24 dôvodov, prečo sa vám ešte nepodarilo schudnúť

27 októbra, 2013 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  6842
ako schudnúť

Aj keď sa dennodenne trápite v posilňovni a začali ste sa zdravo stravovať, nemusí to hneď znamenať, že kilá pôjdu rapídne dole tak, ako ste dúfali. Dôvodov môže byť viacero. Stačí minimálny zásah do každodenného režimu a očakávané výsledky sa dostavia. Pozrite sa na zoznam najčastejších previnilcov, ktorí maria vaše úsilie:

Možno to preháňate so zdravým jedlom

Orechy, avokádo, celozrnné cestoviny, olivový olej a horká čokoláda sú prirodzené a zdravé, ale obsahujú kalórie. Je potrebné sledovať veľkosť porcie. Avokádo má síce veľa priaznivých účinkov na zdravie, ale aj viac ako 200 kalórií.

Neraňajkujete

Vynechať raňajky sa môže zdať ako skvelý spôsob chudnutia a znižovania množstva prijatých kalórií. Vaše telo si však bude vytvárať zásobu tuku, pretože mu bude chýbať energia z prijatej stravy. Netreba zabúdať na fakt, že ľudia, ktorí pravidelne raňajkujú, strácajú väčšie množstvo kilogramov a rýchlejšie, pretože ráno naštartujú svoj metabolizmus. Neraňajkujte len tak hocičo. Naložte si na tanier veľkú porciu bielkovín a vlákniny, ktorá udrží pocit sýtosti a dodá energiu.

Nekontrolujete veľkosť porcií

Aby bola vaša diéta vyvážená, je potrebné poznať správnu veľkosť porcií. Merajte pomocou pohárov a lyžíc a dajte tak svojmu telu správny signál. Postupne sa naučíte jesť v ten správny čas a správne množstvo.

Jete postojačky

Raňajkovať opretý o chladničku v chvate nie je dobré pre váš zažívací systém. Najlepšie je nájsť si čas na raňajky, prípadne inú dennú stravu a rozdeliť si čas aj na iné aktivity. Treba pamätať nato, že stresovaný organizmus ukladá viac tuku.

Nemáte dostatok spánku

Možno sa vám zdá, že zdravý životný štýl si vyžaduje veľa času a pri pravidelnom tréningu vám nezostáva čas ani na spánok. Dostatočná doba spánku je však potrebná pre regeneráciu organizmu a správne fungovanie metabolizmu. Je vedecky dokázané, že nedostatok spánku spôsobuje vyšší apetít.

Čítajte: 3 tvrdé kroky, ktoré vám zaručene pomôžu schudnúť

Príliš veľa nízkotučných potravín

Stravovať sa výlučne nízkotučnými potravinami môže mať dvojaký rozmer. Nízkotučné potraviny sú totiž plné konzervačných látok, umelých prísad a zvýrazňovačov chuti, ktoré síce nemajú vysoký obsah kalórií, ale svojou nevýraznou chuťou znásobujú pocit hladu. Skúste siahnuť po klasických potravinách s obsahom všetkých látok, aj tuku, ale znížte veľkosť porcií.

Nejete dostatok zeleniny

Každý z nás by mal denne skonzumovať 5 až 7 porcií ovocia a zeleniny. Ľudia, ktorí sú v diétnom režime by mali počet porcií ešte zvýšiť. Pri diétnom režime je dôležitý najmä prísun vlákniny a vitamínov, ktoré ovocie a zelenina obsahujú. Viac zeleniny pomôže spáliť viac kalórií.

Prechádzka so psom nestačí

Aj krátky pobyt na čerstvom vzduchu je prínos. Ak sa však snažíte schudnúť, nebude vám len táto telesná aktivita postačovať. Vsaďte skôr na beh, spinning alebo intenzívny 30-minútový tréning v posilňovni.

Krájajte na malé kúsky

Krájanie jedla na malé kúsky sa vám môže zdať detinské, ale vedecké štúdie preukázali, že menšie sústa vás zasýtia na dlhšiu dobu. Teda čím menšie kúsky jedla budete krájať, tým menej toho zjete.

Neprestali ste piť sýtené nápoje

Aj keď je na prvý pohľad jasné, že sóda neobsahuje žiadne kalórie, predsa môže sabotovať vaše redukčné úsilie. Aj diétna sóda, alebo cola, môže predĺžiť dobu chudnutia až o 500 %. To znamená, že proces chudnutia sa pri ľuďoch, ktorí si doprajú sýtené nápoje aj počas chudnutia môže predĺžiť až 500-násobne.

Čítajte: Chudnutie s bylinkami - Lapacho

Partner neladí na tej istej vlnovej dĺžke

Partner, ktorý sa s vami naladí na tú istú redukčnú nôtu a prispôsobí svoj režim vašej diéte a cvičeniu, môže byť pre vás veľkou pomocou. Ak však máte partnera, ktorý odmieta zmeniť svoje stravovacie návyky, môže práve v tom byť zádrhel vášho chudnutia.

