10 tipov ako pomôcť schudnúť obéznemu dieťaťu

22 júna, 2012 0 komentárov Zdieľať Zobrazení :  5180
ako schudnúť - obézne dieťa

Nadváha a obezita v dospievajúcej populácii sa stáva závažným problémom. V Amerike trpí obezitou jedno dieťa z troch, podľa American Heart Association. Pomôcť dieťaťu schudnúť zlepší jeho zdravotný stav a zníži sa tak aj riziko vzniku závažných zdravotných problémov.

Ponúkame vám 10 tipov ako pomôcť schudnúť vášmu dieťaťu, ktoré trpí nadváhou.

Pripravujte deťom desiatu

Vysoký kalorický príjem počas dňa vedie k nárastu telesnej hmotnosti u dospelých aj detí. Zdravé desiaty pre deti pomôžu udržať správny energetický príjem medzi hlavnými jedlami, zatiaľ čo vysokokalorické jedlo sa premieňa v tele na tuk.

Menej cukrov

Potraviny obsahujúce veľa cukru spolu s nedostatkom telesnej aktivity vedú k priberaniu na váhe. Obmedzte u detí konzumáciu potravín s pridaným cukrom, ako sú napríklad sladkosti, cukríky, sladké vody a sladené cereálie. Kupujte radšej prírodne sladké potraviny. Môže to byť napríklad čerstvé alebo sušené ovocie. Alebo vyskúšajte ľadové ovocné drene.

Domáca zdravá strava

Zdravé a správne stravovacie návyky získava dieťa z domu. Zdravé, doma pripravené jedlo dodáva telu potrebné živiny a zároveň máte kontrolu nad prijatými kalóriami. Dieťa sa doma učí a osvojuje si stravovanie, počas ktorého sa bude riadiť aj v inom prostredí. Ak dieťaťu chýbajú znalosti, je veľmi pravdepodobné, že siahne po nízkohodnotných potravinách v škole, u kamarátov či vonku. Naučte svoje dieťa správnemu výberu potravín a vysvetlite mu výhody konzumácie zdravých potravín.

Zvýšenie fyzickej aktivity

Fyzická aktivita je nevyhnutná, aby dieťa zostalo zdravé a chudé. Menej videohier a televízie a viac pohybu na čerstvom vzduchu dokážu divy. Veďte ho k aktívnemu životného štýlu, prihláste na šport alebo si s ním zahrajte aktívnu hru doma alebo vonku každý deň. Ak chcete, aby vaše dieťa schudlo, ideálny čas pravidelnej fyzickej aktivity je 60 minút.

Kolektívny šport

Zapojenie sa do kolektívneho športu poskytuje zábavnú formu zvýšenej fyzickej aktivity, čím prostredie vytvára pocit spolupatričnosti. Vaše dieťa sa učí zručnosti pre konkrétny šport a zlepšuje si zároveň celkovú koordináciu a kondíciu. Kolektívny šport sa uskutočňuje pravidelne každý týždeň, takže vaše dieťa pravidelne cvičí.

Rozprávajte sa

Rozhovor s dieťaťom môže riešiť situáciu. Vyhnite sa obviňovaniu a vyjadrovaniu zlých pocitov o tom, že sú obézni. Namiesto toho sa zamerajte na vyzdvihnutie zdravotných výhod žitia zdravým životným štýlom. Stanovte si spolu s dieťaťom ciele, ktoré povedú k zdravému chudnutiu a neustále ho povzbudzujte. Taktiež ho podporujte v tom, aby sa pýtalo na všetko, čomu nerozumie.

Navštívte lekára alebo dietológa

Pravidelné lekárske prehliadky vášho dieťaťa pomáhajú pri prevencii rôznych ochorení. Lekár vám taktiež môže pomôcť objasniť pôvod vzniku obezity, taktiež vám poskytne tipy na zdravé chudnutie.

Zdravé návyky

Zdravé zmeny vo svojom živote sú príkladom pre vaše dieťa. Diskusia o zmenách, ktoré chcete urobiť, sú správnym ukazovateľom pre dieťa, že každý sa musí snažiť. Rodinný prístup k zlepšeniu zdravia a chudnutiu vytvára pocit jednoty.

Stála podpora

Bezpodmienečná láska a podpora dáva vášmu dieťaťu lepší pocit k sebaúcte. Dajte vedieť dieťaťu, že ho milujete, bez ohľadu na to, koľko váži, ale že mu chcete pomôcť žiť zdravšie. Neustále dieťa povzbudzujte.

Oslávte úspech

Dokonca aj malý krok smerom k zdravej hmotnosti si zaslúži uznanie. Oslávte už aj malý úbytok na hmotnosti, zdravšie životné rozhodnutie a celkové úsilie smerom k zdravšiemu životnému štýlu.

Ilustračné foto © Prod. Numérik - Fotolia.com

Prečítajte si viac: Zdravé potraviny na chudnutie
Diskusia k článku 10 tipov ako pomôcť schudnúť obéznemu dieťaťu

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskusia k článku 10 tipov ako pomôcť schudnúť obéznemu dieťaťu