé ciele

Ľudia, ktorí úspešne schudli a svoju váhu si udržiavajú, majú svoje krátkodobé aj dlhodobé ciele jasne stanovené. Vytvorte si vlastný dlhodobý plán, a potom ho rozkúskujte na menšie, dosiahnuteľnejšie denné, týždenné a mesačné krôčiky. Náš tip: pre väčšiu motiváciu si stanovte ciele, ktoré budú na prvý pohľad vyzerať ako ľahko dosiahnuteľné. Navyše, nedávne štúdie dokázali, že ak na vás prídu zase chúťky a vy sa zameriate na svoje krátkodobé aj dlhodobé ciele, aktivuje sa tým činnosť prefrontálneho kortexu, ktorý potláča chuť na maškrty a ako bonus, zvyšuje schopnosť odolať pokušeniam.

Tip na chudnutie 26

Vo dvojici ide všetko lepšie

Nájdite si parťáka, ktorý má rovnaký cieľ ako vy a myslí to fakt vážne. Dohodnite sa na vašom pláne a skočte do toho spolu so vzájomnou podporou.

Tip na chudnutie 27

Bacha na skryté kalórie

Mnoho z bežných jedál obsahuje kalórie, ktoré sa na nás veľmi ľahko nalepia. Obzvlášť si dajte pozor na maličkosti, ktoré v skutočnosti obsahujú veľké množstvo kalórií.

Tip na chudnutie 28

Cvičenie, ktoré vás baví

Aj keď si väčšina ľudí spája chudnutie s fitnescentrom, neznamená to, že musíte do fitka chodiť aj vy. Existuje ďalších x možností, od basketbalu, cez behanie až po horolezectvo. Robte to, čo vás skutočne baví a chudnutie si užijete oveľa viac. No uistite sa, že pri tom spaľujete dostatok kalórií. Golf je síce zábava, ale určite pri ňom neschudnete, jedine, keby ste hrali s dvoma palicami naraz a behali po celom ihrisku.

Tip na chudnutie 29

Pokladajte príbor, keď žujete

Aj vy jete príliš rýchlo? Problém je, že odkedy začnete jesť, mozog potrebuje 20 minút, kým vám oznámi, že už máte dosť. Inak povedané, pokiaľ jete príliš rýchlo, mozog nemá dosť času, aby vám stihol povedať: „Hej, ešte jednej hlt a praskneš!“ Jedzte pomaly a dajte mu šancu vyslať signál, a tým sa vyhnúť prejedaniu.

Tip na chudnutie 30

Nejedzte očami

Každý rád okukuje pútavé fotky lahodného, sladučkého jedla priam k zahryznutiu, ktoré je pre nás zakázané. Neurovedci prišli na to, že slintanie nad takýmito obrázkami podnecuje skutočný emocionálny a fyzický hlad - aké nečakané! A aby toho nebolo málo, u ľudí s nadváhou sú tieto prejavy oveľa intenzívnejšie. Pohľad na obrázky lahodného jedla zvyšuje hladinu grelínu, ktorý je zodpovedný za pocit hladu a navyše ľudia, hľadiaci na jedlo z obrázku sú náchylnejší na prejedanie sa, ako ľudia, ktorí majú skutočné jedlo rovno pod nosom! Nenechajte sa znásilňovať lákavými obrázkami a pozrite si radšej fotky zdravého jedla alebo nejaké zaujímavé cviky.

Tip na chudnutie 31

Nejedzte postojačky

Bolo dokázané, že ľudia majú tendenciu jesť viac a rýchlo, keď pri tom stoja a nesedia za stolom. Z psychologického hľadiska je jednoduchšie obmedziť tie mini pochúťky, ktoré jeme mimo hlavných jedál, pretože nakoniec sa všetky kalórie aj tak zrátajú, čo pre chudnutie rozhodne nie je dobré. Len čo ste dosiahli ideálnu zdravú váhu, jedzte vždy keď pocítite hlad. Natrénujete tak svoje stravovacie návyky držať sa zdravého plánu. Vždy keď sa prichytíte pri tom ako jete postojačky, znamená to, že dopĺňate zásoby v nesprávnom čase. Odložte si to radšej na čas naplánovaný v jedálničku alebo jedzte zdravo.

Tip na chudnutie 32

Nenakupujte hladní

Áno vieme, keď ste hladní a idete nakupovať, nahádžete do košíka skoro celý obchod na čele so sladkosťami a čipsami. Má to svoj dôvod, a to taký, že keď pociťujete hlad, váš mozog vyšle signál vybrať čo najviac kalorické jedlo. Mňam, to najvhodnejšie pre chudnutie...no to určite! Na to, aby ste mohli ďalej cestovať za svojou vytúženou postavou sa najskôr pekne napapajte niečoho zdravého a až potom choďte nakupovať.

Tip na chudnutie 33

Naložte si na tanier

Nejedzte priamo z hrnca, naložte si svoju porciu do misky alebo na tanier a zvyšok zabaľte a odložte. Vďaka tomu si neskôr nepôjdete dať ešte jeden, či dva kúsky navyše, najmä ak zvyšok jedla zabalíte naozaj poriadne.