Ste závislí na polevách a topingoch

Šalát je to najzdravšie jedlo, aké si môžete dopriať. Samozrejme len v tom prípade, že si naň nepoložíte plátky slaniny, alebo nenastrúhate kalorický syr. Zvážte, či je vôbec pridanie dressingu alebo syra dôležité. Pre informáciu, napríklad 10 krutónov vám pridá 100 kalórií.

Nepijete vodu

Okrem toho, že voda udržiava organizmus hydratovaný, pomáha aj v procese chudnutia. Ak pred jedlom vypijete pohár vody, je vedecky dokázané, že zjete menšie množstvo jedla. Pitie studenej vody môže dokonca zrýchliť metabolizmus.

Málo času na zábavu

Proces chudnutia vám môže spôsobovať stres. Myslite nato, že každá námaha musí byť odmenená a odmeňte sa krátkym relaxom, posedením s priateľmi či rodinou.

Očakávate veľa a ihneď

Ak sa spoliehate na to, že daný diétny program, ktorý dodržiavate, spôsobí, že z vás kilá doslovne opadnú za mesiac, treba tomu nechať viac času. Odporúča sústrediť sa viac na samotné chudnutie, ako strácať čas a trápiť sa každodenným vážením. Nájdite si cieľ, ktorý chcete dosiahnuť. Napríklad zmestiť sa do starých džínsov.

Čítajte: Ako najlepšie a najefektívnejšie naštartovať metabolizmus

Pravidelné večere v reštaurácii

Raz za čas malé posedenie v reštaurácii so starostlivo vytipovanými diétnymi maškrtami ako relax nezaškodí, dokonca sa odporúča. Ak si ho však doprajete pravidelne a neodpustíte si predjedlo, dezert, sladký nápoj a prípadne si zvyšky ešte necháte zabaliť domov, nie je žiadnym prekvapením, že nemôžete schudnúť. Snažte sa nájsť zdravý variant svojho obľúbeného reštauračného jedla, prípadne si raz za čas doprajte šalát.

Nevediete si stravovací denník

Písať si každé prijaté jedlo je jednoduchým návodom, ako sledovať svoj kalorický príjem. Podľa vedeckých štúdií sú v chudnutí oveľa úspešnejšie ženy, ktoré si vedú stravovací denník a pozorne si zapisujú každé prijaté jedlo.

Cvičíte nalačno

Ak ráno cvičíte nalačno, výskumy ukázali, že viac kalórií strácate so svalov ako z tuku. Zvoľte pred tréningom ľahké raňajky. Nepomôžu len vašim svalom, ale aj vám podať lepší výkon.

Zameriavate sa len na kardio

Ak v posilňovni automaticky zamierite len k bežiacemu pásu či rotopedu, vynechávate jednu z najdôležitejších častí fitnes skladačky. Posilňovanie zdvíhaním činiek alebo závaží buduje vašu svalovú hmotu a zlepšuje metabolizmus.

Jete bez rozmyslu

Maškrtenie pri počítači alebo televízii môže zruinovať akékoľvek redukčné úsilie. Na jedlo si vyčleňte zvláštny čas bez rušivých vplyvov. Pri televízii alebo počítači si často totiž ani neuvedomíme, koľko sme toho zjedli.

Čítajte: Chudnutie s čiernym korením

Nosíte príliš veľké oblečenie

Je to síce pohodlné, ale v zrkadle v tom nevyzeráte príliš dobre. Nosenie voľného oblečenia môže spôsobiť stratu motivácie do cvičenia. Cvičte vždy v oblečení, ktoré kopíruje vaše kontúry, aby ste videli ako sa rysuje svalstvo, prípadne kde vám ešte treba pridať.

Málo jete

Netrápte sa hladom a neodkladajte si kalórie na neskôr. Zamerajte sa skôr na malé  a časté porcie. Hladujúce telo si ukladá akúkoľvek energiu do zásoby tuku, a preto nedajte šancu svojmu organizmu ukladať zásoby.

Jete nesprávne jedlo po cvičení

Po cvičení by ste si mali dopriať len malú desiatu, ktorá by nemala presiahnuť viac ako 150 kalórií.

Neodpustíte si prehrešok

Ak si jeden večer doprajete hranolčeky, prípadne slávny mamin domáci zákusok, mali by ste sa na druhý deň naladiť späť na diétnu koľaj. Ak by ste chceli vyrovnať svoj kalorický príjem, každý prehrešok by na druhý deň stál 600 kalórií, ktoré treba vynechať.

Mohlo by vás zaujímať: Schudnite bez cvičenia, viac spite

Ilustračné foto: Fotolia.com

Diskusia k článku 24 dôvodov, prečo sa vám ešte nepodarilo schudnúť

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskusia k článku 24 dôvodov, prečo sa vám ešte nepodarilo schudnúť