Tip na chudnutie 34

Buďte flexibilní

Dodržiavať príliš dôkladné a disciplinované stravovacie návyky nie je žiadna zábava. Ale môže byť, ak pri tom myslíte na to, že ste na ceste ku zdravému a peknému telu. Budete robiť chyby a budú dni, kedy si budete možno búchať hlavu o stenu, prečo vlastne toto všetko robíte. Ale keď to nevzdáte a uvidíte a pocítite skutočný výsledok vašej snahy, uvedomíte si, že to stálo za to! Rocky to vystihol najlepšie: „Nezáleží na tom koľkokrát spadneš. Dôležité je spadnúť a znova sa postaviť.“ Je podstatné, aby ste dodržiavali plán každý deň, zabávali sa pri tom a efekt sa dostaví skôr, ako sa nazdáte.

Tip na chudnutie 35

Odpustite si jedlo vonku

Uvedomte si, že keď sa idete najesť do reštaurácie, ťažko ovplyvníte veľkosť porcie, spôsob prípravy jedla či jeho dochucovania. Skôr ako sa teda vydáte maškrtiť preč z domu, poobzerajte sa po reštauráciách so zdravou stravou. A ak to znamená, že budete vyberavý zákazník, tak nech! Veď koniec koncov čašníka vidíte prvý a posledný krát a zdravie s vami kráča celý život.

Tip na chudnutie 36

Najskôr zelenina

Zelenina (predovšetkým tmavozelená listová a kapustová zelenina) je nutrične veľmi bohatá a dokáže človeka naozaj zasýtiť, čo znamená menej priestoru pre nezdravé hlúposti. Človek potrebuje denne prijať veľkú dávku zeleniny, a to minimálne 7 krát denne a čím viac, tým lepšie. Asi jedinou výnimkou sú zemiaky, ktoré obsahujú slušné množstvo kalórií.

Tip na chudnutie 37

Polievka je základ

Jedlo v tekutej forme sa absorbuje pomalšie a obsiahnutá voda sa v žalúdku chová ako nafukujúca sa bublina, vďaka čomu sa budete cítiť najedení.

Tip na chudnutie 38

Pohybujte sa v práci

Povedzme si to na rovinu, veľa z nás pri práci väčšinu času sedí na zadku. Skúste sa občas postaviť od stola, dať si krátku pauzu, prehodiť zopár slov s kolegami osobne a nie cez mail, alebo sa prebehnite po schodoch. Ak sa vám to zapáči, vyskúšajte pracovať za stolom postojačky. Cestujete vlakom? Fajn, tak počas toho stojte a spaľujte! Opakovanie je matka múdrosti, tak nezabúdajte, že každý malý krok predchádza väčšiemu výsledku.

Tip na chudnutie 39

Odmeňte sa

Spíšte si zoznam odmien, ktorý vás bude motivovať k dosiahnutiu vášho štíhlejšieho sna. Žiadne odmeny v podobe jedla, nech to je niečo dosiahnuteľné a reálne, napríklad: pozrieť si film, ísť nakupovať alebo čokoľvek, čo vám prebehne hlavou.

Tip na chudnutie 40

Strážte si víkendy

Ľudia dokážu dodržiavať pravidlá zdravého stravovania, keď sa držia rutiny pracovných dní, no s víkendom prichádza aj sloboda a chuť odviazať sa v štýle -porušiť všetky pravidlá a stávky. Cez víkend nemôžete poľaviť, práve naopak, musíte byť silní. Jeden spôsob, ako to dokázať, je dovoliť si každý víkend jeden prehrešok. Neberte to ako náhradu za celý týždeň bez dezertu, ale skôr tak, že sa budete cítiť oveľa lepšie a pokojnejšie, keď si občas dovolíte jednu maškrtu. Upozornenie: v žiadnom prípade nedovoľte, aby váš jeden víkendový prehrešok prerástol na celý víkend prehreškov, inak riskujete, že vaša námaha počas týždňa vyjde celkom nazmar! Niektorí sa zaobídu aj bez jediného víkendového prehrešku, ale to záleží už len na vašej voľbe.

Tip na chudnutie 41

Počítajte kalórie

Výskumy dokázali, že ľudia, ktorí si rátajú príjem kalórií, majú oveľa väčšiu úspešnosť v chudnutí, ako tí, ktorí to neriešia. Vďaka tomu si zostavíte primeranú stravu a ľahšie odhalíte niektorých vysokokalorických páchateľov.

Tip na chudnutie 42

Pite vodu

Žiadne kalórie, maximálny hydratačný účinok – ešte niečo? Pokiaľ chcete, aby bolo vaše telo nonstop hydratované, nešetrite s vodou. Pokojne pridajte zopár plátkov citrónu a nápoj bude o to lahodnejší.

Tip na chudnutie 43

Jedzte melón

Nedávne výskumy prišli na to, že skupina (zvierat), ktorá jedla melón zaznamenala 50%-ný pokles upchávania ciev, zvýšenie hladiny citrulínu (všeobecne zdraviu prospešné) a zastavenie priberania o neuveriteľných 30%. Melón je naozaj veľmi chutný, plus dbajte na to, aby ste zjedli všetko až po kôrku, lebo práve tam sa nachádza skutočné bohatstvo citrulínu.

Tip na chudnutie 44

Nájdite si motiváciu

Začiatky sú vždy ťažké, pri chudnutí si to vyžaduje množstvo malých zdravých rozhodnutí každý deň. Keď si máte vybrať medzi kúskom koláču a kúskom ovocia, vaše chuťové kanáliky vám rozhodne odporučia koláč. Práve preto si chudnutie vyžaduje kopať hlboko už od základov, musíte vedieť prečo to robíte a prečo je to pre vás dôležité. Ak budete presvedčení, že to má pre vás význam, určite sa rozhodnete pre zdravšiu možnosť. Nevadí, ak sa dopustíte chýb, je to v poriadku, dôležité je znova sa dostať na tú správnu zdravú koľaj.

Tip na chudnutie 45

Žujte žuvačku počas varenia

Ak si občas odrypnete z jedla počas varenia, skúste to vyriešiť žuvačkou. Dodá vám svieži dych a zníži celkový príjem kalórií.

Tip na chudnutie 46

Zistite koľko kalórií potrebujete

Chudnutie je v zásade celkom jednoduché: spáliť viac kalórií (energie), ako prijať. Ak chcete schudnúť, musíte znížiť svoj potrebný počet kalórií na deň o 500, no v prvom rade treba vedieť koľko kalórií denne potrebujete prijať. Bez toho je to ako strieľať na terč so zaviazanými očami.

Tip na chudnutie 47

Dajte zbohom esenciálnym tukom

Tuky sú v podstate prázdne kalórie, vysokokalorické jedlo s takmer žiadnou nutričnou hodnotou: hovädzia masť, maslo, masť do cesta. Ide o tuky, ktoré zostávajú tuhé pri izbovej teplote, pridávajú sa do jedál, aby zviedli vaše chuťové bunky a nájdete ich aj ako prirodzenú súčasť niektorých pokrmov: koláče, keksíky, syr, pizza, či slaninka. Nie že by boli nevyhnutne škodlivé, v primeranom množstve je to OK, no problém je, že niektorí ľudia to fakt preháňajú.

Tip na chudnutie 48

Zdravé neznamená nízkokalorické

Hlavne pokiaľ hovoríme o jedlách bohatých na tuky a olej, napríklad avokádo obsahuje 145 kalórií, zatiaľ čo olivový olej obsahuje neskutočných 120 kalórií na polievkovú lyžicu! Takže, ak ste si mysleli, že sú zdravé, ste na veľkom omyle, pri chudnutí vám určite nepomôžu. Nájdite potraviny, ktoré sú skutočne zdravé aj nízkokalorické a jedzte ich vždy, keď máte hlad: zeler, špenát, cottage cheese či mrkva.

Tip na chudnutie 49

Pozor na šalátový dresing

Väčšina šalátových dresingov obsahuje veľké množstvo kalórií, napríklad 2 lyžice Francúzskeho dresingu predstavujú asi 150 kalórií. Schvaľujeme zdravé tuky, ale v zdravom množstve, inak toho veľa nezhodíte. Nízkokalorické dresingy sú iste zdravším variantom: vytlačený citrón, balzamikový ocot alebo salsa sú vysoko výživné.

Tip na chudnutie 50

Dovidenia polotovary

Väčšina polotovarov je prešpikovaná cukrami a stuženými tukmi a zároveň obsahuje len zlomok nutričných hodnôt, ktoré nájdete v zdravom surovom jedle. Okrem toho, diétne potraviny sú zvyčajne plné chemikálií, ktoré vo svojom tele zaiste nechcete. Ak je zdravie a chudnutie vašou prioritou, zabudnite na polotovary.

Tip na chudnutie 51

Používajte tieto tipy

Už vás počujeme: toto že je rada? Áno je. Vezmite aspoň zopár z nich a roztrúste ich do svojho každodenného života. Pomôžu vám dosiahnuť skutočne obrovský úspech pri chudnutí, veď vyskúšajte a sami uvidíte tú zmenu!

Chcete poznať ďalšie tajomstvá a tipy efektívneho chudnutia?

Ďalších 101 tipov nájdete v našom eBooku 101 tipov ako schudnúť, ktorý si môžete kúpiť so 40% zľavou tu alebo v Martinuse. A ak hľadáte inšpiráciu pre zdravé a chutné recepty, určite siahnite po eBooku 101 receptov na schudnutie, ktorý si môžete kúpiť tu alebo tiež v Martinuse.

Aké sú vaše tipy na zdravé schudnutie?

Podeľte sa o ne v diskusii pod článkom, ďakujeme!

Diskusia k článku 51 tipov na chudnutie, ktoré skutočne fungujú

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskusia k článku 51 tipov na chudnutie, ktoré skutočne fungujú